Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort. 

Štvorica medzinárodných poskytovateľov mýta oficiálne vstupuje na slovenský trh. Spoločnosti prešli všetkými fázami akreditácie a počas posledných mesiacov testovali funkčnosť svojich systémov priamo na slovenských diaľniciach. 

Od 15. marca 2024 poskytovatelia začnú poskytovať svoje služby ako domácim, tak medzinárodným dopravcom na Slovensku. Bližšie informácie o pripájaní do služby či výhodách poskytnú záujemcom o EETS jednotliví poskytovatelia. 

„Samotná výška mýta je stanovená zákonom a pre dopravcov ostáva nemenná. Prevádzkovatelia však budú prirodzene súperiť o zákazníkov, či už v ponuke benefitov alebo cien v rámci komplexných ponúk. Tento vývoj vidíme v krajinách, ktoré sa do Európskej služby elektronického výberu mýta už zapojili,“ vysvetľuje Peter Braška, riaditeľ úseku spoplatnenia a IT Národnej diaľničnej spoločnosti. 

Podľa jeho slov hneď prvý benefit predstavuje fakt, že dopravcom odpadne povinnosť vymieňať si palubné jednotky na hraniciach, ak budú prechádzať krajinami v portfóliu ich poskytovateľa. 

V súčasnosti sú na Slovensku akreditovaní štyria medzinárodní poskytovatelia: taliansky Telepass, nemecký Toll4Europe a českí Eurowag a ITIS. Záujem o vstup na slovenský mýtny trh predbežne prejavila aj ďalšia medzinárodná spoločnosť. 

Značky: