Komunikáciu hlasom teraz umožňuje aj nástroj Perplexity vo forme asistenta pre Android.
Hlasová komunikácia bola jedným z ťahákov nástrojov umelej inteligencie. Potom, čo umožňoval nástroj ChatGPT komunikovať prostredníctvom hlasu, pridali sa aj nástroje ako Google Gemini a najnovšie Perplexity. Ten však na rozdiel ostatných dvoch spomenutých nie je dostupný na iOS.
Podľa vyjadrenia hovorcu Perplexity pre Reuters „by radi tento nástroj sprístupnili pre iOS, ak im Apple udelí potrebné povolenia.“
Zaujímavé však je, že asistent na Androide vytrvalo tvrdil, že je dostupný aj na iOS. Umelá inteligencia zrejme nerozlišovala medzi dostupnosťou štandardnej aplikácie a možnosti integrovania do systému ako hlasového asistenta. Toto je opäť vhodná príležitosť pripomenúť, že AI nie je neomylná a je potrebné overovať jej tvrdenia.
Čo dokáže?
Zatiaľ sú schopnosti asistenta obmedzené. Na komunikáciu s asistentom je potrebné ho vyvolať dlhým stlačením tlačidla Domov, podobne ako iného hlasového asistenta. Na hlasové príkazy zatiaľ nebude reagovať. Každá otázka, alebo príkaz, ktorý mu zadáte musí byť samostatný. Nedá sa teda použiť na konverzáciu, ako je to napríklad pri ChatGPT.
Asistent sa dá použiť na všetky prípady tak, ako hlasové zadávanie dopytov prostredníctvom aplikácie. Okrem toho dokáže aktivovať pripomienku, ktorú má ako pripomienkovač priamo integrovanú vo svojej aplikácii a takisto nastaviť budík. Dá sa použiť aj na spúšťanie aplikácií.
Ak máte v systéme viac aplikácií, opýta sa, ktorú chcete na vami zadaný účel použiť. Dokáže napísať email a vtedy konverzácia pokračuje, kým nezadáte všetky požadované údaje. V iných prípadoch, ale nie je možné použiť plynulý konverzačný režim a zakaždým je treba stlačiť tlačidlo mikrofónu.
Podobne ako aplikácia Google Gemini nedokáže vkladať udalosti do vašej aplikácie alebo systémového kalendára na Androide. Teda nedokážete vkladať ani komentáre na YouTube alebo vkladať príspevky na Reddit.
Dokáže ale odpovedať na otázku, čo sa nachádza na obrazovke, takže nie je potrebné obrazovku fotiť a uploadovať obrázky cez rozhranie aplikácie. Tiež je možné nechať sa navigovať prostredníctvom máp v smartfóne na miesto podľa zadaného kontextu. Stačí napríklad zadať, že potrebujete ísť do obchodu, nakúpiť potraviny, nech odporučí cestu. Vybral najbližší obchod.
Ďalšie aplikácie
Aktuálne sú podporované služby napríklad Spotify, YouTube, Uber či aplikácie na vytváranie emailov alebo spomenutý budík. V budúcnosti má podpora aplikácií pribúdať.
Zdroj: vlastné, Perplexity
Prečítajte si aj: