Počas leta sme si zapožičali kvadrokoptéru (dron) s označením 3DR IRIS+. Pomocou nej sme pre touchIT.sk nakrútili viacero záberov pre scény do videí. (IRIS1.jpg) (IRIS2.jpg)

IRIS+ je ideálny dron pre začiatočníkov, jeho nadobúdacia cena je vzhľadom na to, koľko takýto typ zariadenia stojí, celkom výhodná. Najlepšie na tom je, že je pomerne malá šanca, IRIS+ výrazne pokaziť pri prvých štartoch, keď s lietaním s takýmto zariadením ešte nemáte skúsenosti. Ovláda sa totiž veľmi jednoducho pomocou dvoch krížových ovládačov na diaľkovom ovládači.

Zo začiatku budete asi ovládať len jeden smer pohybu, ale po čase prídete na to, že sa to dá aj súčasne a práve vtedy vznikajú efektné plynulé zábery.

IRIS+ lieta stabilne a veľmi sa nám páčilo prepojenie s mobilnými zariadeniami na platforme Android. Možné prepojenie je aj s notebookom s operačným systémom Microsoft Windows alebo Apple OS X.

Prečítajte si aj náš článok, kde sme písali o Dron 3D Ribitics IRIS

Za najlepšiu funkciu považujeme Follow me – teda dron bude nasledovať prepojený smartfón alebo tablet a tak sami, bez ďalšieho pilota, nakrútite akčné zábery. Musíte si ale dávať pozor na voľbu správnej výšky. Dron sa, prirodzene, sám prekážke v smere jazdy nevyhne, to musíte urobiť sami. Kamera vás pri tomto režime letu automaticky sleduje a pokiaľ sa budete pohybovať dostatočne rýchlo, bude aj obraz plynulý.

IRIS+ sa dodáva so všetkým, čo potrebujete k letu. Namontujete vrtule, skontrolujete nabitie batérie a môžete lietať hneď po vybalení z krabice. Ak chcete nakrúcať aj videá, budete potrebovať gimbal od firmy Tarrot – je to stabilizačný a ovládací mechanizmus pre kameru a budete potrebovať aj vlastnú kameru GoPro. Kamera GoPro sa dá na IRIS+ namontovať aj napevno, v tomto prípade ale zaznamenávaný obraz nebude stabilizovaný a ani nemôžete meniť náklon kamery na diaľku.

IRISKamera_3_nowat

IRIS+ len tak nestratíte, ak poklesne kapacita batérie pod stanovenú hranicu alebo poletí mimo dosahu vysielača, sám sa vráti na miesto, odkiaľ vyštartoval.

Ovládací softvér pre Android zariadenia sa nazýva Tower, funkciu Folow me môžete zadať aj s hodinkami Pebble alebo s Android Wear. S mobilným zariadením môžete nastaviť rôzne ďalšie režimy prevádzky, napr. stabilná poloha na jednom mieste, krúženie v kruhu, pristávanie a pod. Na mobilnom zariadení, ale aj na vysielačke máte ďalšie telemetrické údaje o lete. Kapacita batérie sa oznamuje hlasovo (v angličtine), a tak presne viete, koľko máte ešte času na let. Dráhu drona si môžete naplánovať pomocou kreslenia do mapy, dráhy sa dajú aj zdieľať, prípadne preletieť znova.

IRIS+ dokáže nosiť závažie s hmotnosťou 400 gramov, jeho akčný rádius je asi 3 km. Pri použití gimbalu musíte vymeniť štandardné krátke nohy za dlhšie, ktoré nájdete v dodávke. Ako ďalšie príslušenstvo sa dajú kúpiť náhradné vrtule (14,90 eura), extra batéria (59,90 eura) a náhradné nožičky.

Celkovo sme si testovanie tohto drona poriadne užili. Lietali sme s ním vo vetre aj za šera, a to v rôznych častiach Slovenska. Je to relax, výborný pocit, že môžete niečo lietajúce ovládať. Zábery sú kvalitné a keď viete lietať, tak si z nich vyberiete časti, ktoré budú naozaj stabilné a bez záberu na vrtule.

Ceny: Dron 3DR IRIS+ – 770 EUR, gimbal pre GoPro kameru – 205 EUR
Zapožičal: Uavonic, www.uavonic.com

Značky: