Prinášame niekoľko zaujímavých webov, ktoré by mohli pomôcť najmä školopovinným.

www.ptable.com

Ptable_3_nowat

Periodická tabuľa prvkov je pre mnohých školákov potrebná vec. V tejto webovej verzii ju máte kompletne interaktívnu a je to to najlepšie, čo môžete na internete vidieť. Tabuľka má päť typov zobrazenia: podľa všeobecného rozloženia prvkov, podľa vlastností, izotopov, orbitálov a podľa zlúčenín. Pri prechádzaní myšou nad každým prvkom sa zobrazujú jeho vlastnosti nad tabuľkou a podľa nich môžete aj meniť farebné zobrazenie. Napríklad pri zvolení teploty tavenia alebo varu. Celá tabuľka sa potom prefarbí tak, aby zodpovedala vybranému filtru. Bližšie popisy sú v slovenčine a na stránke bol použitý prekladač. Táto tabuľka je skutočne unikát a odporúčame ju každému, aj keď už má školskú dochádzku za sebou.

 

www.spreeder.com

Spreeder_3_nowat

Chcete čítať efektívne? Toto je výborná pomôcka pre každého, komu sa po niekoľkých riadkoch spomaľuje čítanie a myšlienky mu ubiehajú inde. Texty, ktoré si potrebujete prečítať a mať plnú kontrolu nad rýchlosťou čítania, stačí vložiť do tejto webovej aplikácie. Potom ju spustíte a bude vám zobrazovať slová tak, ako idú za sebou. Môžete si zvoliť aj počet naraz zobrazených slov a samozrejme rýchlosť. Štandardne je nastavená rýchlosť 300 slov za minútu. Pri zobrazení jedného slova idú texty dosť rýchlo, preto odporúčame zvoliť dve-tri slová v jednom zobrazení. Nie je to univerzálna „čítačka“, ale na niektoré typy textov sa hodí. Vyskúšajte si tak vašu efektivitu a zvyšovaním rýchlosti aj schopnosť rýchleho čítania.

 

www.aresearchguide.com

Guide_3_nowat

Táto stránka je v anglickom jazyku, no to nebude problém. Je určená pre tých, ktorí chcú napísať príručku tzv. White paper. Keďže to vyžaduje vyšší stupeň vzdelania, jazyk je tak najmenšia komplikácia. Je tu krok za krokom na príkladoch vysvetlené, akým spôsobom sa takéto návody píšu, na čo si treba dať pozor a v neposlednom rade, ako majú vyzerať. Sú tu aj gramatické upozornenia na skratky. Tie sú síce v angličtine, no inšpiráciou bude, aby ste si ekvivalenty a použité skratky preverili aj v našom jazyku. Navyše je web vhodný aj pre testerov, ktorí robia „guidy“ a tie sú zväčša v angličtine. Web rozhodne odporúčame aj „bežným pisateľom“ napríklad pre ich blogy.

 

www.mathway.com

Math_3_nowat

Výborný web na riešenie matematických úloh. Stačí zapísať výraz, rovnicu alebo geometrické nákresy a stránka za vás vypočíta výsledok. Funguje zápisom presne tak, ako ho poznáte zo školy. Netreba sa učiť „strojový zápis“, aby mu počítač porozumel. Na základe zadaného výrazu si môžete zvoliť, aký typ výsledku sa má zobraziť. Ide o veľmi dobrú pomôcku pri riešení úloh a overovaní si správnych výsledkov. Web funguje aj bez prihlásenia, vtedy zobrazuje len hotové výsledky. Prihlásením sa zobrazí aj postup výpočtu. Zapisovať môžete aj maticu, chemické vzorce, ale aj zložené funkcie. Je to unikátny web, ktorý sa hodí pre žiakov základných, stredných a vysokých škôl.

 

www.zmaturuj.sk

Zmaturuj_3_nowat

Jasný názov tohto webu hovorí sám za seba. Nájdete tu vypracované maturitné témy a rôzne tipy, ako sa učiť efektívne. Obsahom sú tu slovenský jazyk a literatúra, skúšky z AJ podľa rôznych úrovní. Na stránke nájdete aj nahrávky na počúvanie k testom, a to pre rôzne jazyky. V prehľadových PDF dokumentoch nájdete vypracované témy pre všetky štyri ročníky stredných škôl od troch rôznych autorov. Môžete ich navzájom porovnať. Spracovanie je veľmi prehľadné, určite sa oplatí z týchto poznámok vychádzať. Nechýba ani prehľad stredoškolskej matematiky, biológie, dejepisu a ďalších predmetov. Web je súčasťou portálu Zones, kde nájdete ďalšie pomôcky ako napríklad ťaháky a referáty.

Ďalšie tipy

www.prevenciasikanovania.sk – Web o problematike šikanovania a právach. Vhodný nielen pre žiakov, ale aj pre rodičov

www.brigada.sk – vyhľadávanie brigády pre študentov. Súčasťou je silná informačná stránka obsahujúca rady a návody, ako pripraviť životopis, ako vyberať brigádu atď.

www.studentservis.sk – Stránka pre študentov, vďaka ktorej si nájdu brigádu. Nechýbajú vzorové dokumenty

Značky: