Microsoft vydal novú verziu zostavenia operačného systému Windows 10 Technical Preview s označením Build 10041. Ide tak o ďalšiu veľkú aktualizáciu, ktorou sa Microsoft snaží dodržať slovo o častejšom vydávaní nových verzií.

Používatelia, ktorí sú v Insider Program a majú zvolené rýchle aktualizovanie, získajú novú zostavu cez službu Windows Update. Pre tento typ aktualizácie nebude Microsoft poskytovať samostatné ISO na stiahnutie, takže služba WU je na túto aktualizáciu jediná cesta.

Stále platí, že tí čo chcú väčšie zabezpečenie, by mali deaktivovať rýchle zabezpečenie systému. Rýchle je totiž viac pre technologických fanúšikov, ktorí sledujú novinky a chcú rýchle opravy aktuálnych chýb a pridávanie nových funkcií.

Do zostavenia sa ešte nedostal prehliadač Spartan, ktorý by mal nahradiť Internet Explorer. V podnikových systémoch by mal byť stále dostupný a to najmä pre firmy, ktoré spoliehajú na jeho funkcie a kompatibilitu s webovými aplikáciami naň optimalizovanými,

Novinky zostavenia 10041

Je tu niekoľko zmien, pričom jedno z nich sa týka aj ponuky Štart. Dostala totiž priehľadný grafický efekt. Ďalšia zmena sa dotkla virtuálnych plôch. Teraz už nie sú všetky otvorené zároveň zobrazené aj na Hlavnom paneli, ale dá sa medzi zobrazením filtrovať. Nestane sa tak, že pri viacerých virtuálnych plochách zaplní celý panel a zbytočne zoberie miesto na zobrazenie tlačidiel ostatných aplikácií.

Virtual Desktops

Virtuálna asistentka Cortana je už dostupná na ďalších trhoch a to v Číne, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Španielsku a Kanade.

Cortana

Takisto aj voľba sieťových pripojení dostala nový šat. Na rozdiel od Windows 8.1 a zobrazením na celom postrannom paneli je teraz použitý plávajúci panel. Skombinované je pohodlie z Windows 7 a efektívneho zobrazenia aj pre dotykové zariadenia s Windows 8.1. Na toto budú mnohí reagovať pozitívne.

network-flyout

Špeciálnou podporou je aj sťahovanie aktualizácií z ostatných počítačov v miestnej sieti. Ide o vynikajúci nápad, keďže postačí, aby len jeden počítač stiahol aktualizačné balíky z internetu. Potom nebude brzdená prenosová rýchlosť do internetu a budú sa distribuovať na ostatné počítače len v miestnej sieti.

Updates

Windows 10 Technical Preview ISO na stiahnutie.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.