Heslá sú mŕtve. Správy tohto typu počúvame v poslednej dobe čoraz častejšie. A keď sa k tomu pridajú informácie o tom, z akej služby opäť unikla databáza, je jasné, že je potrebná zmena.

Organizácia FIDO Alliance (Fast Identification Online) pracuje na tejto zmene už dlhšiu dobu. Alianciu tvoria viaceré spoločnosti, ktoré chcú zmeniť spôsob autentifikácie. Heslá chcú nahradiť novou formou, ktorá bude open-source, škálovateľná a interoperatívna – inak povedané, systém, aplikácie a zariadenia medzi sebou komunikujú a spolupracujú.

Do vývoja moderných autentifikačných technológií sa zapojil aj Microsoft. K budovaniu systému prispel viacerými návrhmi a tie boli zabudované do najnovších špecifikácií, ktoré sú súčasťou verzie Technical Preview operačného systému Windows 10.

V praxi to znamená, že operačný systém od Microsoftu bude podporovať rôzne formy biometrického zabezpečenia, ktoré by mali nahradiť bežné heslá. Okrem klasického snímania odtlačkov prstov by mal operačný systém sledovať správanie používateľa a aj podľa toho vyhodnocovať, či človek za počítačom je naozaj ten, za ktorého sa vydáva.

biometric

Biometrická autentifikácia sa nebude obmedzovať iba na odtlačky prstov

 

Jedna z najdôležitejších funkcií Windows 10

Očakáva sa, že túto novinku ocenia najmä podnikoví používatelia. Teoreticky totiž môže pomôcť znížiť počet neoprávnených prienikov do firemných systémov. Tie sú často napadnuté pomocou odcudzeného hesla. Nové formy zabezpečenia je možné aktuálne vyskúšať pri prihlasovaní do systému Windows 10 a pri používaní služieb Office 365 a Exchange Online.

Dôležitosť vývoja a integrácie nových bezpečnostných štandardov zdôraznil na oficiálnom Windows blogu aj Dustin Ingalls: „Je to jedna z najdôležitejších priorít systému Windows 10.“ Z novej formy zabezpečenia však budú profitovať aj spotrebitelia – biometrické zabezpečenie bude lepšie chrániť služby Outlook.com alebo OneDrive.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit