Fungovať bude ešte rok.

Operačný systém Windows 11 prišiel na trh koncom roka 2021. Priniesol viacero zlepšení, pričom jednou z hlavných noviniek bola podpora pre inštaláciu a používanie Android aplikácií. Microsoft túto novinku prezentoval ako jednu z kľúčových funkcií, ktoré Windows 11 priniesol.

Microsoft sa však rozhodol podporu pre Android aplikácie z ničoho nič ukončiť. Na svojom webe, ktorý je určený vývojárom, informuje, že ukončil podporu funkcie Windows Subsystem for Android (WSA), ktorá zabezpečuje beh Android aplikácií v systéme Windows 11. Do 5. marca 2025 bude síce ešte poskytovať základnú technickú podporu, avšak to sa týka iba existujúcich používateľov.

V praxi to znamená, že pokiaľ v systéme Windows 11 používate Android aplikácie, môžete ich používať ešte rok. Potom už nebudú fungovať. A pokiaľ ste Android aplikácie vo Windows 11 doteraz nevyskúšali, už ich ani nevyskúšate – nie oficiálnou cestou.

Microsoft nevysvetľuje dôvod svojho rozhodnutia. Môžeme polemizovať, či je príčinou zrušenia podpory Android aplikácií v systéme Windows 11 malý záujem o túto funkciu alebo je dôvodom niečo iné. Je otázne, koľko používateľov systému Windows 11 reálne spúšťalo Android aplikácie v počítači.

Dôvodom môže byť aj neustále sa zlepšujúca systémová aplikácia s názvom Prepojenie s telefónom. Tá umožňuje prepojiť Android smartfón priamo s počítačom so systémom Windows 11. V prípade niektorých značiek telefónov je dokonca možné ovládať Android aplikácie v telefóne priamo cez počítač. Počet výrobcov, ktorí ponúkajú takto pokročilé prepojenie Android smartfónov s Windows počítačmi, neustále rastie.

Windows 11 Android aplikácie
Android aplikácie vo Windows 11 skončili fiaskom

Zdroj: Microsoft

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit