Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové MINI Countryman vyčnieva nad priamymi konkurentmi vďaka silne expresívnemu dizajnu, efektívne tvarovanej karosérii a svojimi unikátnymi dynamickými jazdnými vlastnosťami.

Zábavu z jazdy aj mimo spevnených ciest poskytuje najnovšia verzia systému pohonu všetkých kolies All4. Nové MINI Countryman sa navyše stáva prvým modelom značky, ktorý bude ponúkaný aj vo verzii plug-in hybrid. Volá sa MINI Cooper S E Countryman All4 a čisto na elektrickú energiu prejde až 40 kilometrov.

Nové MINI Countryman – prehľad inovácií.

– Svalnaté proporcie, o 20 cm dlhšie ako predchodca.

– Päť plnohodnotných sedadiel, väčší priestor a variabilita.

– Elektricky ovládané piate dvere, vrátane bezdotykového otvárania a zatvárania.

– MINI Picnic Bench: sklápacia mäkká lavička pre outdoorové použitie.

– MINI Cooper S E Countryman All4: prvý plug-in hybridné MINI.

– Nová generácia motorov a prevodoviek, optimalizovaný systém pohonu všetkých kolies All4.

– Centrálny ovládací panel prvýkrát s dotykovým displejom.

– MINI Country Timer zmeria potešenie z jazdy pri pohybe v teréne.

– Aplikácia MINI Connected: osobný asistent uľahčí každodenné úlohy aj plánovanie ciest.

– MINI Find Mate: ľahko nájde všetko, čo na palube potrebujete.

O 20 centimetrov viac ako predchádzajúci model.

Nové MINI Countryman je o 20 centimetrov dlhšie ako predchodca a približne o tri centimetre širšie. Rázvor sa predĺžil o 7,5 centimetra. Vďaka nárastu týchto hodnôt je na všetkých piatich plnohodnotných sedadlách výrazne viac miesta, zväčšil sa aj objem batožinového priestoru a jeho variabilita pri prevoze nákladu. Zvýšená pozícia sedadiel zaisťuje výborný výhľad a podčiarkuje zábavu z jazdy. Zadné sedadlá možno pozdĺžne posúvať až o 13 centimetrov. Operadlá zadných sedadiel možno sklápať v pomere 40:20:40. Ich operadla vynikajú možnosťou zmeny uhla sklonu, takže možno buď zvýšiť komfort cestujúcich, alebo zväčšiť priestor pre batožinu. Objem batožinového priestoru 450 litrov možno navýšiť až na 1 309 litrov. To znamená proti predchádzajúcemu modelu nárast o 220 litrov.

Päť miest v interiéri a Picnic Bench.

p90240653_lowres_mini-cooper-s-countr_web2016_8_nowat

V rámci voliteľnej výbavy je v ponuke aj elektrické ovládanie piatych dverí. V spojení s výbavou Comfort Access možno bezdotykovo otvárať a zatvárať veko batožinového priestoru. Voliteľný balík úložných priestorov obsahuje variabilné dno kufra, kotviace oká a pružné popruhy, ale aj nerezovú lištu na nakladacej hrane kufra. Medzi unikátne prvky voliteľnej výbavy patrí Picnic Bench – flexibilná lavička, ktorá sa vyklopí z batožinového priestoru a ponúkne miesto na sedenie dvom ľuďom.

Svetová premiéra v Los Angeles, na trhu od februára 2017.

Nové MINI Countryman zažije svoju svetovú premiéru 18. novembra 2016 na autosalóne v Los Angeles. Uvedenie na európske trhy je naplánované na február 2017.

MINI Countryman: úspešný model s tradičnými koreňmi.

Tradícia britskej značky je zakotvená dokonca aj v označení nového modelu MINI Countryman. Táto mimoriadne praktická verzia klasického Mini niesla rovnaké meno už v 60. rokoch. Rovnako ako identický Morris Mini Traveller, aj Austin Seven Countryman vynikal variabilným interiérom a verzia s drevenými panelmi karosérie, známa ako „Woody”, si získala kultový status, ktorý žije až do súčasnosti. Už od svojho uvedenia v roku 2010 ponúka MINI Countryman nové spôsoby, ako si užiť charakteristickú zabavu z jazdy. Stalo sa prvým MINI so štyrmi dverami, veľkými piatymi dverami, piatimi sedadlami a voliteľným pohonom všetkých kolies. Po celom svete sa predalo už viac ako 540 000 kusov.

Svalnaté proporcie, vyzretý charakter.

Najnovšia generácia MINI Countryman je ešte všestrannejšia, agilnejšia a vyniká vycibreným prémiovým charakterom. Vďaka svojim svalnatým proporciám pôsobí nové MINI Countryman typicky sebavedomým dojmom. Jeho nezameniteľnú auru definuje zvýšená svetlá výška, vyššia pozícia sedadiel aj strešné lyžiny. Nové MINI Countryman možno ľahko rozpoznať podľa typických dizajnových prvkov, akými sú napríklad jasne definované optické rozdelenie karosérie na tri časti – strechu, oblasť okien a na karosériu. Charakteristické sú aj krátke previsy, zvýraznené blatníky a opticky zväčšená šírka. Presne definované kontúry a rozmerné plochy vytvárajú atraktívnu hru svetla a tieňa, ktorá podčiarkuje športové tvary. Paleta farieb karosérie po prvý raz obsahuje aj verzie s metalízou Island Blue či s lakom Chestnut. „Nové MINI Countryman podstatne vyrástlo. Aj napriek tomu sa nám ale podarilo zachovať typické proporcie MINI” hovorí Julius Schluppkotten, projekt manažér nového MINI Countryman.

Evolučným vývojom prešlo viacero špecifických dizajnových prvkov – spomeňme strechu pripomínajúcu prilbu, vertikálne orientované zadné svetlá, šesťuholníkovú masku chladiča či rozmerné predné svetlomety. Smerovky vynikajú novým tvarom, ktorý evokuje šíp. Hliníkové strešné lyžiny sú skombinované so striebornými lištami prahov, čo podčiarkujevýšku automobilu. Zadnej časti dominujú horizontálne línie s kontrastným vertikálnym usporiadaním zadných svetiel.

p90240647_lowres_mini-cooper-s-countr_web2016_8_nowat

LED predné svetlomety prvýkrát s obvodovým svetelným kruhom denného svietenia.

Za nápadný vzhľad predných svetlometov môže ich kruhový tvar, typický pre značku MINI. Zreteľný, mierne asymetrický tvar svetlometov dopĺňa línie masky chladiča. Spoločne tieto prvky vytvárajú nezameniteľný vzhľad prednej časti. V sériovej výbave plnia funkciu denného svietenia parkovacie svetlomety umiestnené v nasávacích otvoroch v nárazníku. V prípade výberu voliteľných LED predných svetlometov zaisťujú denné svietenie svetelné kruhy hlavných svetlometov.

Viac priestoru pre prémiovú atmosféru.

Medzigeneračný pokrok v interiéri nového MINI Countryman reprezentuje predovšetkým väčší vnútorný priestor, uhladenejšia prémiová atmosféra, moderný displej a prepracovaný ovládací koncept. Vodič aj spolujazdec získali viac priestoru v oblasti hlavy a ramien, rozšírili sa aj možnosti nastavenia sedadiel. V rámci voliteľnej výbavy je v ponuke elektrické ovládanie sedadiel vodiča a spolujazdca, a to vrátane pamäťovej funkcie sedadla vodiča. Optimálny výhľad pri manévrovaní zaisťujú úzke stĺpiky karosérie a vyššia pozícia za volantom. V zadnej časti nového MINI Countryman sú pripravené tri plnohodnotné sedadlá. Vstupný otvor piatych dverí sa oproti predchodcovi zväčšil a teraz umožňuje pohodlnejší prístup. Okrem vnútornej šírky interiéru je vo vozidle aj viac priestoru na nohy. Vylepšenú variabilitu reprezentuje aj väčšie množstvo odkladacích priestorov. Vrecká v predných i v zadných dverných pojmú litrovú fľašu na nápoje. Čalúnená stredová konzola, ktorá nadväzuje až na prístrojový štít, pojme dva poháre. Držiaky sú umiestnené pred radiacou pákou či voličom prevodovky. Na stredovom tuneli sa nachádza aj tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy a ovládač MINI. „Riešenie vnútorného priestoru dokazuje, že nové MINI Countryman je vhodné aj ako prvý automobil v rodine. Výrazne sme zvýšili aj kvalitu interiéru,” hovorí Julius Schluppkotten, projekt manažér MINI Countryman.

Osobitý dizajn kokpitu.

Robustný charakter nového MINI Countryman sa v interiéri prejavuje jasne horizontálne štruktúrou, plynulými líniami a veľkorysými plochami. Tvar výduchov ventilácie nadväzuje na vonkajšie vertikálne riešené dizajnové prvky. K exkluzívnej atmosfére v automobile prispievajú moderné, ergonomicky optimalizované ovládače spoločne s kvalitnými materiálmi a dokonalým spracovaním. Charakteristický centrálnej prístroj je integrovaný do palubnej dosky a obklopuje ho diódový kruh, ktorý, v závislosti od jazdnej situácie, mení farby. Vodič tak dostáva od MINI spätnú väzbu. Svetelný kruh je súčasťou paketu MINI Excitement, ktorý obsahuje napríklad LED náladové osvetlenie a projekciu loga MINI do priestoru na zem vedľa vodičových dverí.

Štyri motory pri uvedení na trh.

Nová generácia MINI Countryman prichádza s kompletne novo vyvinutými technológiami pohonu. Pri uvedení na trh budú k dispozícii dva benzínové a dva naftové motory najnovšej generácie, pričom všetky využívajú technológiu MINI TwinPower Turbo.

MINI Cooper Countryman: benzínový 3-valec, objem: 1 499 cm3, výkon: 100 kW (136 k), max. krútiaci moment: 220 Nm.

MINI Cooper S Countryman: benzínový 4-valec, objem: 1 998 cm3, výkon: 141 kW (192 k), max. krútiaci moment: 280 Nm.

MINI Cooper D Countryman: naftový 4-valec, objem: 1 995 cm3, výkon: 110 kW (150 k), max. krútiaci moment: 330 Nm.

MINI Cooper SD Countryman: vznetový 4-valec, objem: 1 995 cm3, výkon: 140 kW (190 k), max. krútiaci moment: 400 Nm.

Ponuku dopĺňa aj vôbec prvé plug-in hybridné MINI:

MINI Cooper S E Countryman All4: benzínový 3-valec, objem: 1499 cm3, výkon: 100 kW (136 k), synchrónny elektromotor, výkon: 65 kW (88 k), celkový výkon: 165 kW (224 k), systémový krútiaci moment: 385 Nm.

Okrem sériovo dodávanej 6-stupňovej manuálnej prevodovky je pre nové MINI Cooper Countryman v ponuke aj 6-stupňová prevodovka Steptronic. Pre nové MINI Cooper S Countryman a MINI Cooper D Countryman je k dispozícii aj 8-stupňová prevodovka Steptronic. Tá je súčasťou štandardnej výbavy modelu MINI Cooper SD Countryman.

Najnovšia generácia motorov a prevodoviek posilňujetemperament nového MINI Countryman a súčasne zlepšuje aj jeho dynamické parametre. Napríklad nové MINI Cooper S Countryman s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic zrýchli z nuly na 100 km/h iba za 7,2 s – to znamená o 0,9 s rýchlejšie ako v prípade predchodcu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou predstavuje prakticky každá verzia pohonu výrazné zlepšenie dynamiky, ale aj optimalizáciu spotreby paliva. V závislosti od konkrétneho motora sa spotreba paliva znížila až o 1,4 l/100 km. Najvýraznejšie úspory v kategórii spaľovacích motorov dosahuje MINI Cooper D Countryman, a to vďaka spotrebe paliva 4,5 až 4,3 litra na 100 kilometrov a hodnotami emisií 118 až 113 gramov CO2 na kilometer (testovací cyklus EÚ, záleží na zvolenom rozmeru pneumatík). Hodnoty nového MINI Cooper S E Countryman All4 s plug-in hybridným pohonom sú dokonca ešte nižšie.

Nový systém pohonu všetkých kolies All4: rýchly a presný, kompaktný a efektívny.

Nové MINI Countryman dosahuje výnimočnú hospodárnosť aj v spojení so systémom pohonu všetkých kolies All4, ktorý je voliteľne ponúkaný ku všetkým motorom. Nová verzia systému pohonu všetkých kolies vyniká rýchlymi a presnými reakciami na zmeny jazdných situácií, ale zároveň je kompaktná a má minimálny vplyv na spotrebu paliva. Tvorí ho rozdeľovacia prevodovka integrovaná do diferenciálu prednej nápravy, spojovací hriadeľ vedúci k zadnej náprave a spojka, ktorá zaisťuje presné dávkovanie krútiaceho momentu na zadné kolesá. Elektronické ovládanie je spojené so stabilizačným systémom Dynamic Stability Control DSC, vďaka čomu zaznamená potrebu zmeny distribúcie krútiaceho momentu s dostatočným predstihom. Pohon All4 preto optimalizuje trakciu a stabilitu pri jazde v náročných podmienkach, ale súčasne zlepšuje obratnosť pri dynamických prejazdoch zákrut.

Elektrické a elektrizujúce: MINI Cooper S E Countryman All4.

Nová generácia MNI Countryman sa vydala na cestu k radosti z jazdy bez lokálnych emisií. Plug-in hybridný pohon nového MINI Cooper S E Countryman All4 dovoľuje jazdu čisto na elektrickú energiu až do rýchlosti 125 km/h. Sila z elektromotora prúdiokamžite, prísun sa neprerušuje a je prakticky úplne tichý. To ponúka úplne nový, revolučný náhľad na motokárové jazdné vlastnosti MINI. Nemenej fascinujúca je v novom MINI Cooper S E Countryman All4 starostlivo riadená spolupráca elektrického a spaľovacieho motora. Elektromotor s výkonom 65 kW (88 k) odovzdáva svoju silu zadnej náprave pomocou jednostupňové prevodovky, zatiaľ čo benzínový 3-valec s výkonom 100 kW (136 k) dodáva cez 6-stupňovú prevodovku Steptronic krútiaci moment predným kolesám. Vďaka tejto kombinácii vzniká elektrický pohon všetkých kolies, ktorý ponúka neustálu rovnováhu medzi radosťou z jazdy a hospodárnosťou. Spotreba paliva modelu MINI Cooper S E Countryman All4 dosahuje podľa testovacieho cyklu EÚ iba 2,1 litrov na 100 kilometrov, zatiaľ čo emisie CO2 dosahujú hodnotu iba 49 gramov na kilometer.

Radosť z jazdy na mieru: Dynamic Damper Control a jazdné režimy MINI.

Vysoko kvalitný podvozok nového MINI Countryman tvorí špecificky naladená predná náprava typu McPherson a viacprvková zadná náprava, optimalizovaná pre vyššiu tuhosť a nižšiu hmotnosť. To kladie základy precízneho správania a maximálnej možnej agility. Celok dopĺňa elektromechanické riadenie s funkciou Servotronic, účinné brzdy a stabilizačný systém Dynamic Stability Control (DSC). Základnú výbavumodelov MINI Cooper Countryman a MINI Cooper D Countryman tvoria 16-palcové kolesá z ľahkých zliatin, zatiaľ čo ostatné verzie sú vybavené kolesami s priemerom 17 palcov. V rámci voliteľnej výbavy sú v ponuke kolesá až do veľkosti 19 palcov.

Voliteľnou súčasťou nového MINI Countryman je aj systém Dynamic Damper Control. S pomocou možnosti voľby jazdných režimov možno aktivovať jedno z dvoch nastavení elektronicky riadených tlmičov. Otočný ovládač jazdných režimov umiestnený vedľa radiacej páky alebo voliča prevodovky dovoľujú vodičovi zvoliť až tri nastavenia: MID, SPORT a GREEN. Zvolený režim ovplyvňuje chod pedála plynu, účinnosť posilňovača riadenia, prevádzkový režim elektricky napájaných komfortných prvkov, zvuk motora a charakteristiku radenia prevodovky Steptronic.

Premiéra: stredový ovládač s dotykovým displejom.

V štandardnej výbave nového MINI Countryman je pripravené rádio MINI Boost so štvorriadkovým displejom na centrálnom prístroji a Bluetooth hands free. V rámci voliteľnej výbavy si môžete kúpiť rádio MINI Visual Boost s farebným displejom s uhlopriečkou 6,5 palca, audiosystém Harman Kardon, navigačný systém MINI alebo navigačný systém MINI Professional. Súčasťou paketu Wired, ktorý obsahuje aj navigačný systém MINI Professional, je nielen ovládač s dotykovou hornou plochou na stredovom tuneli, ale aj farebný displej s novým dizajnom a s uhlopriečkou 8,8 palca, umiestnený v kruhovom centrálnom prístroji. Po novom jedotykový, takže všetky jeho funkcie možno ovládať a upravovať aj jednoduchým dotykom prsta.

Zaznamenáva zábavu z jazdy v náročnom teréne: MINI Country Timer.

p90240652_lowres_mini-cooper-s-countr_web2016_8_nowat

V spojení s paketom Wired a navigačným systémom MINI Professional je možné využiť aj ďalšiu funkciu vyvinutú exkluzívne pre MINI Countryman. Tá sa zameriava na všestranné schopnosti nového automobilu spôsobom, ktorý je nielen inovatívny, ale zároveň zábavný. MINI Country Timer zaznamenáva jazdu po nerovných, naklonených, bahnitých či zasnežených povrchoch a cestách. Akonáhle sa nové MINI Countryman dostane do náročného terénu, na centrálnom displeji sa graficky zobrazí typ a rozsah výzvy. „Vodič si potom môže na palubnom displeji prečítať, ako dlho a ako intenzívne prechádzal po tomto type povrchu,” vysvetľuje Julius Schluppkotten, projekt manažér nového MINI Countryman. Jazdné situácie sa analyzujú na základe dát poskytovaných riadiacou jednotkou systému Dynamic Stability Control. Vďaka tomu možno sledovať, ako rýchlo a vytrvalo nové MINI Countryman opustilo úlohu „mestského cruisera” a dosiahlo na kategóriu „horolezec”.

Moderné asistenčné systémy, kvalitná výbava pre viac komfortu.

Zábava z jazdy je v novom MINI Countryman postavená na všestrannosti, ale aj na vysokej úrovni bezpečnosti a pohodlia. Kľúčovým faktorom sú v tomto ohľade štandardne aj voliteľne dodávané asistenčné systémy. Štandardne dodávaný systém varovania pred nárazom s funkciou brzdenia v meste sa môže ďalej rozšíriť o ďalšie prvky. Spomeňme Driving Assistant s aktívnym kamerovým systémom udržiavania rýchlosti, varovanie pred chodcami s funkciou brzdenia, asistent diaľkových svetiel a funkciu čítanie dopravných značiek. K tomu možno vybrať napríklad aj Park Distance Control, cúvaciu kameru, Parking Assistant či Head-Up Displej.

Program voliteľnej výbavy obsahuje aj viacero ďalších prvkov – dvojzónovú automatickú klimatizáciu, panoramatické sklenené strešné okno alebo alarm s červeným LED indikátorom v strešnej anténe. Nechýba ani ponuka ťažného zariadenia s odnímateľnou hlavicou. Podľa zvoleného motora možno za automobilom ťahať brzdený príves s hmotnosťou 1 500 až 1800 kg. Vďaka širokej ponuke lakov karosérie, typov čalúnenia interiéru a vnútorných povrchov si možno nové MINI Countryman prispôsobiť vlastnému štýlu. S ponukou troch verzií voliteľného programu MINI Yours Interior Styles dopĺňajúnápadný dizajn interiéru podsvietené dekoratívne pruhy. Jedinečnú atmosféru v interiéri ešte dokreslí voliteľný svetelný paket obsahujúci LED osvetlenie interiéru a LED priestorové osvetlenie; náladové osvetlenie je súčasťou voliteľného paketu MINI Excitement a umožňuje voľbu ľubovoľnej farby.

Novinky od MINI Connected: asistent osobnej mobility a MINI Find Mate.

Predstavením nového MINI Countryman sa na novú úroveňposunula aj oblasť konektivity. MINI Connected už nie je iba o známych informačných funkciách v automobile, ale ako súčasť komplexného prístupu prináša podporu aj pre individuálne plánovanie aj mimo vozidla. Stáva sa tak komplexným asistentom osobnej mobility. MINI Connected, ktoré funguje na flexibilnej platforme Open Mobility Cloud, integruje pomocou telefónu Apple iPhone alebo hodiniek Apple Watch automobil do digitálneho života vodiča MINI.

Centrom tohto spojenia je v prípade nového MINI Countryman aplikácia MINI Connected, inovovaný asistent osobnej mobility, ktorý je vodičom MINI k dispozícii od októbra 2016. Vďaka jednoduchému plánovaniu osobnej mobility sa užívateľ na schôdzku dostaví vždy včas a bez zbytočného stresu. A doprava nie je obmedzená výlučne na automobil: MINI Connected informuje vodiča o ideálnom čase odchodu, a to na základe termínov v kalendári a aktuálnych dopravných informácií. Adresy a schôdzky uložené do telefónu sú pomocou MINI Connected automaticky posielané do automobilu, takže ich nie je nutné znovu zadávať do navigačného systému. MINI Connected do zoznamu obľúbených destinácií ukladá často navštevované miesta a identifikuje časté trasy (napríklad každodenné cesty medzi domovom a prácou). Vďaka tomu je schopné informovať vodičov o prípadných nečakaných dopravných komplikáciách na ceste.

Ďalšou novou funkciou v oblasti konektivity je MINI Find Mate. Je súčasťou paketu Wired a skladá sa z takzvaných príveskov s funkciou bezdrôtového vyhľadávania, ktoré sú pripevnené k často používaným objektom typu tašiek, kufríkov, zväzkov kľúčov alebo batohov. Funkcia MINI Find Mate je schopná určiť polohu akéhokoľvek objektu pripojeného do systému, ktorý vodič nesmie zabudnúť: hľadanie prebieha nielen v palubnom počítači MINI Countryman, ale aj na smartfóne. Spojenie s hľadanou vecou zabezpečuje Bluetooth a presná lokalizácia je možná vďaka zvukovému signálu, ktorý sa aktivuje buď priamo v automobile, alebo pomocou inteligentného telefónu. Ak sa prívesok nachádza mimo dosahu Bluetooth, navedie vodiča na miesto, kde bol signál zachytený naposledy.

MINI Countryman: kombinovaná spotreba: 7,0 – 2,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 159 – 49 g/km.

Značky: