Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

„Športový fotograf sa vždy snaží zachytiť okamih trvajúci zlomok sekundy, či už je to víťaz triumfálne pretínajúci cieľovú pásku alebo rozhodujúci úder v ringu. Túto každodennú výzvu, ktorej čelia fotografi, sme dohnali do krajnosti a na fotkách sme zachytili, čo presne sa stane v okamihu nárazu, keď veľká sila zasiahne rýchly predmet,“ hovorí profesionálny fotograf Tom Miles. Tu sú jeho rady a tipy, ako okamihy trvajúce zlomok sekundy zmraziť navždy – pomocou fotoaparátu.

Športovci sú synonymom rýchlosti, sily, odolnosti a presnosti. Známy športový fotograf Tom Miles a svetový šampión zmiešaných bojových umení súťaže MMA Tom „Fire Kid“ Duquesnoy zachytili rozhodujúci okamih trvajúci zlomok sekundy a odhalili scény, ktoré by inak nebolo možné vidieť voľným okom.

Séria fotiek sleduje neuveriteľne rýchlu superhviezdu bojových umení, ako pri slabom osvetlení obrovskou rýchlosťou kope, udiera, trhá a rozbíja vybrané potraviny – melóny, torty, tekvice, aby predviedla vysokú rýchlosť spracovania a možnosti vysokej citlivosti ISO fotoaparátu Nikon D500. Fotky boli zhotovené s časom uzávierky 1/250 sekundy, aby bolo vidieť rýchlosť a technickú zručnosť, ktoré sú potrebné na likvidáciu týchto netradičných protivníkov. Tom Duquesnoy k foteniu hovorí: „Vo Francúzsku hovoríme ´nemal by si sa hrať so svojím jedlom‘, ale pri tomto fotení som urobil výnimku. Pre ľudí sledujúcich MMA môže byť ťažké oceniť silu a rýchlosť, s akou dokážu bojovníci udierať, ale toto fotografovanie pomohlo zasadiť moju silu, pohyblivosť a presnosť do kontextu.“

Tom „Fire Kid“ Duquesnoy prerážajúci tekvicu

Tento záber bol nasnímaný fotoaparátom Nikon D500 s časom 1/250 sekundy, f/6,3, ISO 800, objektívom AF-S NIKKOR 35 mm f/1,8G. Bol osvetlený ôsmimi bleskami Nikon – troma v dáždniku napravo od fotoaparátu, dvoma vzadu vľavo a dvoma vzadu vpravo. Fotograf Tom Miles objasňuje: „Fire Kida som chcel oddeliť od pozadia a zároveň som chcel na zadnej stene vytvoriť osvetlenú oblasť. Výkon bleskov bol znížený na 1/16 alebo nižšiu hodnotu, aby som mohol snímať 10 snímok za sekundu. Fotoaparát som nastavil na maximálnu rýchlosť synchronizácie blesku (1/250 sekundy) a na clonu f/5,6. Pridaným bonusom zníženia výkonu bleskov je to, že trvanie blesku bolo veľmi krátke – približne 1/10 000 sekundy. A pretože toto bolo jediné svetlo, ktoré dopadalo na Fire Kida a predmety, ktoré zasahoval, dá sa povedať, že tento čas je defacto časom snímania. To bolo dostatočne rýchle na zmrazenie každého pohybu. Ak však nemáte veľa svetla, môžete použiť svetelný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou.“

Pozrite si priebeh fotografovania nafilmovaný pomocou fotoaparátu Nikon D500:

Fotoaparát Nikon D500 poskytuje rýchle sériové snímanie frekvenciou 10 fotiek za sekundu¹ až do 200 záberov vo formáte JPEG a 200 záberov v 14-bitovom nekomprimovanom formáte RAW bez akéhokoľvek poklesu rýchlosti snímania, čo fotografom umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty. Či už ste športový fotograf snímajúci enduro motorku letiacu vzduchom, alebo wild fotograf zachytávajúci bežiaceho geparda vo voľnej prírode, oceníte, že fotoaparát Nikon D500 je vybavený technológiou na zmrazenie týchto okamihov vo vysokom rozlíšení. Systém spracovania obrazu EXPEED 5 fotoaparátu D500 dosahuje citlivosť až ISO 51 200 rozšíriteľnú na možnosť Hi 5 (ekvivalent citlivosti ISO 1 640 000), aby bolo možné snímať aj pri slabom osvetlení.

Aké tipy má ešte profesionál, ktorý spolupracoval so svetovými a olympijskými športovcami ako Paula Radcliffe, Rory Mcllroy a Mo Farah, pri fotení okamihov trvajúcich stotiny sekundy?

  1. Pri fotografovaní vznikne najpamätnejší záber pravdepodobne vo vrcholnom okamihu akcie.
  2. Je dôležité snímať detaily a pokojné chvíle, ale mali by ste sa usilovať aj o zábery, ktoré upútajú pozornosť – rely auto letiace cez hrboľ na ceste, päsť boxera dotýkajúca sa jeho protivníka, okamih, keď lopta zasiahne zadnú časť siete, zatiaľ čo brankár je úplne natiahnutý.
  3. Ak chcete pravidelne zachytávať takéto okamihy, potrebujete kombináciu svojich nápadov, kreativity a techniky. Ak používate skvelú súpravu, máte nepopierateľnú výhodu. Nikon D500 je veľmi rýchly, odolný a výkonný fotoaparát. Je ideálny na snímanie takýchto krátko trvajúcich chvíľ, čo sa ukázalo aj pri tomto projekte.
  4. Často používam objektívy so zoomom, ale vždy, keď môžem použiť objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, urobím to, pretože zvyčajne majú vyššiu svetelnosť. Nemusím až tak zmenšiť clonu, aby som dosiahol potenciál objektívu – zvyčajne sú to približne tri clonové čísla pod maximom. Ak by som použil objektív so zoomom so svetelnosťou f/4, tri clonové čísla nadol by ma dostali na hodnotu f/11, ale v prípade objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou so svetelnosťou f/1,4 by to bolo len f/4. To znamená, že na získanie slušnej expozície potrebujem menej svetla, čo mi umožňuje znížiť výkon bleskov, aby som mohol použiť režim sériového snímania s frekvenciou 10 snímok za sekundu.
  5. Počas živého podujatia niekedy zbadáte niečo úžasné a zmeškáte to. Daný okamih však môže byť možné znova vytvoriť vo viac kontrolovaných podmienkach. Nie je hanbou vytvoriť okamih tak, aby mohol byť zachytený fotoaparátom – profesionálni fotografi to robia väčšiu časť svojho života.
  6. Ak máte na svojej strane dostatočnú prípravu, kontrolu svojho prostredia a odolný, rýchly fotoaparát, vaše šance na zachytenie dokonalého okamihu sú oveľa vyššie. Zaželal by som vám veľa šťastia, ale čím viac fotografujete, tým viac dokážete zachytiť. Takže namiesto toho choďte von a trénujte!

Značky: