Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • V 42 krajinách sveta si zamestnanci Allianz môžu kúpiť akcie poisťovne
  • Za každé 3 investované eura Allianz prispeje ďalším eurom
  • Allianz je najcennejšia globálna poisťovacia značka, hodnota jej akcie je aktuálne 195 eur

Aktuálne nízke úroky a rastúca inflácia dlhodobo znehodnocujú naše úspory. Podľa poslednej štúdie skupiny Allianz Global Wealth Report 2020 disponuje priemerný Slovák bohatstvom vo výške 6 778 eur. Svoj finančný majetok však držia Slováci najmä na účtoch v bankách, kde máme podľa údajov Národnej banky Slovenska naakumulovaných takmer 42 miliárd eur. Peniaze, ktoré by mohli zarábať, sa tak znehodnocujú. Podľa odborníkov za to môže nízka finančná gramotnosť, neznalosť možností aj nezáujem. Človek nemá potrebu riešiť svoje financie, keďže na rozdiel od choroby či úrazu ho chýbajúci alebo nesprávne nastavený finančný plán neobmedzuje ani nebolí. O to horšie bude precitnutie po mnohých rokoch finančného zanedbávania, keď zistí, že snaha o garanciu vkladu ho obrala o výnosy,“  vysvetľuje odborník na financie Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Zamestnanec akcionárom

Jednou z možností dlhodobého zhodnocovania úspor je ich investovanie do cenných papierov. Takúto možnosť ponúka už štvrtý rok svojim zamestnancom aj poisťovňa Allianz v rámci programu nákupu zamestnaneckých akcií (ESPP). Zamestnanci v 42 krajinách sveta, kde Allianz pôsobí, vrátane Slovenska, si tak môžu kúpiť jej akcie a profitovať z úspechu spoločnosti. „Možnosť kúpiť si akcie spoločnosti dáva našim kolegom príležitosť, aby sa na dlhodobom úspechu spoločnosti Allianz podieľali nielen ako zamestnanci, ale aj ako akcionári a vlastníci. Programom chceme posilniť identifikáciu so skupinou Allianz a podporovať spoločnú korporátnu kultúru a dlhodobú angažovanosť zamestnancov,“ hovorí šéf skupiny Allianz Oliver Bäte.

Za každé 3 eura jedno navyše

Zamestnanec si zvolí jednorazovú sumu, ktorú chce do nákupu akcií investovať, v sume minimálne 30 eur a maximálne do výšky 8 % jeho hrubej ročnej mzdy. Výhodou je, že za každé 3 investované eura mu Allianz prispeje k jeho investícií ďalšie 1 euro. „Do programu nákupu zamestnaneckých akcií sa na Slovensku zapojilo približne 15 % našich zamestnancov. V rámci sveta sa účasť zamestnancov Allianz v programe pohybuje okolo 18 %,“ dopĺňa riaditeľ odboru ľudských zdrojov Allianz – Slovenskej poisťovne Marián Bilík.

Najcennejšia poisťovňa

Spoločnosť Allianz je podľa rebríčka Interbrand Best Global Brands Ranking najcennejšou globálnou poisťovacou značkou na svete. V roku 2020 obsadila Allianz v 100-miestnom rebríčku 39. miesto s hodnotou takmer 13 miliárd dolárov. Cena jednej akcie Allianz sa aktuálne pohybuje na úrovni 195,30 eur. V rovnakom období pred piatimi rokmi sa akcia Allianz obchodovala za 134 eur.

Značky: