Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Medzinárodná automobilová poisťovacia karta (tzv. zelená karta), ktorá slúži ako doklad o platnosti povinného zmluvného poistenia, mení svoju farbu. Od 1. júla 2020 budú na základe dohody členských krajín Systému zelenej karty aj poisťovne na Slovensku vydávať klientom karty v bielej farbe s čiernou potlačou.

Hlavný zmysel prechodu na bielo-čierny formát je v tom, že tlačenie na zelený papier obmedzuje digitalizované riešenia, vytvára náklady na papier a zaťažuje životné prostredie. Na bielo-čierny formát sa prejde postupne počas prechodného obdobia, ktoré bude trvať jeden rok. Medzi 01.07.2020 a 30.06.2021 teda môžu poisťovne vydávať klientom zelenú aj bielo-čiernu kartu.

„Kvôli zásobe predtlačených formátov v zelenej farbe UNIQA využije možnosť prechodného obdobia, kedy bude klientom vydávať oba varianty kariet, pričom rozhodujúci bude dátum začiatku platnosti poistenia,“ hovorí riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA Július Baláž.

Od 1. júla 2021 už bude zo zákona povinná iba bielo-čierna karta. Poisťovne ju budú klientom posielať buď poštou alebo elektronicky.

Klienti, ktorí majú s poisťovňou nastavenú elektronickú komunikáciu a kartu im poisťovňa zašle elektronicky, si môžu kartu vytlačiť doma na čierno-bielej tlačiarni. “ vysvetľuje J. Baláž z UNIQA a dopĺňa: „Pre vodičov sa v zásade nič nemení. Jedinou ich povinnosťou je mať  kartu počas jazdy vždy pri sebe v tlačenej podobe, nateraz v zelenej alebo bielo-čiernej farbe, od 1.7.2021 už iba v bielo-čiernom vyhotovení.“

Do budúcnosti sa počíta s prechodom na plnú digitalizáciu, ktorá predpokladá vznik medzinárodnej elektronickej databázy zelených kariet. Znamená to, že motoristi by už nemali mať žiadnu kartu v tlačenej podobe a platnosť poistenia bude polícia kontrolovať priamo v tomto elektronickom systéme.

Zelené karty vydáva UNIQA k zmluvám povinného zmluvného poistenia na jeden rok. V prípade, že sa zmluva uzatvára bezkontaktne, posiela poisťovňa klientom zelenú kartu na jeden mesiac. Keď klient poistenie zaplatí, dostane od poisťovne zelenú kartu s ročnou platnosťou. Vodič je zo zákona povinný mať zelenú kartu počas jazdy vždy pri sebe a to tak na Slovensku ako aj v zahraničí. Krajiny, ktoré patria do Systému zelenej karty, sú uvedené priamo na karte a povinné zmluvné poistenie tam platí rovnako ako u nás. Pokiaľ cestujete autom do krajín mimo systému a chcete jazdiť po ich cestách, na hraniciach musíte zaplatiť tzv. hraničné poistenie.

Značky: