Vyplýva to z prieskumu realizovaného prieskumnou agentúrou AKO, ktorého objednávateľom je spoločnosť DITEC.

Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Na otázky prieskumníkov agentúry AKO odpovedalo osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja.

S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad. Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity).

Prieskum ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov (29,4 %), ale skoro až tretina žien (32,4 %).

Ako však ukazujú výsledky prieskumu, predsudky o tradičných rodových rolách v IT sa v našej spoločnosti postupne stierajú. Väčšina opýtaných si myslí, že je potrebné špeciálnymi aktivitami podporovať ženy v IT. Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. Viac ako tretina (37,9  %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2 %) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to.

Václav Hřích, výkonný riaditeľ AKO a obchodná riaditeľka DITEC, Anna Záhorčáková, počas tlačovej konferencie upozornili aj na fakt, že zastúpenie žien v IT na Slovensku sa postupne zlepšuje. Nie je to však zmenou v zmýšľaní ľudí, ale aktuálnym trendom firiem, ktoré sa snažia dávať viac priestoru menšinám. Ženy sa v rámci IT firiem najčastejšie hlásia na pozíciu testera.

Kľúčové informácie prieskumu ŽENY V IT:

 • Prieskumná agentúra AKO realizovala v októbri 2019 prieskum na tému „Ženy v IT“, ktorého zadávateľom bola spoločnosť DITEC. Osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja,
 • S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad.
 • Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity). Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji (24,8 %).
 • Traja z desiatich Slovákov (29,4 %) si myslia, že muži sú kvôli „intelektovým a osobnostným“ charakteristikám vhodnejší na prácu v IT. Smutné na tom je, že s týmto tvrdením sa stotožnila skoro každá tretia žena (32,4 %), a len jeden zo štyroch mužov (26,2 %).
 • Štyria z piatich opýtaných (79,4 %) súhlasia, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v IT. Väčšia podpora je u žien (87,4 %) ako u mužov. Súhlasí 68,1 % obyvateľov Bratislavského kraja, ale až 86,5 % ľudí z Banskobystrického kraja. Nesúhlasí len každý piaty (18,6 %) opýtaný.
 • Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. Dokonca o niečo viac mužov (82,3%) ako žien (80%).
 • Viac ako tretina (37,9 %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2%) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to.

Súčasťou prieskumu bol aj hĺbkový skupinový rozhovor – focus group s mladými ženami – išlo buď o študentky gymnázií ktoré sa zaujímajú o IT, alebo o študentky VŠ ktoré študujú IT, alebo o ženy ktoré pracujú v IT. Ukázal:

 1. Nepomer v IT: „Mám len 2 spolužiačky zo 40 ľudí v ročníku.“
 2. Nerovnosť šancí: „U nás je 52% žien, ale keď sa to rozdelí na manažérov a sekretárky, tak je veľa sekretárok a málo manažérok.“
 3. Strach chlapcov: „Občas na začiatku mali spolužiaci problém prísť po radu, aby som im niečo vysvetlila. Bolo pre nich ťažké akceptovať, že dievča vie niečo lepšie ako oni.“
 4. Predsudky:Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na Ačko. Že to sa mu ešte nestalo.“
 5. Nechuť k zmenám: „Kamarát mi vravel, že u nich vo firme nemajú ani jednu ženu a ani ju tam nechcú. Majú malú kanceláriu a boja sa, že by ich tam rozptyľovala.“
 6. Malú sebadôveru dievčat:Keď som sa už rozhodla čo pôjdem študovať, tak reagovali, že je to „aké drsné“. Ale všetci ma podporovali, tak som bola hrdá, že na to mám ísť študovať IT.“
 7. Pozitívne vyhliadky: „Teraz je dopyt po menšinách – firmy chcú ukázať, že dávajú rovnaké príležitosti ženám“

Zdroj: TS DITEC

Prečítajte si aj:

Ženy a dievčatá, IT sektor na Slovensku vás potrebuje!

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit