Vyplýva to z prieskumu realizovaného prieskumnou agentúrou AKO, ktorého objednávateľom je spoločnosť DITEC.
Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Na otázky prieskumníkov agentúry AKO odpovedalo osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja.
S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad. Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity).
Prieskum ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov (29,4 %), ale skoro až tretina žien (32,4 %).
Ako však ukazujú výsledky prieskumu, predsudky o tradičných rodových rolách v IT sa v našej spoločnosti postupne stierajú. Väčšina opýtaných si myslí, že je potrebné špeciálnymi aktivitami podporovať ženy v IT. Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. Viac ako tretina (37,9 %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2 %) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to.
Václav Hřích, výkonný riaditeľ AKO a obchodná riaditeľka DITEC, Anna Záhorčáková, počas tlačovej konferencie upozornili aj na fakt, že zastúpenie žien v IT na Slovensku sa postupne zlepšuje. Nie je to však zmenou v zmýšľaní ľudí, ale aktuálnym trendom firiem, ktoré sa snažia dávať viac priestoru menšinám. Ženy sa v rámci IT firiem najčastejšie hlásia na pozíciu testera.
Kľúčové informácie prieskumu ŽENY V IT:
- Prieskumná agentúra AKO realizovala v októbri 2019 prieskum na tému „Ženy v IT“, ktorého zadávateľom bola spoločnosť DITEC. Osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja,
- S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad.
- Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity). Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji (24,8 %).
- Traja z desiatich Slovákov (29,4 %) si myslia, že muži sú kvôli „intelektovým a osobnostným“ charakteristikám vhodnejší na prácu v IT. Smutné na tom je, že s týmto tvrdením sa stotožnila skoro každá tretia žena (32,4 %), a len jeden zo štyroch mužov (26,2 %).
- Štyria z piatich opýtaných (79,4 %) súhlasia, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v IT. Väčšia podpora je u žien (87,4 %) ako u mužov. Súhlasí 68,1 % obyvateľov Bratislavského kraja, ale až 86,5 % ľudí z Banskobystrického kraja. Nesúhlasí len každý piaty (18,6 %) opýtaný.
- Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. Dokonca o niečo viac mužov (82,3%) ako žien (80%).
- Viac ako tretina (37,9 %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2%) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to.
Súčasťou prieskumu bol aj hĺbkový skupinový rozhovor – focus group s mladými ženami – išlo buď o študentky gymnázií ktoré sa zaujímajú o IT, alebo o študentky VŠ ktoré študujú IT, alebo o ženy ktoré pracujú v IT. Ukázal:
- Nepomer v IT: „Mám len 2 spolužiačky zo 40 ľudí v ročníku.“
- Nerovnosť šancí: „U nás je 52% žien, ale keď sa to rozdelí na manažérov a sekretárky, tak je veľa sekretárok a málo manažérok.“
- Strach chlapcov: „Občas na začiatku mali spolužiaci problém prísť po radu, aby som im niečo vysvetlila. Bolo pre nich ťažké akceptovať, že dievča vie niečo lepšie ako oni.“
- Predsudky: „Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na Ačko. Že to sa mu ešte nestalo.“
- Nechuť k zmenám: „Kamarát mi vravel, že u nich vo firme nemajú ani jednu ženu a ani ju tam nechcú. Majú malú kanceláriu a boja sa, že by ich tam rozptyľovala.“
- Malú sebadôveru dievčat: „Keď som sa už rozhodla čo pôjdem študovať, tak reagovali, že je to „aké drsné“. Ale všetci ma podporovali, tak som bola hrdá, že na to mám ísť študovať IT.“
- Pozitívne vyhliadky: „Teraz je dopyt po menšinách – firmy chcú ukázať, že dávajú rovnaké príležitosti ženám“
Zdroj: TS DITEC
Prečítajte si aj: