Najlepším spôsobom je držať kryptomeny na samostatnej peňaženke vo forme hardvérového príslušenstva.

Niektoré softvérové peňaženky majú integrované prehliadače, čo prináša najmä pre jednoduchosť použitia. Nevýhodou však môže byť, že sú veľmi zraniteľné, najmä tým, že prehliadač v tomto type peňaženky nie je tak chránený ako klasický prehliadač. Podľa Doma Lucreho, ktorý upozorňuje na tento problém, ide o sofistikovaný útok práve na zraniteľnosť prehliadačov v súvislosti s peňaženkami. Konkrétne hovorí o aplikáciách Phantom a Trust Wallet.

Riziko nie je až tak všeobecné a na to, aby bola zneužitá chyba v bežnom prehliadači, respektíve napojení na peňaženku je potrebné navštíviť konkrétnu stránku. Na teraz sa hovorí o stránkach, ktoré sú určené pre dospelých. Návšteva takejto stránky môže aktivovať škodlivý skript s následným prístupom k peňaženke a presunie kryptomeny na inú adresu.

Obnova kryptomien na pôvodnú peňaženku nie je možná. V týchto prípadoch sa problematicky hľadajú aj útočníci. Tí môžu využiť viacero anonymizačných služieb alebo previesť digitálne prostriedky na niektorú z anonymných kryptomien. Zneužitie je otázkou niekoľkých sekúnd návštevy stránky a používateľ si to môže všimnúť až v čase, keď sa bude chcieť peňaženku opätovne použiť alebo sa vráti do jej rozhrania zo vstavaného prehliadača.

crypto wallet problemZdroj: Dom Jucre / X

Zdroj: Dom Lucre / X

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.