Zvykneme si na ohýbacie smartfóny?

1

Pamätáte si smartfónovú „uhorku“ tak päť-šesť rokov dozadu? Vtedy sme mali pocit, že okrem silnejšieho procesora a displeja s vyšším rozlíšením nevedia výrobcovia čo viac priniesť. Teraz je na trhu úplne iná situácia. Je to dané tým, že zo smartfónu sa celkom zreteľne stal fotoaparát.

Prvé lastovičky s ohybnými telefónmi sa postupne objavujú, Samsung Galaxy Fold je reálne dostupný telefón. Tento smartfón rúca všetky mýty. Vôbec od neho nečakáte tenký smartfón, dokonca ani najmenší. Takže je to tablet, ktorý sa dá zmenšiť alebo smartfón, ktorý sa dá zväčšiť do rozmeru tabletu? Alebo skôr phabletu? Pekná vízia toho, čo dnešné technológie ponúkajú a kam sa dá zájsť. Cenovka 2000 eur je určená pravdepodobne pre odvážlivcov a technologických nadšencov.

Sám som zvedavý, či je toto cesta, kam sa bude svet mobilných telefónov uberať. Prvé patenty hovoria o tom, že Samsung by mohol prísť aj s obyčajným telefónom, ktorý sa bude ohýbať. Návrat k takpovediac pohyblivým častiam nie je cez ohýbací displej. Svoje už ukázali smartfóny od Huawei, Samsungu alebo napríklad ASUS-u, ktoré majú otočný alebo výsuvný fotoaparát. A výrobcovia sa chválili, ako veľmi tento mechanizmus testovali. Vyklopenie fotoaparátu má mať takú životnosť, že reálne prekoná životnosť batérie a morálnu životnosť smartfónu. Prenesené do konkrétneho čísla to bude 7 rokov.

Tí starší z nás si všimli istý kolobeh vecí. Smartfóny sa síce jeden čas raketovým tempom zväčšovali, no pomaly sa vytratili menšie kusy na trhu. Kým posledné roky tu boli telefóny typu „placka“, teraz majú rôzne výsuvné časti. Displej sa dá zohnúť viac ako raz 😊 a mňa celkom zaujíma, kam tento vývoj povedie. Na základe skúseností z predchádzajúcich rokov odhadujem éru ohýbacích smartfónov ako bočnú vetvu vývoja.

Ohýbacie displeje majú veľkú šancu v hodinkách, resp. športových náramkoch a možno domácich displejoch. Ja osobne by som však prijal, keby sa dal veľký tablet zložiť do povedzme 6-palcového zariadenia. Občas by som využil tablet, ale prevažne by som mal stále smartfón. Škoda len tej hrúbky, ktorá by mi postupne mohla prekážať.

Ako je to podľa vás? Je ohýbací smartfón segment, ktorý vyzerá dobre, ale veľmi sa neujme alebo je to skutočná vízia nastupujúceho trendu?

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>