Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové asistenčné systémy, množstvo Simply Clever prvkov a výhodné akčné pakety. Štandardná výbava je v tejto triede bohatšia než kedykoľvek predtým. Výkonné a úsporné trojvalcové a štvorvalcové preplňované motory. Najväčší kufor vo svojej triede.

Úplne nový model značky ŠKODA, ktorý kombinuje emocionálny dizajn, vysokú funkčnosť a najmodernejšie možnosti konektivity, prichádza na Slovensko. Od dnešného dňa je na Slovensku k dispozícii aj konfigurátor, kde si budú môcť zákazníci vyskladať nový model SCALA podľa svojich predstáv. Nová ŠKODA SCALA so živým a úsporným motorom so zdvihovým objemom 1,0 l s výkonom  70 kW vo výbave Active začína na sume 13 490 eur. K dispozícii je aj množstvo zaujímavých paketov za zvýhodnené ceny.

Nové dizajnové smerovanie

Značka ŠKODA po prvýkrát predstavuje nový emocionálny dizajnový jazyk vozidla i jeho interiéru v sériovo vyrábanom modeli ŠKODA SCALA. Novým modelom urobila česká značka veľký krok aj po technickej stránke. Preto sa názov SCALA, ktorý pochádza z latinčiny a v preklade znamená schody alebo rebrík, k nemu skvele hodí. Vozidlom SCALA postúpila značka ŠKODA v oblasti vývoja vozidiel hneď o niekoľko priečok. Vozidlo skvele vystihuje súbor hodnôt značky ŠKODA. Nové tvary, dynamické dizajnové prvky a ostro rezané línie dodávajú autu veľmi emotívny a autentický vzhľad so silnou vlastnou identitou. Ako prvý model značky ŠKODA charakterizuje nové auto ŠKODA SCALA ďalší vývojový stupeň dizajnového jazyka značky ŠKODA, ktorý sa bude aplikovať aj na budúcich vozidlách českej automobilky. Ako prvé sériovo vyrábané auto ŠKODA v Európe má ŠKODA SCALA na zadných dverách namiesto loga nápis ŠKODA.

Úsporné trojvalcové a štvorvalcové motory

Nový model ŠKODA SCALA môže poháňať jeden z troch variantov spaľovacích motorov s objemom 1.0 l alebo 1.5 l. Preplňované litrové motory TSI s priamym vstrekovaním dosahujú výkon 70 kW (95 k) alebo 85 kW (115 k), štvorvalcové 1,5-litrové TSI dosahuje výkon 110 kW (150 k). Všetky tri varianty majú filtre pevných častíc. Fanúšikovia vznetových motorov si môžu zvoliť 1,6-litrový preplňovaný motor TDI s výkonom 85 kW (115 k). Motorizácie od výkonu 85 kW (vrátane) môžu byť kombinované so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

Bohatšia výbava známa z vyšších tried modelov

Cena modelu ŠKODA SCALA s motorom 1.0 TSI 70 kW (95 k) s výbavou ACTIVE začína na sume 13 490 eur. Štandardná výbava zahŕňa množstvo užitočných asistentov, ako napr. FRONT ASSIST (vrátane núdzového brzdenia) a PEDESTRIAN Monitor, LANE ASSIST (asistent udržiavania jazdného pruhu), EASY LIGHT ASSIST (svetelný senzor) či Emergency Call a CareConnect na 1 rok. Výbava ACTIVE tiež obsahuje manuálnu klimatizáciu s peľovým filtrom, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, rádio SWING so 6,5“ farebným dotykovým displejom, elektrické ovládanie okien vpredu, vonkajšie spätné zrkadlá a kľučky dverí lakované vo farbe vozidla, bezkľúčové štartovanie, asistent rozjazdu do kopca, LED hlavné svetlomety, ISOFIX na sedadle spolujazdca, predĺženú záruku na 5 rokov / 100 000 km a Doživotnú Garanciu Mobility Premium.

Prostredný stupeň výbavy AMBITION pridáva do výbavy Bluetooth, lakťovú opierku JUMBO BOX, 2x USB vpredu a 2x USB vzadu, dvojzónovú automatickú klimatizáciu so senzorom vlhkosti a kombi filtrom, multifunkčný kožený volant, parkovacie senzory vzadu, tempomat, vyhrievanie predných sedadiel, SmartLink, ďalšie štyri reproduktory, dáždnik a mnoho ďalšieho. ŠKODA SCALA vo výbave AMBITION začína od 14 990 eur. Zákazník tak za 1 500 eur získa podstatne bohatšiu výbavu.

Najvyšší výbavový stupeň STYLE, ktorý je dostupný od 18 030 eur, ponúkne navyše svetelný a dažďový senzor, alarm, systém bezkľúčového odomykania a zamykania, vyhrievaný kožený multifunkčný volant, ambientné osvetlenie interiéru, Full LED svetlomety vpredu a vzadu, zadné dynamické smerové svetlá, rádio BOLERO s 8“ dotykovým displejom, parkovacie senzory vpredu a vzadu, odkladací box na mobilný telefón s bezdrôtovým nabíjaním a mnoho ďalšieho.

Výhodné akčné pakety

ŠKODA si pre zákazníkov modelu SCALA pripravila aj niekoľko atraktívnych akčných paketov, vďaka ktorým si nakonfigurujete svoje nové auto ešte výhodnejšie. Napríklad paket Active Plus v hodnote 358 eur, ktorý zahŕňa funkciu Bluetooth, lakťovú opierku či 2x USB vpredu a 2x USB vzadu pre výbavu ACTIVE môžete získať už za 149 eur. Paket Ambition Plus v hodnote 900 eur je možné prikúpiť za 399 eur a do výbavy dopĺňa svetelný a dažďový senzor, systém bezkľúčového odomykania a zamykania, vyhrievaný kožený volant, ambientné osvetlenie v bielej farbe či dekoračnú lištu na prístrojovej doske Silver Haptic. Za zmienku tiež stojí paket Sport Paket Ambition v hodnote 2012 eur, ktorý zákazníka vyjde na 1099 eur prináša do výbavy AMBITION športové sedačky, športový kožený multifunkčný volant, ozdobné kryty pedálov, čierny strop, obľúbené predĺžené sklo piatych dverí, spojler, full LED zadné svetlá s dynamickým smerovým svetlom, čierne 17“ disky PROPUS AERO, tónované sklá od B-stĺpika a adaptívny podvozok.

Pre tých, ktorých poteší ešte väčší komfort a najmodernejší asistenti je pripravený paket Style Plus, ktorý ponúka nielen adaptívny tempomat s obmedzovačom rýchlosti až do 210 km/h, SIDE ASSIST (asistent zmeny jazdného pruhu) a REAR TRAFFIC ALERT (asistent vyparkovania), ale aj parkovaciu kameru. Celý paket v celkovej hodnote 1 118 eur je tak teraz dostupný za 499 eur.

Paket Style Comfort je oproti paketu style plus obohatený o navigačný systém AMUNDSEN 9,2″ s online službami na 1 rok a Virtuálny kokpit – LCD prístrojový panel s nastaviteľným zobrazovaním údajov v celkovej hodnote 2275 eur, ktorý si teraz môžete dožičiť len za 1 099 eur.

Paket Sport Style v celkovej hodnote až 1 789 eur je určený pre tých, ktorým sa páči športovejší vzhľad. Ponúka športové sedadlá a športový kožený multifunkčný volant na ovládanie rádia a telefónu (pre DSG prevod s podvolantovým radením), adaptívny podvozok (LOW podvozok s voliteľnou tuhosťou tlmičov s možnosťou dvoch režimov Normal a Sport).K tomu sú k dispozícii ozdobné kryty pedálov z ušľachtilej ocele, čierny strop a ambientné osvetlenie interiéru. Športovejší vzhľad exteriéru umocní  predĺžené sklo piatych dverí a spojler, ktoré dopĺňajú čierne 18″ disky z ľahkej zliatiny VEGA AERO. Cestujúci na zadných sedadlách určite ocenia SUNSET so sklami s vyšším stupňom tónovania od B‑stĺpika. Paket Sport Style je dostupný už za 1 099 eur.

Kompletný cenník spolu so zoznamom akčných paketov je možné nájsť na https://webapps.skoda-auto.sk/Cenniky-a-katalogy/cenniky/Skoda_Scala_cennik.pdf. Podrobnejšie informácie o novom modeli ŠKODA SCALA poskytnú autorizovaní obchodní partneri značky ŠKODA na Slovensku.

Konfigurátor k modelu SCALA je k dispozícii TU.

Nové technológie a vyššia bezpečnosť

Moderný vzhľad vozidla ŠKODA SCALA doplňujú taktiež najnovšie digitálne technológie integrované vo vozidle. Flexibilne konfigurovateľný Virtuálny Kokpit, ktorý je dostupný na požiadanie, má displej vo veľkosti 10,25“. Ide o najväčší displej v rámci triedy kompaktných vozidiel. Ponuká 5 základných zobrazení.

Vďaka novej generácii mobilných online služieb ŠKODA Connect môžu cestujúci pomocou mobilného telefónu zamknúť a odomknúť vozidlo, aktualizovať softvér infotainment systému, alebo mapy navigácie. Návšteva predajcov vozidiel nie je nutná. ŠKODA SCALA je prvým modelom značky ŠKODA, ktorý je sériovo vybavený pripojením k internetu. Zabudovaná karta eSIM poskytuje vysokorýchlostné pripojenie LTE. Ďalšia SIM karta, alebo zdieľané pripojenie pomocou smartphonu, už nie je potrebné. V štandardnej výbave bude táto karta eSIM podporovať funkcie Tiesňového volania a Proaktívne servisné služby.

Vozidlo takisto charakterizujú moderné, na požiadanie dostupné full LED predné svetlomety a full LED zadné svetlá. Nový kompaktný automobil má ako prvý model značky ŠKODA dynamické zadné smerovacie svetlá. Pod zadným nárazníkom sa skrýva prvok Simply Clever, dostupný na požiadanie: mechanicky sklápacie, elektricky sklápateľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore. Okrem tohto ponúka vozidlo ŠKODA SCALA aj typické prvky značky ŠKODA, ako napr. miesto na dáždnik vo dverách vodiča (vrátane dáždnika) alebo škrabku na ľad v dvierkach palivovej nádrže, ale aj elektricky ovládané piate dvere, ktoré sú dostupné na požiadanie.

Kombinácia asistenčných systémov s množstvom prvkov pasívnej bezpečnosti posúva bezpečnosť vozidla ŠKODA SCALA na veľmi vysokú úroveň. Jedným z asistenčných systémov, ktoré sú vo vozidle ŠKODA SCALA k dispozícii v rozšírenej verzii, je aj systém Side Assist. Tento systém, ktorý je dostupný na požiadanie, upozorňuje vodiča na to, keď vozidlá za ním majú úmysel predbiehať alebo sa už nachádzajú v mŕtvom uhle. V porovnaní so systém Blind Spot Detect, ktorý má dosah radaru  20 m, má systém Side Assist až o 50 m väčší dosah, teda dokáže zaregistrovať vozidlá až do vzdialenosti 70 m a dokáže tak efektívne varovať pred nebezpečenstvom aj na diaľniciach alebo rýchlostných cestách. Súčasťou systému Side Assist je aj systém Rear Traffic Alert. Na dlhých cestách po diaľnici až do rýchlosti 210 km/h sa takisto dá využiť adaptívny tempomat (ACC), ktorý je dostupný na požiadanie. Asistent pre jazdu v pruhoch Lane Assist a Front Assist sú už súčasťou štandardnej výbavy.

Značky: