Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové MINI Clubman so starostlivo zdokonaleným dizajnom, rozšíreným výberom inovatívnych prvkov výbavy a najnovšími technológiami z oblasti ovládania a konektivity ešte viac cibrí svoj profil štýlového individualistu v segmente prémiových kompaktných vozidiel.

Praktický päťmiestny automobil kombinuje charakteristickú zábavu za volantom MINI s vysokou úrovňou praktických vlastností na každý deň aj na dlhé cesty. Získava ešte väčšiu charizmu, k čomu prispeli najmä aktuálne vylepšenia exteriéru a interiéru. Najnovšia aktualizácia viacerých digitálnych služieb MINI Connected podčiarkuje progresívny charakter nového MINI Clubman zameraný na životný štýl. Navyše, atraktívne doplnky voliteľnej výbavy a MINI Originálneho príslušenstva ponúkajú ďalšie možnosti individuálneho vylepšenia.

Jazdný komfort, vnútorný priestor a variabilita definujú všestranné vlastnosti nového MINI Clubman, jeho moderná interpretácia klasického konceptu shooting brake stanovuje v segmente kompaktných vozidiel osobitý štýl. Štvorica bočných dverí a piatich sedadiel spolu s praktickým batožinovým priestorom za delenými zadnými dverami zaručuje vysokú úroveň funkčnosti a kreatívneho využitia priestoru, čo patrí medzi charakteristické vlastnosti automobilov značky MINI.

Výnimočnú obratnosť modelov MINI zaručuje ponuka moderných motorov a vyspelé technológie podvozku nového MINI Clubman. V ponuke sa nachádzajú tri benzínové a tri naftové motory. Ich výkon siaha od 75 kW (102 k) do 141 kW (192 k) (kombinovaná spotreba paliva: 6,5 — 4,0 l /100 km; kombinované emisie CO2: 147 — 105 g/km). Na požiadanie si zákazníci v kombinácii s najvýkonnejším benzínovým a naftovým motorom môžu vybrať aj systém pohonu všetkých kolies All4. Modelový rad neskôr doplní nová verzia mimoriadne športového modelu MINI John Cooper Works Clubman.

Nové MINI Clubman: prehľad hlavných vlastností

• Výrazný dizajn prednej časti s novo navrhnutou maskou chladiča.
• LED svetlomety s matricovou technológiou diaľkových svetiel.
• Nové LED hmlové svetlomety so svetelným krúžkom pre denné svietenie.
• Štandardné LED zadné svetlá, na požiadanie vo verzii s britskou vlajkou Union Jack.
• Nové farby karosérie, nová čierna farba karosérie Piano Black.
• Nové disky kolies z ľahkej zliatiny.
• Športový podvozok znížený o 10 milimetrov.
• Nová ponuka koženého čalúnenia a obloženia interiéru.
• Nové prvky výbavy z programu MINI Yours.
• MINI Connected s novými funkciami.
• Rozšírená ponuka MINI Originálneho príslušenstva.

Výrazná a mohutná: nový osobitý dizajn prednej časti

Dizajn exteriéru nového MINI Clubman je elegantný, individualistický a exkluzívny. Jeho osobité proporcie vyplývajú z tvaru karosérie navrhnutej v úhľadnom a športovom štýle s dynamicky pretiahnutou líniou strechy a kolmou zadnou časťou, typickým prvkom značky MINI. Delené zadné dvere, ktoré tvoria dve do boku sa otvárajúce krídla, z neho robia jediný automobil segmentu kompaktných vozidiel so šiestimi dverami. Vďaka skutočnosti, že batožinový priestor možno podľa potreby zväčšiť z 360 dm3 až na maximálnych 1 250 dm3, sa vyznačuje mimoriadnymi praktickými vlastnosťami.

Jedinečné poňatie tvaru karosérie dopĺňajú typické dizajnové prvky značky MINI. V prednej časti ide predovšetkým o mohutnú klenutú kapotu, kruhové svetlomety, ktorých rámčeky sú štandardne chrómované (na požiadanie lesklo čierne) a o šesťuholníkovú masku chladiča. Najvýraznejším dizajnovým prvkom nového modelu MINI Clubman je novo navrhnutá maska chladiča, ktorá teraz siaha cez celý nárazník. Vďaka mohutne tvarovaným obrysom a novej štruktúre nasávacích otvorov vyzerá pri pohľade spredu mimoriadne výrazne. Masku chladiča ohraničuje úzky rámik vyrobený z jedného kusu. Nasávací otvor rozdeľuje šesť čiernych horizontálnych priečok, ktoré môžu byť na požiadanie chrómované. Špecifickým prvkom v prednej časti modelov MINI Cooper S Clubman a MINI Cooper SD Clubman je mriežka so šesťuholníkovým vzorom namiesto horizontálnych lamiel s jednou chrómovou vzperou v nasávacom otvore rovnako ako chrómované logo S uprostred.

Variabilná intenzita osvetlenia, neoslňujúce diaľkové svetlá: adaptívne LED svetlomety s funkciou Matrix

Charakteristický vzhľad nového MINI Clubman pri pohľade spredu dotvára upravený dizajn kruhových svetlometov. Štandardné halogénové svetlomety majú teraz zväčšený reflektor a nápadný čierny prvok vnútri svetlometu. Denné svetlomety sú integrované do obrysových svetiel v spodnej časti predného nárazníka. Nový dizajn majú tiež na požiadanie dodávané LED svetlomety. Upravený vzhľad svetlometov zahŕňa LED moduly pre diaľkové a stretávacie svetlomety s jasnejším svetlom. Aj tu sa vnútri reflektora nachádza čierny prvok. Biele svetelné prstence lemujúce hlavný svetlomet slúžia na denné svietenie a zároveň aj ako smerovka.

Súčasťou na požiadanie dodávanej výbavy sú adaptívne LED svetlomety s matricovou technológiou diaľkových svetiel. Ponúkajú funkciu zákrutových svetlometov, ktorú možno rozpoznať podľa vložky vnútri svetlometu a automaticky upravujú svoj jas podľa aktuálnej situácie. V mestskej premávke a pri obmedzenej viditeľnosti v dôsledku zlého počasia osvetľuje krajnicu väčšia intenzita stretávacieho svetla zákrutových svetlometov. Pri jazde po diaľnici možno selektívne zvýšiť dosvit diaľkových svetlometov.

Adaptívne LED svetlomety nového MINI Clubman dostali automatickú funkciu selektívneho zhasínanie diaľkových svetiel. Ich inovatívna matrixová technológia umožňuje zväčšiť dosvit svetelného lúča a zároveň zamedziť oslneniu ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto sú diaľkové svetlá rozdelené do štyroch segmentov, ktoré sa dajú nezávisle na sebe aktivovať a deaktivovať a v rýchlostiach nad 70 km/h prispôsobiť svetelný lúč situácii na ceste. Akonáhle predná kamera nového modelu MINI Clubman zaregistruje protiidúce vozidlo alebo vozidlo idúce rovnakým smerom, priestor, ktorý toto zaregistrované vozidlo zaberá, osvetlí len jas stretávacích svetiel.

LED hmlové svetlá sú súčasťou na želanie dodávanej výbavy modelu MINI Clubman. Nachádzajú sa v štandardne dodávaných obrysových svetlách a ponúkajú dodatočnú funkciu denného LED svietenia.

Štandardné LED zadné svetlá, voliteľne k dispozícii so vzhľadom britskej vlajky

Nové MINI Clubman štandardne dostalo LED zadné svetlomety s chrómovanými rámčekmi integrované do delených zadných dverí. V spojení s voliteľnými LED svetlometmi alebo adaptívnymi LED svetlometmi dostali horizontálne orientované zadné svetlá nový dizajn, ktorý podčiarkuje britský pôvody značky: grafická štruktúra svetelných zdrojov vytvára vzor britskej vlajky. Motív vlajky s výraznými linkami prináša vo dne aj v noci osobitú formu identifikácie. Táto novo navrhnutá svetelná jednotka slúži aj ako brzdového svetlo.

Svieži vzhľad s novými farbami karosérie a s čiernym exteriérom vo farbe Piano Black

Na výber sú tri nové farebné verzie. Nové MINI Clubman je teraz dostupné aj v červenom metalickom laku Summer Red, zelenom metalickom laku British Racing Green alebo v čiernom metalickom vyhotovení MINI Yours Enigmatic Black. Ako alternatíva k farbe karosérie môžu byť strecha a kryty vonkajších spätných zrkadiel vyhotovené aj v čiernej, bielej alebo striebornej farbe.

Zoznam voliteľnej výbavy ponúka ďalšie možnosti individualizácie exteriéru. S voliteľnou výbavou Piano Black Exterior pre MINI Cooper S Clubman a MINI Cooper SD Clubman dostali rámčeky hlavných svetlometov, zadných svetiel a mriežky chladiča lesklý čierny povrch namiesto chrómového.

Nové disky kolies z ľahkej zliatiny, nižší športový podvozok

V závislosti od modelovej verzie dostane MINI Clubman disky kolies z ľahkej zliatiny s priemerom 16 alebo 17 palcov. V rámci voliteľnej výbavy sú k dispozícii disky kolies z ľahkej zliatiny vo veľkostiach 18 a 19 palcov. Novinkou v ponuke diskov kolies z ľahkej zliatiny sú 18-palcové disky kolies v dvojfarebných verziách Multiray Spoke a MINI Yours British Spoke, spoločne s dvojfarebnými 19-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny John Cooper Works Circuit Spoke.

Ďalšou úplne novou položkou na zozname voliteľnej výbavy je o 10 milimetrov znížený športový podvozok. Táto výbava dodatočne zlepšuje agilné jazdné vlastnosti nového modelu MINI Clubman a ešte intenzívnejšie kladie dôraz na jeho športový vzhľad.

K dispozícii je aj adaptívny podvozok. Ponúka možnosť voliť medzi dvoma nastaveniami tlmičov prostredníctvom tlačidla voliča jazdných režimov MINI Driving Modes. V závislosti od jazdnej situácie možno aktivovať športové alebo komfortné nastavenie tlmičov.

Vyjadrenie individuálneho štýlu: nové exkluzívne prvky výbavy MINI Yours

Prvky výbavy z programu MINI Yours ponúkajú mimoriadne exkluzívny spôsob individualizácie nového modelu MINI Clubman. Podčiarkujú britský pôvod, fascinujúcu tradíciu značky ako aj osobný štýl vodiča. Charakteristickými vlastnosťami jedinečných prvkov výbavy MINI Yours exteriéru a interiéru sú vysoko kvalitné materiály, precízne spracovanie a štýlový dizajn. Okrem čierneho metalického laku MINI Yours Enigmatic Black a dvojfarebných kolies z ľahkej zliatiny MINI Yours British Spoke je pre nový model MINI Clubman k dispozícii celý rad atraktívnych dizajnových prvkov interiéru.

Ponuka zahŕňa športový volant MINI Yours a čierne čalúnenie sedadiel MINI Yours Leather Lounge Carbon Black. Sedadlá sa vyznačujú extravagantným motívom v podobe britskej vlajky na opierkach hlavy, ktorá je vyobrazená starostlivo umiestnenými perforáciami. Mimoriadne exkluzívne doplnky ponúka aj výbava MINI Yours Interior Styles, ktorá je v ponuke v troch podsvietených prevedeniach Piano Black, Frozen Blue a Fibre Alloy. Podsvietené sú vnútorné kľučky dverí, interiérové lišty a ozdobné prvky stredovej konzoly, ktoré sú navrhnuté tak, aby ladili v zodpovedajúcich farbách. Všetky prvky výbavy MINI Yours sú k dispozícii aj samostatne. V ponuke sa nachádza aj balík výbavy MINI Yours, ktorý navyše obsahuje vkladané koberce MINI Yours s čiernym lemovaním, švy vo farbe hliníka či štítok MINI Yours na bočných oknách.

Ďalšími možnosťami individuálneho prispôsobenia interiéru sú verzie čalúnenia sedadiel, ktoré sa na zoznam voliteľnej výbavy dostali prvý raz. Verzia Leather Chester je teraz pre nové MINI Clubman k dispozícii aj vo farbách hnedá Malt Brown, modrá Indigo Blue a sivá Satellite Gray.

Pohon: šesť motorov, systém pohonu všetkých kolies All4 ako voliteľná výbava

Portfólio motorov nového modelu MINI Clubman zahŕňa dva trojvalcové a jeden štvorvalcový benzínový motor spolu s jedným trojvalcovým a dvoma štvorvalcovými naftovými motormi, z ktorých každý dostal najnovšiu generáciu technológie MINI TwinPower Turbo. Modelový program neskôr doplní nová verzia MINI John Cooper Works Clubman. Špičkový športovec tohto modelového radu je štandardne vybavený systémom pohonu všetkých kolies All4.

Ako alternatíva k typickému pohonu predných kolies je pohon všetkých kolies All4 na požiadanie dostupný aj pre dve najvýkonnejšie verzie — MINI Cooper S a MINI Cooper SD. Tento systém zabezpečuje vďaka rýchlemu a presnému elektronickému riadeniu neustále rozdeľovanie hnacej sily medzi predné a zadné kolesá podľa danej situácie.

Namiesto štandardne dodávanej šesťstupňovej manuálnej prevodovky si možno pre MINI One Clubman, MINI Cooper Clubman, MINI Cooper S Clubman a MINI One D Clubman na požiadanie zvoliť aj sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku Steptronic. Pre MINI One S Clubman je v ponuke aj sedemstupňová športová prevodovka Steptronic, ktorá sa vyznačuje mimoriadne rýchlymi zmenami prevodových stupňov. MINI Cooper D Clubman môže na požiadanie dostať osemstupňovú prevodovku Steptronic, ktorá je štandardným prvkom výbavy MINI Cooper S Clubman All4, MINI Cooper SD Clubman a MINI Cooper SD Clubman All4. V každom zo spomínaných modelov ju môže na požiadanie vymeniť osemstupňová športová prevodovka Steptronic.

Pri uvedení na trh bude nový MINI Clubman k dispozícii v ôsmich verziách:

MINI One Clubman: 75 kW (102 k), 0 — 100 km/h za 11,3 sekundy (11,6 sekundy), maximálna rýchlosť 185 km/h (185 km/h), kombinovaná spotreba paliva: 5,6 — 5,5 l/100 km (5,5 — 5,5 l/100 km), kombinované emisie CO2: 128 — 125 g/km (125 — 124 g/km).
MINI Cooper Clubman: 100 kW (136 k), 0 — 100 km/h za 9,2 sekundy (9,2 sekundy), najvyššia rýchlosť: 205 km/h (205 km/h), kombinovaná spotreba paliva: 5,7 — 5,6 l/100 km (5,4 — 5,3 l/100 km), kombinované emisie CO2: 129 — 127 g/km (122 — 120 g/km).
MINI Cooper S Clubman: 141 kW (192 k), 0 — 100 km/h za 7,3 sekundy (7,2 sekundy), maximálna rýchlosť: 228 km/h (228 km/h), kombinovaná spotreba paliva: 6,5 — 6,4 l/100 km (5,6 — 5,5 l/100 km), kombinované emisie CO2: 147 — 145 g/km (127 — 125 g/km).
MINI Cooper S Clubman All4: 141 kW (192 k), 0 — 100 km/h za 6,9 sekundy, maximálna rýchlosť: 225 km/h, kombinovaná spotreba paliva: 6,2 — 6,1 l/100 km, kombinované emisie CO2: 141 — 139 g/km.
MINI One D Clubman: 85 kW (116 k), 0 — 100 km/h za 10,8 sekundy (10,8 sekundy), maximálna rýchlosť: 192 km/h (192 km/h), kombinovaná spotreba paliva: 4,2 — 4,1 l/100 km (4,1 — 4,0 l/100 km), kombinované emisie CO2: 110 — 107 g/km (107 — 105 g/km).
MINI Cooper D Clubman: 110 kW (150 k), 0 — 100 km/h za 8,9 sekundy (8,6 sekundy), najvyššia rýchlosť: 212 km/h (212 km/h), kombinovaná spotreba paliva: 4,4 — 4,3 l/100 km (4,3 — 4,2 l/100 km), kombinované emisie CO2: 114 — 113 g/km (113 — 111 g/km).
MINI Cooper SD Clubman: 140 kW (190 k), 0 — 100 km/h za 7,6 sekundy, maximálna rýchlosť: 225 km/h, kombinovaná spotreba paliva: 4,4 — 4,3 l/100 km, kombinované emisie CO2: 114 — 113 g/km.
MINI Cooper SD Clubman All4: 140 kW (190 k), 0 — 100 km/h za 7,4 sekundy, maximálna rýchlosť: 222 km/h, kombinovaná spotreba paliva: 4,7 — 4,6 l/100 km, kombinované emisie CO2: 122 — 121 g/km.

Široký výber audiosystémov a navigácií

Štandardná výbava nového MINI Clubman zahŕňa audiosystém so šiestimi reproduktory a s USB rozhraním. To umožňuje použitie audio streamingu cez Bluetooth. K dispozícii je tiež hands-free telefónna súprava s USB rozhraním. Súčasťou štandardne dodávaného ovládacieho systému je 6,5-palcový farebný displej v centrálnom prístroji a ovládač MINI na stredovej konzole. Výbava Connected Media obsahuje rádio MINI Visual Boost a farebný dotykový displej s uhlopriečkou s veľkosťou 6,5 palca a s novo navrhnutým grafickým displejom. K dispozícii je aj rad internetových služieb MINI Connected.

Voliteľná výbava Connected Navigation ponúka rad ďalších funkcií infotainmentu a zahŕňa aj praktický navigačný systém. Navigačný systém MINI zobrazuje mapy na 6,5-palcovom farebnom displeji v rôznych pohľadoch, zatiaľ čo hlavnými časťami voliteľného príslušenstva Connected Navigation Plus sú 8,8-palcový farebný displej, ktorý poskytuje funkciu rozdeleného displeja a dotykový ovládač MINI Touch. Súčasťou tejto výbavy je tiež bezdrôtové nabíjanie pre kompatibilné mobilné telefóny a druhý USB konektor.

Nové MINI Clubman: múdrejšie ako kedykoľvek predtým a vždy online

Nové MINI Clubman dostalo zabudovanú SIM kartu schopnú prijímať dáta štandardom 4G. To znamená, že k dispozícii je inteligentné núdzové volanie s automatickou detekciou polohy vozidla a závažnosti nehody rovnako ako služby MINI TeleServices. V spojení s výbavou Connected Navigation a Connected Navigation Plus je k dispozícii služba dopravných informácií v reálnom čase Real Time Traffic Information, služba osobného asistenta Concierge Service, internetová platforma MINI Online a príprava pre Apple CarPlay. Mobilné telefónne pripojenie tiež znamená, že navigačné mapy sa aktualizujú automaticky.

Súčasná verzia aplikácie MINI Connected navyše ponúka mimoriadne širokú škálu digitálnych služieb, ktoré umožňujú bezproblémové začlenenie plánovanie mobility do každodennej digitálny rutiny. Zahŕňa možnosť zasielať navigačné dáta z mobilného telefónu priamo do vozidla a prijímať informácie o ideálnom čase odchodu a tiež využívať funkciu Remote Service. Táto funkcia umožňuje vodičovi na koncovom digitálnom zariadení zobraziť nielen polohu vozidla, stav paliva a ďalšie informácie o stave vozidla, ale aj aktivovať svetlomety, klaksón, ventiláciu a funkciu zamykania/odomykania dverí.

Individuálny štýl pre ešte lepšiu vozidlo: MINI Originálne príslušenstvo

Aj v rámci širokej ponuky MINI Originálneho príslušenstva sú k dispozícii atraktívne prvky výbavy. Tieto vysoko kvalitné doplnky umožňujú vylepšiť funkčnosť, pohodlie, zábavu za volantom a individuálny štýl nového MINI Clubman. Medzi najnovšie prírastky do programu patria bočné ozdoby, kryty vonkajších spätných zrkadiel a dizajn strechy v čierno-šedom vyhotovení Night Jack. Vybrané konštrukčné prvky v lesklom čiernom vyhotovení Piano Black navyše novému MINI Clubman dodávajú diskrétny a zároveň športový vzhľad. Táto lesklo čierna výbava je vyhradená pre nápisy Clubman a Cooper S, rovnako ako aj pre logo MINI na kapote a v zadnej časti vozidla.

Značky: