Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V treťom štvrťroku 2016 zaznamenal západoeurópsky trh technického spotrebného tovaru v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 pokles o 2,4 percenta. Trh bol výrazne ovplyvnený kurzom britskej libry a eura. Došlo k zvýšeniu tržieb v sektore veľkých domácich spotrebičov, malých domácich spotrebičov a telekomunikácií. Vo všetkých ostatných sektoroch tržby medziročne poklesli. V 3. štvrťroku 2016 predstavovala hodnota trhu technického spotrebného tovaru 49,7 miliárd euro.

 

Zdroj: GfK TEMAX Západná Európa, GfK

Spotrebná elektronika

Objem tržieb v sektore spotrebnej elektroniky sa v 3. štvrťroku 2016 v porovnaní s rovnakým obdobím 2015 znížil o 7,4 percenta a dosiahol hodnotu 5,9 miliardy euro.

Po období úspešného predaja televízorov v súvislosti s Majstrovstvami Európy vo futbale 2016 sa už nevyskytli žiadne iné vonkajšie faktory, ktoré by stimulovali predaj aj v 3. štvrťroku tohto roka.

Spotrebiteľov aj naďalej zaujímala hlavne konektivita, čo sa odrazilo na zvýšenom predaji takých prístrojov, ako sú televízory s pripojením na internet, hi-fi komponenty alebo mini reproduktory s možnosťou pripojenia a dokonca akčné kamery a Drone. Očakáva sa, že práve možnosť pripojenia k internetu spoločne so zvýšenou kvalitou obrazu televízorov povedie v najbližšej dobe k rastu tržieb v sektore spotrebnej elektroniky.

 

Fotoprístroje

V 3. štvrťroku dosiahol sektor fotoprístrojov hodnotu 1,2 miliardy euro, čo znamená v porovnaní s 3. kvartálom 2015 pokles o 12,3 percenta. Trh fotoprístrojov v tomto období nezaznamenal rast v žiadnej západoeurópskej krajine.
Segment drahších fotoaparátov a výmeniteľných objektívov si viedli relatívne dobre, ale nedokázali vykompenzovať pokles v segmente lacných a stredne drahých prístrojov.

 

Veľké domáce spotrebiče

Sektor veľkých domácich spotrebičov v 3. štvrťroku 2016 stagnoval – v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 sa zvýšil len o 0,1 percenta (z hľadiska hodnoty predaja). Bol to dôsledok devalvácie britskej libry, ku ktorej došlo po referende o brexite.

Všetky trhy, okrem britského, fínskeho a francúzskeho, zaznamenali v 3. kvartáli 2016 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka navýšenie tržieb.

V 3. štvrťroku 2016 sa zvýšil predaj vstavaných produktov, rovnako ako aj predaj smart spotrebičov – najmä práčok a chladničiek.

 

Malé domáce spotrebiče

V 3. kvartáli 2016 došlo v sektore malých domácich spotrebičov v porovnaní s rovnakým obdobím 2015 k zvýšeniu o 0,5 percenta. Zdravý rast bol zaznamenaný vo väčšine krajín s výnimkou francúzskeho a britského trhu. Celkovo dosiahol západoeurópsky sektor malých domácich spotrebičov v 3. štvrťroku 2016 hodnotu 3,9 miliárd euro.

O tento rast sa zaslúžil predovšetkým solídny predaj tyčových akumulátorových vysávačov (v cene do 250 euro), robotických vysávačov (za cenu viac ako 500 euro) a elektrických zubných kefiek.

 

Informačné technológie

Západoeurópsky sektor informačných technológií dosiahol v 3. štvrťroku 2016 tržby vo výške niečo málo cez 12,6 miliárd eur, teda o 8,8 percenta menej ako v 3. štvrťroku 2015. Predaj klesol vo všetkých krajinách okrem Rakúska (nárast o 4,9 percenta ) a Fínska (nárast o 15,8 percenta).

Napriek brexitu, po ktorom nasledovala devalvácia libry, dopyt po IT produktoch sa v Británii v 3. kvartáli 2016 oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 mierne zvýšil.

K rastu segmentu prenosných počítačov prispel predovšetkým predaj menších, flexibilnejších produktov ako sú ultra mobilné a konvertibilné notebooky.

Segment stolových počítačov sa stále stretával s problémami ako z hľadiska objemu tržieb, tak z hľadiska ich výšky.

Predaj tabletov poklesol v dôsledku nasýtenia trhu. Všeobecne vzaté, tablety zažili v porovnaní s 3. kvartálom 2015 problematické obdobie.

 

Telekomunikácie

V 3. štvrťroku 2016 sektor telekomunikácií vzrástol v porovnaní s 3. štvrťrokom 2015 o 5,9 percenta. Vďaka tržbám, ktoré dosiahli 13,3 miliardy euro, ide o najväčší sektor technického spotrebného tovaru. Rast zaznamenali všetky trhy s telekomunikáciami v západnej Európe okrem Veľkej Británie.

Sektoru telekomunikácií pomohol dvojciferný rast ceny inteligentných telefónov (vďaka včasnému uvedeniu na trh vlajkového produktu Apple), rovnako ako aj pozitívne výsledky dosiahnuté v predaji nositeľnej elektroniky a rôzneho príslušenstva. Práve ten zaznamenal značný boom vďaka úspechu „Pokémon Go!“, ktorý viedol k zvýšenému dopytu po mobilných nabíjačkách.

 

Kancelárska technika a spotrebný materiál

Pokles sektora kancelárskej techniky a spotrebného materiálu v 3. kvartáli 2016 o 2,6 percenta (v porovnaní s rovnakým obdobím 2015) znamenal pokračovanie klesajúceho trendu. Významné zníženie hodnoty predajov zaznamenal holandský a belgický trh.

K určitému rastu však došlo v Dánsku (1,8 percenta), Francúzsku (2,4 percenta), Rakúsku (2,6 percenta), Portugalsku (5,2 percenta) a Grécku (8,8 percenta).

Naďalej sa dobre darilo segmentom samostatných (jednofunkčných) farebných tlačiarní a malých fototlačiarní.

Reporty prieskumu GfK TEMAX pre všetkých 41 krajín, vrátane tabuliek, nájdete na temax.gfk.com/reports/

Tieto zistenia vychádzajú z výskumov maloobchodného panelu GfK, ktorý obsahuje dáta o približne pol milióne maloobchodných prevádzok z celého sveta. GfK neustále pracuje na tom, aby zisťované dáta boli čo najpresnejšie a skutočne reprezentovali koncový trh.

Značky: