Vedci z austrálskej univerzity vytvorili malé 3D hologramy.

Nedávno sme písali, že grafén zmení svet. Pomaly sa to už deje. Najnovší vynález, ktorým sa pochválila univerzita z Austrálie, totiž tento materiál využíva.

Grafén je základom projektu farebných 3D displejov, ktoré dokážu vytvoriť efekt hologramu, ako ho poznáte napr. z filmov Star Wars. Obraz je plne trojrozmerný, bez nutnosti 3D okuliarov a vystupuje do priestoru. Oproti existujúcim technológiám zvláda aj širšie pozorovacie uhly.

Austrálski vedci využili pri tvorbe displeja princíp holografie, za ktorý v roku 1971 získal Dennis Gabor Nobelovú cenu za fyziku. Hoci bola metodika známa, problémom bol najmä vhodný materiál a grafén to zmenil.

Vyhotovenie zariadenia, ktoré dokáže prezentovať hologorafický 3D obraz vo vysokom rozlíšení a so širokými pozorovacími uhlami, vyžaduje digitálny holografický displej s množstvom malých pixelov. Ich úlohou je lámať svetlo, ktoré obsahuje informácie, pričom uhol lomu závisí od materiálu. Vo všeobecnosti platí, čím je index lomu svetla (pixelov) menší, tým musí byť uhol lomu väčší.

Takto (reálne) vyzerajú 3D hologramy dnes

Takto (reálne) vyzerajú 3D hologramy dnes

Nakoľko majú pixely veľkosť v nanometroch, proces zhotovenia takéhoto displeja je skutočne komplikovaný. Vďaka vlastnostiam grafénu je však možné potrebnú štruktúru vytvoriť – dôležité je, správne kontrolovať fotoredukciu oxidov grafénu. V rámci tohto procesu je zároveň možné meniť index lomu svetla a vytvoriť tak holografický 3D displej s potrebnými vlastnosťami.

Austrálskym vedcom sa podarilo zhotoviť displej, ktorý zobrazuje holografické 3D objekty, veľmi dobre viditeľné pod uhlom až do 52 stupňov. Pre porovnanie – podobné displeje, založené na inej technológií, sú rozsahom pozorovacích uhlov výrazne limitované. Vďaka oxidom grafénu je zároveň možné zobrazovať plne farebný 3D obraz.

Dodajme, že technológia je momentálne obmedzená na zobrazovanie 3D objektov o veľkosti do 1 cm. Je však škálovateľná a tak by sa mal tento nedostatok čoskoro odstrániť.

Technológiu je možné škálovať. Takto bude vyzerať o pár rokov

Technológiu je možné škálovať. Takto bude vyzerať o pár rokov

Zdroj: The Conversation

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.