Raspberry Pi rosničky do každej domácnosti. Za pár stoviek dolárov.

Predpoveď počasia je v niektorých regiónoch kriticky dôležitá, pretože nebezpečné búrky alebo záplavy prichádzajú znenazdajky. Komerčné meteorologické stanice sa však predávajú za ceny na úrovni 7000 dolárov, čo výrazne znižuje ich využitie. Zariadenia kvôli tomu nenasadíte všade tam, kde by bolo potrebné.

3D tlač to môže zmeniť. Výroba súčiastok takouto formou a dostupnosť lacnej komerčnej elektroniky sa podpísali pod to, že domáce meteostanice sa budú predávať už za 200 dolárov. Tvrdí to organizácia USAID, ktorá v spolupráci s organizáciou NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zariadenie vyrobí.

Základom lacných meteostaníc je 3D tlač a počítač Raspberry Pi (Autor: Heather Freitag, USAID/OFDA)

Základom lacných meteostaníc je 3D tlač a počítač Raspberry Pi (Autor: Heather Freitag, USAID/OFDA)

Väčšina súčiastok takejto meteostanice bude vyrobená 3D tlačou, čo uľahčí nahradenie pokazených komponentov alebo výrobu nových súčiastok. Súčasťou meteostanice budú samozrejme aj senzory, ktoré snímajú rýchlosť vetra, tlak, vlhkosť a ďalšie potrebné informácie. Prístroj bude chránený voči slnečnému svetlu, ktoré by teoreticky mohlo poškodiť komponenty.

Súčasťou konfigurácie je počítač Raspberry Pi. Ten analyzuje získané informácie a používateľ ho môže spárovať s tabletom, aby sa údaje zobrazili aj na externom displeji. Ako sme spomenuli, hlavnou výhodou tohto riešenia bude nízka cena. Stanicu si kúpite už za 200 dolárov.

Zdroj: USAID

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit