Briti radi vymýšľajú. Pozrite si, ktoré ich vynálezy môžu zmeniť svet.
Alan Turing. Tak znie meno jedného z najvýznamnejších britských inovátorov. Vymyslel číslicový počítač, vďaka ktorému Spojenci dešifrovali komunikáciu Nemcov a tieto informácie použili k postupnému zvráteniu druhej svetovej vojny. Toto zariadenie bolo predchodcom dnešných počítačov a aj vďaka Turingovi používame smartfóny a tablety. Briti však inovujú aj dnes.
Počítač Raspberry Pi – základ pre ďalšie inovácie
Náš výber začíname momentálne najznámejším britským výmyslom. Raspberry Pi je miniatúrny počítač o veľkosti kreditnej karty. Na trhu je už dostupný, predal viac ako 5 miliónov kusov a aj preto je najpredávanejším britským počítačom, ktorý bol kedy vytvorený. Jeho cena sa pohybuje okolo 40 – 50 EUR. Hoci aj v prípade tohto zariadenia platí, že o ňom budete ešte počuť, sme presvedčení, že ste už o ňom určite počuli.
Koncept prístroja vznikol pred necelými desiatimi rokmi. Vedci na univerzite v Cambridgi si v roku 2006 povedali, že by bolo dobré vymyslieť počítač, ktorý je cenovo dostupný a ideálny na výučbu programovania. Po šiestich rokoch vymýšľania prototypov sa na trhu objavila komerčná verzia. Raspberry Pi Model B sa začal predávať vo februári roka 2012 a za prvý deň predal viac ako 100 tisíc kusov. Dnes je v predaji druhá generácia počítača, avšak jeho podstata ostáva rovnaká – dať všetkým nadšencom cenovo dostupný nástroj, s ktorým môžu vymýšľať svoje inovácie alebo sa učiť, ako počítače fungujú.
Pozrite si niektoré z projektov, ktorých základom je počítač Raspberry Pi
Motor SABRE – okolo sveta za 4 hodiny
Britská firma Reaction Engines vyvíja nový motor, ktorý údajne umožní cestovať kamkoľvek na svete len za štyri hodiny. Dosahuje rýchlosť na úrovni 5-násobku rýchlosti zvuku.
Motor SABRE (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine) má predstavovať ďalšiu generáciu leteckých motorov a má nájsť využitie aj pri lietaní do vesmíru. Vynálezcom tohto motora je Alan Bond. SABRE je podľa jeho slov unikátny tým, že dokáže „dýchať“ vzduch a ten využiť v spaľovacom procese. Lietadlá vďaka tomu potrebujú menej kyslíka v pohonných nádržiach a sú ľahšie. Potrebný kyslík sa získa zo vzduchu a spracuje sa priamo počas letu. Mimochodom, motor dokáže ochladiť vzduch z teploty 1000 °C na -150 °C v priebehu 0,1 sekundy! Prvých skúšobných letov sa dočkáme v roku 2019.
Vytlačený bicykel – o 33% ľahší ako originál
Spoločnosť Renishaw vyrobila v roku 2014 bicykel, ktorého telo je vytvorené pomocou 3D tlače. Momentálne existujú 3 kusy tohto bicykla, pričom jeden z nich sme pred pár dňami videli aj v Bratislave. V 3D tlači sa obvykle používajú plastové materiály, avšak šasi tohto bicykla je vyrobené z titánu. V porovnaní so štandardne vyrábanými bicyklami je „vytlačená“ verzia o 33% ľahšia. Zachováva si však potrebnú odolnosť. Renishaw momentálne využíva získané poznatky pri tvorbe produktov, ktoré sú určené neurochirurgom.
Umelý pankreas – riešenie pre diabetikov
„Artificial Pancreas“ je umelý pankreas, ktorý má uľahčiť život všetkým diabetikom. Vymyslela ho profesorka Joan Taylor a pozostáva z dvoch častí. Jedna sa zavedie do tela a obsahuje špeciálny gél, ktorý dokáže rozpoznať hladinu glukózy v tele. Vonkajšia časť slúži pre jednoduchšiu distribúciu inzulínu do tela. Pacienti si ho nepichajú do podkožného tkaniva, ale do vonkajšej časti prístroja. Výhoda riešenia spočíva v tom, že umelý pankreas pozná hladinu glukózy v tele a inzulín dávkuje podľa potreby. Vďaka tomu ho stačí do zariadenia „doplniť“ raz za niekoľko týždňov. Vynález by mal už čoskoro vstúpiť do fázy klinického testovania.
Protéza i-LIMB – dokonalá napodobenina ruky
Touch Bionics je výrobca protéz, ktoré sú špecifické tým, že majú 5 umelých prstov. Vďaka tomu dokážu vytvoriť realistickejší pocit z používania náhrady ruky a používateľa obmedzujú o poznanie menej. Prvé takéto protézy sa objavili už v roku 2007. Dnešné zariadenia tohto typu sú však dokonalejšie. Dokážu komunikovať s telefónmi cez rozhranie Bluetooth a používatelia si môžu prostredníctvom mobilnej aplikácie ruku nakonfigurovať. Výrobca zároveň pracuje na vývoji špeciálneho silikónu, ktorý bude slúžiť ako náhrada za ľudskú kožu.
Mimochodom, v súvislosti so včerajším článkom o graféne dodajme, že tento materiál sa prvýkrát podarilo izolovať práve v Británii. Stalo sa tak v roku 2004 na univerzite v Manchestri.