Briti radi vymýšľajú. Pozrite si, ktoré ich vynálezy môžu zmeniť svet.

Alan Turing. Tak znie meno jedného z najvýznamnejších britských inovátorov. Vymyslel číslicový počítač, vďaka ktorému Spojenci dešifrovali komunikáciu Nemcov a tieto informácie použili k postupnému zvráteniu druhej svetovej vojny. Toto zariadenie bolo predchodcom dnešných počítačov a aj vďaka Turingovi používame smartfóny a tablety. Briti však inovujú aj dnes.

Počítač Raspberry Pi – základ pre ďalšie inovácie

Náš výber začíname momentálne najznámejším britským výmyslom. Raspberry Pi je miniatúrny počítač o veľkosti kreditnej karty. Na trhu je už dostupný, predal viac ako 5 miliónov kusov a aj preto je najpredávanejším britským počítačom, ktorý bol kedy vytvorený. Jeho cena sa pohybuje okolo 40 – 50 EUR. Hoci aj v prípade tohto zariadenia platí, že o ňom budete ešte počuť, sme presvedčení, že ste už o ňom určite počuli.

Koncept prístroja vznikol pred necelými desiatimi rokmi. Vedci na univerzite v Cambridgi si v roku 2006 povedali, že by bolo dobré vymyslieť počítač, ktorý je cenovo dostupný a ideálny na výučbu programovania. Po šiestich rokoch vymýšľania prototypov sa na trhu objavila komerčná verzia. Raspberry Pi Model B sa začal predávať vo februári roka 2012 a za prvý deň predal viac ako 100 tisíc kusov. Dnes je v predaji druhá generácia počítača, avšak jeho podstata ostáva rovnaká – dať všetkým nadšencom cenovo dostupný nástroj, s ktorým môžu vymýšľať svoje inovácie alebo sa učiť, ako počítače fungujú.

Pozrite si niektoré z projektov, ktorých základom je počítač Raspberry Pi

Motor SABRE – okolo sveta za 4 hodiny

Britská firma Reaction Engines vyvíja nový motor, ktorý údajne umožní cestovať kamkoľvek na svete len za štyri hodiny. Dosahuje rýchlosť na úrovni 5-násobku rýchlosti zvuku.

Motor SABRE (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine) má predstavovať ďalšiu generáciu leteckých motorov a má nájsť využitie aj pri lietaní do vesmíru. Vynálezcom tohto motora je Alan Bond. SABRE je podľa jeho slov unikátny tým, že dokáže „dýchať“ vzduch a ten využiť v spaľovacom procese. Lietadlá vďaka tomu potrebujú menej kyslíka v pohonných nádržiach a sú ľahšie. Potrebný kyslík sa získa zo vzduchu a spracuje sa priamo počas letu. Mimochodom, motor dokáže ochladiť vzduch z teploty 1000 °C na -150 °C v priebehu 0,1 sekundy! Prvých skúšobných letov sa dočkáme v roku 2019.

Maketa raketoplánu SKYLON s motormi SABRE

Maketa raketoplánu SKYLON s motormi SABRE

Vytlačený bicykel – o 33% ľahší ako originál

Spoločnosť Renishaw vyrobila v roku 2014 bicykel, ktorého telo je vytvorené pomocou 3D tlače. Momentálne existujú 3 kusy tohto bicykla, pričom jeden z nich sme pred pár dňami videli aj v Bratislave. V 3D tlači sa obvykle používajú plastové materiály, avšak šasi tohto bicykla je vyrobené z titánu. V porovnaní so štandardne vyrábanými bicyklami je „vytlačená“ verzia o 33% ľahšia. Zachováva si však potrebnú odolnosť. Renishaw momentálne využíva získané poznatky pri tvorbe produktov, ktoré sú určené neurochirurgom.

Bicykel, ktorého telo vzniklo pomocou 3D tlače. Na svete sú 3 kusy

Bicykel, ktorého telo vzniklo pomocou 3D tlače. Na svete sú 3 kusy

Umelý pankreas – riešenie pre diabetikov

Artificial Pancreas“ je umelý pankreas, ktorý má uľahčiť život všetkým diabetikom. Vymyslela ho profesorka Joan Taylor a pozostáva z dvoch častí. Jedna sa zavedie do tela a obsahuje špeciálny gél, ktorý dokáže rozpoznať hladinu glukózy v tele. Vonkajšia časť slúži pre jednoduchšiu distribúciu inzulínu do tela. Pacienti si ho nepichajú do podkožného tkaniva, ale do vonkajšej časti prístroja. Výhoda riešenia spočíva v tom, že umelý pankreas pozná hladinu glukózy v tele a inzulín dávkuje podľa potreby. Vďaka tomu ho stačí do zariadenia „doplniť“ raz za niekoľko týždňov. Vynález by mal už čoskoro vstúpiť do fázy klinického testovania.

Vnútorná časť sa zavedie do tela. Obsahuje gél, ktorý pozná hladinu glukózy a póry, ktoré regulujú prísun inzulínu

Vnútorná časť sa zavedie do tela. Obsahuje gél, ktorý pozná hladinu glukózy a póry, ktoré regulujú prísun inzulínu

Protéza i-LIMB – dokonalá napodobenina ruky

Touch Bionics je výrobca protéz, ktoré sú špecifické tým, že majú 5 umelých prstov. Vďaka tomu dokážu vytvoriť realistickejší pocit z používania náhrady ruky a používateľa obmedzujú o poznanie menej. Prvé takéto protézy sa objavili už v roku 2007. Dnešné zariadenia tohto typu sú však dokonalejšie. Dokážu komunikovať s telefónmi cez rozhranie Bluetooth a používatelia si môžu prostredníctvom mobilnej aplikácie ruku nakonfigurovať. Výrobca zároveň pracuje na vývoji špeciálneho silikónu, ktorý bude slúžiť ako náhrada za ľudskú kožu.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Mimochodom, v súvislosti so včerajším článkom o graféne dodajme, že tento materiál sa prvýkrát podarilo izolovať práve v Británii. Stalo sa tak v roku 2004 na univerzite v Manchestri.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit