Populárna aplikácia Zoom, ktorá slúži na videokonferenčné hovory má slabiny v bezpečnosti a ochrane dát používateľov. Najnovšie aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí nariaďuje zamestnancom, aby obmedzili jej používanie.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyzýva v internom dokumente svojich zamestnancov, aby obmedzili využívanie aplikácie Zoom, ktorá slúži na videokonferenčné hovory. Aplikácia zaznamenala v súvislosti s koronavírusom nárast používateľov. Kým v decembri ju denne využilo 10 milónov ľudí, v marci to bolo už 200 miliónov videohovorov denne. Enormný nárast využívania aplikácie vzbudil pozornosť aj u hackerov. ,,Zaznamenali sme prípady, kedy hackeri vložili do aplikácie škodlivý kód s cieľom zneužitia počítača používateľa, napríklad na ťažbu kryptomeny. Počítač bol potom preťažený a mal nižší výkon,” hovorí Vladimír Palečka IT expert spoločnosti Aliter Technologies. Aplikáciu Zoom zakázali používať školákom po Kanade a Taiwane aj v Singapure.
Populárnu aplikáciu dnes vo veľkom využívajú aj Slováci, obľúbili si ju najmä učitelia a rodičia, ktorí ju využívajú na vzdelávanie detí, či na suplovanie výučby počas pandémie koronavírusu. Nie je to prvýkrát čo táto platforma čelí kritike pre slabšiu bezpečnosť. Problém sa vyskytol napríklad aj pri nahrávaní hovorov. ,,V minulosti boli objavené záznamy videorozhovorov na nechránených cloudových službách. Objavili sa tiež chyby, ktoré by hackerom mohli umožniť ovládať webkameru či mikrofón používateľov Macbookov, bez ich vedomia,” dopĺňa Vladimír Palečka.
Podľa experta ide o bežný jav. Aplikácie a služby, ktoré získajú masívnu pozornosť ľudí priťahujú aj záujem hackerov. Preto treba pri inštalácii akejkoľvek služby myslieť na základné pravidlá bezpečného správania sa na internete. ,,Nikdy nesťahujme programy a aplikácie z neoverených zdrojov, pri inštalácii dbajme na naše súkromie a používajme aktualizovaný antivírusový program. Ak službu využívame aj na prácu, kde komunikujeme dôvernejšie veci, vhodné je použiť pripojenie cez VPN, ktorá šifruje spojenie nad rámec aplikácie. Opatrný treba byť aj pri súhlasoch na zdieľanie osobných údajov, ktoré aplikácia sprostredkúva svojim inzerentom a tretím stranám,” odporúča expert spoločnosti Aliter Technologies.
Spoločnosť Zoom na kritiku zareagovala, pozastavila vývoj nových funkcionalít a svoju pozornosť zamerala na riešenie a odstránenie spomenutých hrozieb. Podľa experta ju ľudia môžu využívať bez obáv, pri dodržiavaní základných pravidiel bezpečného správania sa na internete.
Zdroj: Aliter Technologies