Windows 11 na HW, ktorý nie je oficiálne podporovaný nenainštalujete? Tak horúce to nebude.

tomto článku sme informovali o tom, že Microsoft plánuje zaviesť opatrenia, aby sa nedala kontrola kompatibility obchádzať. Okrem toho ale dodal, že firemné verzie Windows spravované cez systémovú politiku budú mať výnimku. Tu bude ochrana systému na pleciach administrátorov firmy. Tom’s Hardware hovorí, že po novom sa bude zobrazovať na Pracovnej ploche vodoznak.

Riešením je napríklad zakúpiť si licenciu z druhej ruky za približne 10-15 dolárov na systém Windows 10 Enterprise LTSC 2021 s 5-ročnou podporou životného cyklu. Takto sa dostanete aspoň na rok 2026. Systém Windows 10 Enterprise LTSC 2019 má 10-ročnú podporu, takže sa dostanete na rok 2029. Takéto licencie sa dajú kúpiť napríklad na stránke Godeal24.

Je to praktika, ktorú Microsoft s obľubou využíva niekoľko rokov a upozorňuje na systém, ktorý nie je aktivovaný. Teraz pribudne informácia o tom, že systém nie je na kompatibilnom hardvéri.

Ako presne to bude, vyzerať, zatiaľ nie je známe. Používatelia dostanú aj upozornenie, že ich systém nie je plne kompatibilný s Windows 11 a informácia o tom bude trvalo aj v okne Nastavenia. Teda pôjde o podobný scenár, ako pri neaktivovanej kópii Windows.

Ako si na tom najnovší Windows stojí v porovnaní s Windows 10, uvidíme až takto za približne 10 mesiacov, keď v októbri 2025 skončí podpora tohto staršieho systému. Hovorí sa síce o možnosti zaplatiť 30 dolárov za ďalší rok podpory. Tu je na mieste istá dávka skepticizmu.

Domáci používateľ skrátka nevie, čo je to podpora pre systém. Zaručene vie, že ho treba zase reštartovať alebo sa reštartoval sám a niečo sa mu v systéme pomenilo alebo mu tam pribudlo.

Zdroj: Tom’s Hardware

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.