To však môže byť iba dočasné.
Tento rok v októbri spoločnosti Qualcomm a Mediatek predstavili svoje nové vlajkové čipsety. Pokým taiwanská spoločnosť 9. októbra predstavila čipovú sadu Dimensity 9400, ktorá výrazne prevyšuje výkon svojich predchodcov, tak rovnako dôležitým bol aj 21. október. V tento deň spoločnosť Qualcomm predstavila svoj najnovší vlajkový čipset s označením Snapdragon 8 Elite s celkom novými jadrami. Novinka obsahuje CPU s 2 hlavnými jadrami Oryon taktovanými na 4,32 GHz a 6 výkonných jadier Oryon taktovaných až do 3,53 GHz, ktoré sú založené na architektúre Phoenix od spoločnosti Nuvia.
Nový vlajkový Snapdragon série 8 tak celkom obchádza tradičné jadrá ARM, pričom na pozadí tejto zmeny bol medzi Qualcommom a spoločnosťou ARM vedený súdny spor. Zdá sa však, že práve pre Qualcomm dopadol o niečo úspešnejšie. Americký federálny súd sa v procese proti ARM totižto postavil na stranu Qualcommu. Súd rozhodol, že licenčná dohoda medzi oboma spoločnosťami nebola porušená, hoci okolo situácie stále pretrvávajú určité nejasnosti. To však nemení nič na fakte, že Qualcomm je aspoň nateraz mimo ohrozenia.
Spor medzi spoločnosťami vznikol po tom, čo Qualcomm v roku 2021 kúpil startup Nuvia za 1,4 miliardy dolárov, ktorý tiež využíva architektúru ARM. Z tejto akvizície však spoločnosť ARM nebola nadšená. ARM si myslí, že Qualcomm by mal platiť vyššie licenčné poplatky, keďže Nuvia je teraz súčasťou Qualcommu a obe spoločnosti využívajú patenty ARM.
Výsledok súdneho procesu je aj napriek dočasnej výhre spoločnosti Qualcomm stále predmetom diskusií. Napriek tomu, že sudkyňa rozhodla v prospech Qualcommu, uviedla, že nejde o jednoznačné víťazstvo. Porota totiž nedospela k jednomyseľnému rozhodnutiu v otázke, či Nuvia porušila svoju licenčnú dohodu s ARM. To otvára možnosť, že ARM v budúcnosti podá ďalšiu žalobu.
Tento výsledok nateraz umožňuje Qualcommu pokračovať vo vývoji a predaji čipov využívajúcich technológiu Nuvia, čo je kľúčové pre expanziu spoločnosti na trh s počítačmi zameranými na umelú inteligenciu. Zároveň však ponecháva otvorené otázky o hraniciach medzi technológiou ARM a vlastným vývojom.
Zdroj: Reuters
Prečítajte si aj: