Každý tretí malý podnik je obeťou útoku ransomvéru, napriek tomu zveruje IT bezpečnosť do rúk zamestnancom, ktorí nemajú potrebné znalosti.
Veľmi malé podniky s menej ako 50 zamestnancami sú atraktívnou obeťou pre kybernetických zločincov najmä kvôli údajom, ktoré uchovávajú v mene svojich klientov a zamestnancov. Cena týchto dát je v prípade útoku veľmi vysoká a otvára nové možnosti zárobku pre podnikavých zločincov. Štúdia od spoločnosti Kaspersky Lab odhalila, že okrem neustáleho rizika narušenia kybernetickej bezpečnosti sú pre malé podniky hrozbou aj zamestnanci, ktorým bola zverená IT bezpečnosť napriek tomu, že im chýbajú potrebné vedomosti. To je prípad jednej z troch firiem tejto veľkosti.
Zistenia spoločnosti Kaspersky Lab okrem iného ukázali, že keď sa raz firmy stanú obeťami ransomvéru, majú tendenciu stať sa obeťou opäť. V skutočnosti mnoho malých podnikov, ktoré sa za posledných 12 mesiacov stali obeťami kybernetického útoku, čelili útokom opakovane – až 37 % z nich zaznamenalo dve alebo tri napadnutia.
Táto situácia môže mať nežiaduci vplyv na podnikanie, pretože zamedzenie prístupu k súborom na dlhšiu dobu môže mať extrémne škodlivé dopady. Viac ako štvrtina (27 %) respondentov, ktorí boli obeťami útoku ransomvéru, stratila prístup k svojim údajom na niekoľko týždňov. Tento problém neustále ohrozuje aktivitu malých firiem a vystavuje ich nielen riziku straty príjmu, ale aj poškodenia dobrého mena.
„Ransomvér je jednou z najvážnejších počítačových hrozieb, ktorým dnes čelia podniky. Ransomvér môže po svojom zásahu spôsobiť firme obrovské škody, bez ohľadu na to, aký veľký je podnik. Veľmi malé firmy sú však mimoriadne zraniteľné a náchylné na opakované napadnutia. Alarmujúcim faktom je, že v mnohých malých podnikoch sú za IT bezpečnosť zodpovední ľudia, ktorí nemajú dostatok času alebo IT zručností na to, aby proti hrozbám účinne bojovali,“ povedal Sergey Martsynkyan, vedúci produktového marketingu pre B2B spoločnosti Kaspersky Lab.
Malé podniky sa môžu lepšie chrániť aj napriek nedostatku personálu v oblasti informačných technológií práve s bezpečnostnými riešeniami navrhnutými špeciálne pre tento typ organizácie, ako napríklad Kaspersky Small Office Security. Podniky sú tak chránené pred rizikom ransomvéru a ďalších hrozieb nasledujúcimi spôsobmi:
- Jednoduché použitie: každý zamestnanec môže spustiť a spravovať Kaspersky Small Office Security, aj keď nemá odbornú znalosť IT bezpečnosti.
- Pripravený na prácu na diaľku: riešenie je možné prevádzkovať prostredníctvom online konzoly, takže používatelia môžu spravovať a monitorovať bezpečnosť odkiaľkoľvek. Toto riešenie je ideálne pre malé podniky, ktoré nemajú hlavnú kanceláriu, rovnako ako pre podniky, ktoré používajú veľa vzdialených zariadení.
- Ochrana na úrovni počítača a servera: System Watcher je komponent, ktorý je k dispozícii pre súborové servery systému Windows, ako aj počítače, chráni citlivé obchodné údaje, zablokuje nebezpečné akcie a potláča akúkoľvek činnosť vyvolanú škodlivými aplikáciami.
- Podporuje mobilitu zamestnancov: na ochranu zamestnancov, ktorí nepracujú z hlavnej kancelárie a pracovníkov, ktorí cestujú, technológie zabezpečenia a správy mobilných technológií v rámci služby Kaspersky Small Office Security chránia citlivé informácie na zariadeniach, ktoré patria zamestnancom. Riešenie tiež prináša možnosť vyhľadania, uzamknutia a vymazania údajov na stratených zariadeniach na ochranu firemných údajov v prípade, ak by sa zariadenia dostali do nesprávnych rúk.
Viac podrobností o štúdii spoločnosti Kaspersky Lab nájdete v správe: Malá ryba, veľký lukratívny rybník: Kto chráni malé podniky pred kybernetickým zločinom? Pre viac informácií o Kaspersky Small Office Security, navštívte webstránku.