Vývojárske konferencie sa v posledných rokoch stali ostro sledovanými udalosťami. V minulom vydaní sme informovali o novinkách z produkcie spoločnosti Microsoft. V aktuálnom článku zhrnieme najdôležitejšie oznámenia z Google I/O 2015 a WWDC 2015. Tieto konferencie totiž naznačili, čo môžeme očakávať od ďalších verzií mobilných operačných systémov Android a iOS. A nielen to.

Bez ohľadu na to, že oznámenia oboch spoločností sú na sebe nezávislé, našli sme viacero spoločných prvkov. Či už ide o smerovanie systémov Android M a iOS 9, zmeny vo svete inteligentných hodiniek alebo dôraz na čoraz inteligentnejších virtuálnych asistentov, ktorí by mali v optimálnom prípade predvídať to, čo potrebujete.

Lepší používateľský zážitok a dlhšia výdrž batérie

Google aj Apple sa jasne vyjadrili, akým smerom sa chcú v blízkej budúcnosti uberať. Zatiaľ čo predchádzajúce verzie mobilných operačných systémov, ktoré sa počas posledných rokov objavovali na trhu, mali nejakú výraznejšiu novú črtu alebo funkciu, tentoraz bude dôraz kladený na „používateľský zážitok“.

Takéto tvrdenie je pomerne všeobecné, ale v jednoduchosti ho môžeme zosumarizovať ako snahu výrobcov odstraňovať chyby a zlepšovať už existujúcu funkcionalitu operačných systémov. Vybrali sme zopár vlastností, kde sa to prejaví.

Ďalšie verzie mobilných systémov sa zamerajú najmä na efektívnejšie využívanie batérie

Ďalšie verzie mobilných systémov sa zamerajú najmä na efektívnejšie využívanie batérie

Android 5.0 nás neefektívnym využívaním batérie sklamal. Na pozadí často bežali procesy, ktoré boli zbytočné a batériu rýchlejšie vyšťavili. Android M však sľubuje dlhšiu výdrž batérie. Postarať sa o to má napr. funkcia Doze, ktorá dokáže lepšie manažovať procesy na pozadí a rozlišuje, či sa zariadenie používa alebo nie. Využíva k tomu pohybový senzor. Inak povedané, ak je zariadenie nehybné a v režime spánku, je zrejmé, že ho používateľ nevyužíva. Vypne teda nepotrebné procesy. Funkcia v prípade tabletu Nexus 9 údajne predĺžila výdrž batérie v standby režime až na dvojnásobok.

google_apple_dvojstrana_nowat

Predĺžiť výdrž zariadenia na batériu chce aj Apple. iOS 9 obsahuje nový režim „nízkej spotreby batérie“. Ten údajne zvýši prevádzkovú dobu na jedno nabitie až o 3 hodiny. Apple bohužiaľ zatiaľ neprezradil viac informácií o tom, ako tento režim funguje. Predpokladáme, že zariadenie bude takisto limitovať niektoré z procesov, ktoré bežia na pozadí.

Keď hovoríme o optimalizácii, majiteľov iPhonov určite poteší informácia, že aktualizácia na iOS 9 bude mať veľkosť iba 1,8 GB. Na porovnanie, pred rokom sme pri prechode na (vtedy) novú verziu potrebovali 4,6 GB, čo bolo niekedy problematické. Najmä pre majiteľov iOS zariadení so 16 GB úložiskom.

Menšie úložisko je vo všeobecnosti známym problémom používateľov. Apple preto zmenil spôsob distribúcie aplikácií smerom k cieľovým zariadeniam. Dnešné iOS aplikácie obsahujú totiž často zdrojové časti kódu, ktoré nevyužijú všetky zariadenia, pretože danú (novšiu) technológiu nepodporujú. V prípade iOS 9 by mal operačný systém zvoliť iba potrebné dáta a tie si stiahnuť. Aplikácia tak bude zaberať zlomok úložiska v porovnaní s kapacitou, ktorú vyžaduje dnes.

Aby toho nebolo málo, iOS 9 sľubuje majiteľom starších zariadení lepšiu plynulosť. Hovoríme o modeloch iPad 2 alebo iPhone 4S, ktoré majú s prevádzkou systému iOS 8 čiastočné problémy. Uvedenie systému iOS 9 očakávame v septembri, v júli bude dostupná verejná betaverzia. Systém bude kompatibilný so všetkými zariadeniami, ktoré umožnili a umožňujú aktualizáciu na iOS 8.

iOS 9 chce optimalizovať prevádzku systému, ale aj veľkosť aplikácií

iOS 9 chce optimalizovať prevádzku systému, ale aj veľkosť aplikácií

V prípade Androidu M očakávame finálnu verziu koncom roka, na prelome októbra a novembra. Systém bude najskôr dostupný pre vybrané zariadenia Nexus. O podporu ostatných zariadení sa musia postarať príslušní výrobcovia. Pri pohľade na aktuálnu situáciu sa tak pripravte na možno až polročné čakanie.

Detaily, ktoré potešia

Mnohým používateľom ku šťastiu určite postačí iba lepšie fungujúci operačný systém a dlhšia výdrž batérie. Apple a Google však pripravili niekoľko ďalších, menších, noviniek. O ďalších novinkách píšeme v letnom dvojčísle touchIT.

 

obalka_2015_3_nowatDokončenie tohto článku nájdete v letnom dvojčísle touchIT. 
Časopis je dostupný v novinových stánkoch za 1,99 eura.
Najvhodnejšou cestou pre dotyk s technológiami je rovno si ho predplatiť.

Objednajte si ročné predplatné magazínu touchIT za 16,50 eura teraz.

Ďalšie zaujímavé články z letného dvojčísla sme vybrali nižšie v tomto článku.

Kompletný obsah letného dvojčísla touchIT:

obsah_nowat

Pozrite si výber ďalších zaujímavých článkov z letného dvojčísla touchIT:

Dovolenkové aplikácie

summer_holiday-wallpaper-1920x1440_nowatV pravidelnom prehľade mobilných aplikácií predstavujeme najzaujímavejšie nové a aktualizované nástroje pre platformy Android, iOS a Windows Phone, ktoré nás v posledných týždňoch zaujali. V aktuálnom vydaní sme sa zamerali na aplikácie, ktoré by vám nemali na dovolenke chýbať.

Rastie skutočná konkurencia Google vyhľadávaču?

Titulka_nowatInternetový vyhľadávač spoločnosti Google má dnes vo svete takmer neotrasiteľnú pozíciu. Na jeho domácom trhu v USA však situácia vôbec nie je taká jednoznačná a jeho najväčšia konkurencia v posledných rokoch stále naberá na význame. Je možné, že ho v budúcnosti zosadí z trónu?

Mobilné bankové aplikácie

titulka_nowatO mobilné bankovníctvo priamo v mobile majú záujem hlavne mladí ľudia. Podľa prieskumu touchIT, patria k najčastejším operáciám kontrola zostatku na účte a realizácia platieb. U každej banky tak rastie požiadavka, aby pripravila veľmi dobrú mobilnú aplikáciu, a to minimálne pre platformu iOS a Android. Aplikácia má byť hlavne bezpečná, banke sa nemôže stať, aby niekto prišiel o peniaze.

Notebooky na prácu aj multimediálne zameranie
Veľký letný test notebookov sme pripravili v štýle univerzálnosti. Svoje si tu nájdu používatelia hľadajúci ultrabook, prenosný notebook, ale aj multimediálny notebook na prácu prevažne doma alebo v kancelárii.

Zachraňujeme zmazané fotky
Fotografie sú peknou spomienkou na rôzne životné udalosti. To je ich príjemná vlastnosť. Tá menej príjemná je, že sa rady strácajú. A to vonkoncom nie iba počas letného obdobia alebo v čase dovoleniek. Vymažete si ich náhodou alebo omylom. Ako teda obnoviť zmazané fotografie?

Computex 2015 – v znamení inovácie a mobility
Zúčastniť sa výstavy Computex na Taiwane je celkom poučné. Jednak sa stretnete s úplne inou kultúrou, celkom netradičným jedlom a IT produkty vidíte v inom svetle. Ázijský trh je totiž úplne iný ako ten európsky. Úspešné produkty musia byť farebné, výber musí byť dostatočne široký a výrobcovia musia prísť s vlastnosťami, ktoré zaujmú na prvý pohľad.

Toto je však iba malý výber z množstva obsahu magazínu touchIT, ktorý na vás čaká v stánkoch so 104 stranami za 1,99 eur. Nezabúdajte, že najlepšou cestou k vášmu magazínu je predplatné, ktoré si môžete objednať tu a zároveň nás tak podporíte. Ďakujeme 🙂

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit