Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Online platby už dnes nie sú bezpečnostným rizikom, ak si dá zákazník pozor na dodržanie niekoľkých bezpečnostných zásad.

Podiel online platieb na slovenskom trhu rastie, no stále ich rozšírenie brzdí argument o ich bezpečnosti. Odborníci však tvrdia, že pri dodržaní základných zásad bezpečného správania v online prostredí sa už o bezpečnosť obávať netreba. „Online platby dnes nepredstavujú väčšie riziko ako platba kartou priamo v kamennom obchode. Samozrejme, treba dodržať základné kroky na zvýšenie bezpečnosti, potom sa už zákazníci strachovať nemusia. Existuje niekoľko krokov, ako si overiť, či je platba bezpečná,“ vysvetlil riaditeľ nákupného portálu Heureka.sk Tomáš Braverman.

Ako teda zákazník vie, že je platba bezpečná?

„Vysoko bezpečné sú všetky druhy online platieb od platby cez platobnú bránu až po elektronickú peňaženku. Treba si však dať pozor na to, aby platba prebiehala v zašifrovanom prostredí,“ upozornil Braverman. V praxi to znamená, že na začiatku adresy musí byť https://, nestačí mať tam uvedené http://.

„Existuje aj platobné prostredie 3-D Secure, vtedy platobné údaje dostáva len platobná brána, nie necertifikovaný obchodník,“ dodal Braverman. Pri aktivácii 3-D Secure sa navyše na doméne banky zadáva autorizačný kód, ktorý príde cez SMS, prípadne ide o zvolené heslo.

Vedeli ste, že?

  • Ak platíte kartou online a tovar nedorazí, peniaze vám vráti banka, ktorá kartu vydala.
  • Medzi najmodernejšie spôsoby platby patrí platba QR kódom. Čítačkou načítate kód a dostanete sa na predvyplnený bankový príkaz. Potom pokračujete ako pri bežnom bankovom prevode, bezpečnosť zostáva vysoká.
  • Čo je embosovaná platobná karta? Je to karta, na ktorej je číslo a ďalšie údaje vyrazené špeciálnym písmom, tzv. embosingom. Touto kartou môžete platiť na internete.
  • Platiť kartou sa dá aj jediným kliknutím. Ide o takzvanú zrýchlenú platbu kartou alebo uloženú kartu. Stačí pri prvom nákupe uložiť údaje o karte, spôsobe dopravy a adrese. Pri ďalších nákupoch môžete zaplatiť jediným kliknutím. Bezpečnosť je rovnako vysoká ako pri klasickej platbe.

Slováci platia online najmä cez platobné brány

Kartou online cez platobnú bránu najradšej platí 15 % Slovákov a práve táto metóda dominuje medzi inovatívnejšími metódami platieb za tovar v e-shopoch. Vyplýva to z prieskumu nákupného portálu Heureka.sk. Bankový prevod tiež stále patrí medzi obľúbené spôsoby platby, využíva ho desatina Slovákov, i keď tento spôsob platby môže znamenať oddialenie termínu dodania tovaru.

Faktom zostáva, že Slováci si ešte úplne nezvykli na online platby, napriek tomu, že ich ponuka sa rozširuje a ich využívaním by mohli zrýchliť dodanie tovaru aj platbu. Najrozšírenejšími spôsobmi platby naďalej zostávajú platba na dobierku a platba pri osobnom prevzatí tovaru. Stále takto nakupujú skoro tri štvrtiny Slovákov.

Značky: