Ako funguje duálny („teleobjektív“) fotoaparát v iPhone 7 Plus?

0

Nedávno predstavené novinky z dielne Apple – iPhone 7 / 7 Plus nepriniesli oproti predchodcom revolučné zmeny, tých sa pravdepodobne dočkáme až budúci rok, ale bez vylepšení určite nezostali.

V prvom rade je to fotoaparát (a potencionálna vode-odolnosť), ktorý dostal rozumný update a zhotovuje veľmi dobré fotografie. Novinkou je aj optická stabilizácia obrazu v „malom“ iPhone 7, ktorú predchodca 6s nemal, iba 6s Plus.

Druhou a zásadnou novinkou, o ktorej vám povieme viac, je fotoaparát v iPhone 7 Plus, ktorý má dva objektívy. Jeden klasický širokouhlý a druhý „teleobjektív“, ktorý má reálny optický zoom a výslednú fotografiu neorezáva (ako digitálny zoom). Oba objektívy majú rozlíšenie 12 Mpix, ale rozdielne špecifikácie.

kamera-iphone-7-plus-_nowat

Špecifikácia objektívov

  • Hlavný (široký) objektív má rozlíšenie 12 Mpix, veľkosť 28 mm, svetelnosť f/1,8 a 1/3,06 palcový senzor, samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu (OIS).
  • Druhý objektív („teleobjektív“) má rozlíšenie 12 Mpix, veľkosť 56 mm, svetelnosť f/2,8 a 1/3,6 palcový senzor, ale nemá optickú stabilizáciu obrazu.

iphone-7-plus-camera_nowat

Ako vidieť, v objektívoch je zásadný rozdiel a možno „zoomovanie“  nefunguje tak, ako by ste predpokladali. Ako teda funguje teleobjektív a optický zoom v iPhone 7 Plus?

To, že pri fotení stlačíte tlačidlo 2× (optické priblíženie) a následne spúšť neznamená, že zhotovíte fotografiu prioritne s „teleobjektívom“. Po stlačení spúšte (v režime optický zoom/zoom) zariadenie zhotoví fotografie dve, jednu so širokým objektívom (28 mm) a druhú s „teleobjektívom“ (56 mm). Následne nastáva proces zhodnotenia fotografií, ktorý má na starosti extrémne výkonný procesor (100 miliárd operácií za 25 milisekúnd). Tento procesor okamžite po stlačení spúšte vyhodnocuje obe snímky a ich kvalitu (svetelnosť, teplotu, priblíženie atď). Následne my, ako používatelia, dostaneme tú najlepšiu možnú fotografiu. A nemusí to byť prioritne tá z „teleobjektívu“. Ak procesor vyhodnotí, že fotografia zo širokého objektívu, ktorý má lepšiu svetelnosť, väčší čip a OIS, je s digitálnym „orezom“ tá lepšia, výsledná bude táto. 

 (Hodnoty priblíženia od 1,1 po 1,9 a taktiež nad 2,1 sú digitálny „orez“, iba priblíženie – zoom 2× je „reálny“ výsledok z „teleobjektívu“)

iphone_7_plus_nowat

Prečo?

„Teleobjektív“ je o niečo slabší, má menší čip, vyššie clonové číslo a nemá optickú stabilizáciu obrazu. Pri dobrých svetelných podmienkach podáva dobré výsledky, ale pri slabom osvetlení alebo v interiéri to nemusí byť vždy najlepší výsledok. Ak teda procesor vyhodnotí, že fotografia zo širokého objektívu, ktorý s digitálnym zoomom spravil lepšiu fotografiu ako „teleobjektív“, je lepšia, bude výsledná fotografia zo širokého objektívu. Celý proces vyhodnotenia kvality fotografií si vďaka výkonnému procesoru nevšimnete, iba dostanete lepšiu výslednú fotografiu.

Je to „jednoduché“ riešenie, ktoré má svoje opodstatnenie. Ak chcete mať oba objektívy pod kontrolou a presne vedieť, ktorý používate, vyskúšajte aplikáciu ProCamera.

Google Play

Aplikácia je dostupná iba pre iOS, stiahnite si ju kliknutím na ikonu Získať na iTunes

Zdroj: www.petrmara.com

Prečítajte si aj:

Recenzia iPhone 7: Stále najlepší

O autorovi

Svet technológií a automobilov je to, čo ma baví a napĺňa. Z oblasti technológií ma to najviac ťahá k ovociu , dronom, fotoaparátom a inteligentným zariadeniam (IoT). Svet automobilov, ale aj motoriek ma zaujíma od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád fotografujem, cestujem, testujem a píšem.

Pridaj komentár