Minimálne pre určitú skupinu používateľov.

O iPhone 7 sme už toho napísali veľa. Neskrývali sme určité sklamanie z absencie noviniek, ale dva týždne používania tohto telefónu nás utvrdili v tom, že aj napriek tomu je opäť najlepší. Minimálne pre skupinu používateľov, ktorí preferujú platformu iOS.

Bez prekvapení

iPhone 7 neprekvapí. Dizajn vyzerá rovnako ako pred rokom – dvoma a zmeny sú iba kozmetické. Prúžky antén vyzerajú inak, na prvý pohľad sú menej viditeľné. 3,5 mm audio jack chýba, ale o tom už vie snáď celý svet. Internet na túto tému vtipkoval dlhé týždne, takže to musel zaregistrovať aj absolútny ignorant čohokoľvek, čo súvisí s iPhonmi alebo telefónmi. Pripomeňme však, že Apple nebol prvý, kto odstránil audio jack z konštrukcie telefónu.

Subjektívne, najväčším nedostatkom nového iPhonu je, že vás nenadchne. Nie, pokiaľ ste doteraz používali iPhone 6 alebo 6s. Predná strana je prakticky na nerozoznanie a zo spoznávania telefónu nebudete mať radosť. Všetko už poznáte, nie je tu nič nové. Je jasné, že sa nájdu používatelia, ktorým je to úplne jedno, ale minimálne u nás v redakcii máme vždy radosť z rozbaľovania nových zariadení a z prvých minút používania. iPhone 7 nám ju neposkytol.

iPhone 7 vyzerá spredu rovnako ako jeho predchodca. Chýba iba jack

S kozmetickými zmenami

Bez ohľadu na kritiku rovnakého dizajnu, iPhone 7 prináša určitú evolúciu. Odolnosť voči vode na úrovni IP67 je užitočné vylepšenie, ktoré asi nebudete v praxi príliš často úmyselne testovať (na poškodenie vodou sa nevzťahuje záruka), ale v pár situáciach vás môže zachrániť od nutnosti kúpy nového telefónu. Obliatie telefónu alebo jeho nechcený pád do záchodovej misy už automaticky nemusí znamenať (prinajlepšom) návštevu servisu.

Rýchlejší je procesor Apple A10 Fusion so štyrmi jadrami. Dve pracujú v režime výkonu, zvyšná dvojica funguje v režime šetrenia energie. Rozdiel vo výkone si reálne neuvedomíte, pokiaľ nemáte vedľa seba iPhone 7 a 6s. Rok starý iPhone ponúka na dnešné pomery nadštandardne dobrý používateľský zážitok a hoci všetko funguje plynulo, v prípade 7-ky je všetko ešte o kúsok plynulejšie a rýchlejšie. Zvyknete si na to takmer okamžite a v našom prípade bol návrat k redakčnému iPhonu 6s Plus ťažký. Zrazu sa nám zdal nejaký spomalený, pritom jeho reakcie aj dnes schovajú do vrecka 90% telefónov s Androidom a sú absolútne plynulé. iPhone 7 je však svižnejší.

Displej je podľa výrobcu lepší, ale my preferujeme ten z iPhonu 6s

Apple propagoval aj vylepšený displej, ale v tomto smere máme zmiešané pocity. Rozdiel v nastavení maximálneho jasu bol minimálny a obrazovka iPhonu 7 mala určitý žltkastý nádych. Biela farba sa nám v prípade iPhonu 6s páčila viac. A nie, nemali sme aktivovaný nočný režim. Oba telefóny sme porovnávali s rovnakými nastaveniami a počas slnečného dňa.

Asi to netreba spomínať, ale ani rozlíšenie sa nezmenilo a 4,7-palcový displej tak ponúka 1334 × 750 pixelov. Kritici tvrdia, že žiaden iný výrobca si niečo takéto nemôže dovoliť, ale faktom je, že Sony vybavil svoju Xperiu X Compact takisto „iba“ 4,6-palcovým HD displejom. A ostatní výrobcovia produkujú 5-palcové a väčšie obrazovky.

Poznávacie znamenie nového iPhonu – viac vypuklý objektív fotoaparát

Nové tlačidlo Domov je prekvapujúco super

Apple do 7-ky zabudoval nové tlačidlo Home. To už nie je mechanické, ale ide o dotykovú plochu, ktorá na stlačenie reaguje vibračnou spätnou väzbou. Funguje to rovnako ako v prípade 3D Touch displeja. Na tlačidlo sme si museli pol dňa zvykať, ale po dvoch týždňoch používania sa nám páči viac ako klasické mechanické tlačidlo.

Jeho prínos vidíme najmä pri vykonávaní dvojitého alebo trojitého stlačenia, ktoré je pohodlnejšie a trochu rýchlejšie v porovnaní so starým tlačidlom. Nové dotykové tlačidlo však neponúka extra funkcionalitu a podľa dostupných informácií sa nedá ovládať s rukavicami na rukách (neskúšali sme to), čo môže v niektorých prípadoch vadiť – najmä vtedy, keď sa budete potrebovať dostať z aktívnej aplikácie späť na domovskú obrazovku.

Nastavenie dotykového tlačidla Domov

Nastavenie dotykového tlačidla Domov

V súvislosti s vibračnou spätnou väzbou spomeňme nové nastavenie v systéme iOS 10, ktoré ponúka iba iPhone 7 a verzia Plus. Nazýva sa Systémová haptika a hoci ide o kozmetický detail, rýchlo sme si na túto novinku zvykli a v prípade iPhonu 6s nám chýba. O čo ide? iPhone 7 mierne zavibruje v rôznych situáciách – keď si napr. aktualizujete emailovú schránku pohybovým gestom smerom dole. Objaví sa známa ikona, ktorá značí synchronizáciu emailov, ale telefón vám zároveň zavibruje na znak toho, že aktualizuje emailovú schránku a teda už nemusíte ďalej ťahať prst dole. Možno sa vám to podľa popisu zdá ako nepodstatná hlúposť, ale na túto funkciu sme si zvykli a páči sa nám. Telefón vďaka jemným vibráciám s vami komunikuje novým spôsobom a je to super. iPhonu 7 to umožňuje väčší komponent Taptic Engine.

Novinkou sú stereo reproduktory a v tomto smere si Apple zaslúži pochvalu. Reprodukcia zvuku je minimálne o úroveň vyššie v porovnaní s predchodcom. Absencia 3,5 mm jacku je riešená priloženou redukciou a Lightning slúchadlami. V redakcii už niekoľko rokov používame bezdrôtové slúchadlá, takže v tomto smere nemáme pripomienky, ale 3,5 mm jack nám chýba, keď chceme nakrúcať video s externým mikrofónom.

Systémová haptika je presne ten typ novej funkcie, o ktorej sa príliš nehovorí, ale keď o ňu prídete, bude vám chýbať

Systémová haptika je presne ten typ novej funkcie, o ktorej sa príliš nehovorí, ale keď o ňu prídete, bude vám chýbať

Fotoaparát s optickou stabilizáciou

Z pohľadu klasických iPhonistov je jednou z hlavných noviniek optická stabilizácia obrazu pre fotoaparát. Tú mal pred rokom iba iPhone 6s Plus, v prípade 7-čiek ju nájdete v oboch modeloch. iPhone 7 má najlepší fotoaparát v segmente iOS zariadení. Nič iné sa ani nečakalo, ale faktom je, že iPhone 7 nefotí lepšie ako Galaxy S7. Posudzovanie kvality fotiek je často subjektívne, každopádne odborný portál DxOMark udelil Galaxy S7 edge hodnotenie 88 bodov a iPhone 7 vyfasoval 86 bodov.

My sme si v rámci testovania všimli, že novinka fotí lepšie najmä v scénach, v ktorých nie sú optimálne svetelné podmienky. Dalo sa to očakávať, má menšiu clonu (12 MPx a clona f/1,8 v prípade iPhonu 7 v porovnaní s 12 MPx a clonou f/2,2 v prípade iPhonu 6s). V porovnaní s klasickým iPhonom 6s je príjemným bonusom už spomenutá optická stabilizácia obrazu. Lepší je aj predný fotoaparát. Ale aj v prípade, že máte doma rok starý iPhone, iba kvôli fotoaparátu sa vám telefón neoplatí meniť za novinku.

Fotografie, ktoré sme odfotili iPhonom 7

Čo sa fotoaparátu týka, do pozornosti dávame nasledujúce články, ktoré vám pomôžu spraviť si vlastný názor na to, ako iPhone 7 fotí. Treba však dodať, že Apple využíva nový farebný priestor DCI-P3, ktorý nekompatibilné zariadenia nesprávne čítajú ako sRGB. Aj preto sa vám môžu fotky z iPhonu 7 zdať na niektorých zariadeniach vyblednuté. Mimochodom, iPhone 7 dokáže fotiť aj v RAW formáte, ale to je vylepšenie, ktoré prináša iOS 10.

Porovnanie fotoaparátov: iPhone 7, Galaxy S7 edge, iPhone 6s a LG G5

Redakčný fototest: Porovnali sme iPhone 7, iPhone 6s Plus, Sony Xperia XZ a Samsung Galaxy S7 edge

VIDEO: Porovnanie fotoaparátov iPhone 7 Plus a Samsung Galaxy Note 7

iPhone 7 vs. Leica M9-P: Pozrite si porovnanie fotografie

Takto fotí iPhone 7. Na zariadeniach, ktoré nepodporujú farebný priestor DCI-P3 sa však fotografie nemusia zobraziť korektne. Pôsobia vyblednuto 

Výdrž batérie by mohla byť lepšia

Apple síce tvrdí, že iPhone 7 má doteraz najlepšiu výdrž a že môžete sledovať video o 2 hodiny dlhšie v porovnaní s predchodcom, ale 1,960 mAh akumulátor má jednoducho svoje fyzické limity. Stačí spustiť Pokémon GO na hodinu a razom zistíte, že telefón nevydrží ani jeden klasický deň bez nabíjania. Spotreba v spánku je opäť excelentná, ale keď telefón výraznejšie zaťažíte, percentá batérie idú rýchlo dole. Je to škoda a pokiaľ chcete telefón počas dňa často používať najmä na surfovanie, sociálne siete či hranie, zvážili by sme Plus verziu, ktorá má batériu s väčšou kapacitou.

V prípade iPhonu 7 reálne hrozí, že ak budete nároční na používanie telefónu, nevydrží vám ani deň. Technológie rýchleho a / alebo bezdrôtového nabíjania stále absentujú. Apple vie asi najlepšie, prečo tomu tak je.

Rozhranie systému iOS 10 + nové nastavenia, ktoré sú iba pre iPhone 7 (posledné dva screenshoty)

Dokonalá symbióza s iOS 10

Úprimne, jeden z hlavých dôvodov…. možnože aj jediný dôvod, prečo je iPhone 7 opäť najlepší telefón na trhu (minimálne pre určitú skupinu používateľov), je operačný systém iOS. Prepojenie hardvéru so softvérom zvládol Apple na výbornú a toto je zároveň dôvod, prečo sa kopu ľudí vracia do obchodov a kupujú si nové iPhony. Trúfame si tvrdiť, že žiaden výrobca telefónov s Androidom by si nedovolil vydať 3 roky po sebe tú istú vlajkovú loď, ktorá sa odlišuje iba kozmetickými zmenami. Apple si to môže dovoliť a dôvodom je iOS. Pre časť používateľov je tento operačný systém jedinou voľbou a Apple má vďaka tomu monopol. Vydáva jeden telefón ročne a každý nový model je automaticky najlepší. Stačí sa pozrieť na predajné čísla.

Niekto by možno zvážil prechod na Galaxy S7 edge, pretože má lepší fotoaparát. Avšak prechod z iOS na platformu Android nie je taký jednoduchý. Zvlášť, keď si človek zvykne na špičkové odladenie a optimalizáciu systému iOS. Novinkám v iOS 10 sa podrobnejšie venujeme v októbrovom čísle magazínu TOUCHIT, ktoré sa čoskoro dostane do predaja.

Operačný systém iOS je jedným z hlavných dôvod úspechu iPhonov

Verdikt

Nie každý bude s nami súhlasiť, keď povieme, že iPhone 7 je najlepší telefón na trhu. Záleží od uhla pohľadu a áno, keď sa pozrieme na technické špecifikácie, na trhu sú aj lepšie vybavené zariadenia. Lenže aj tie dokáže iPhone 7 tromfnúť v teste rýchlosti. Práve vďaka systému iOS. iPhone 7 asi neprinúti žiadneho fanúšika Androidu, aby migroval na platformu od Applu. Na to prináša málo noviniek a zmien. A ani naopak. Komunita iOS používateľov bude však s novým iPhonom spokojná. Používateľský zážitok je opäť špičkový a pre mnohých najlepší.

Bez ohľadu na to, iPhone 7 ako kus hardvéru nás až tak nenadchol. Prináša určitú evolúciu, ale nemôžeme si pomôcť, čakali sme niečo viac. Apple v podstate iba dobieha konkurenciu a odstránením 3,5 mm jacku si pohneval kopu používateľov. Nové tlačidlo Domov sa nám prekvapujúco zapáčilo, avšak ani v kombinácii s lepším fotoaparátom by nás neprinútilo k výmene iPhonu 6s za 7-ku. V prípade 6-ky by sme upgrade možno zvažovali. Na druhej strane, Apple už o 11 mesiacov predstaví revolučný iPhone, ktorý sme všetci čakali už tento rok….

Páčilo sa nám

  • Jet Black farba na obrázkoch
  • Optická stabilizácia fotoaparátu
  • Odolnosť voči vode
  • Stereo reproduktory
  • Nové tlačidlo Domov
  • Systémová haptika

Nepáčilo sa nám

  • Jet Black farba v realite (rýchlo a ľahko sa poškriabe, telefón treba mať v obale)
  • Slabšia výdrž batérie
  • Minimum noviniek
  • Základný model mohol mať 64 GB úložisko (má 32 GB)

Cena: od 759 eur

Zapožičal: Telekom

Tabuľka parametrov:

Model telefónuApple iPhone 7
Operačný systémiOS 10
Formát SIM kartySingle Nano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]2 / 32 – 256
ProcesorApple A10 Fusion, štyri jadrá
Displej, počet fariebIPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]4,7 / 1334 × 750
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartunie
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.2, áno, nie (Lightning), áno, áno
Podpora sietíGSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
Fotoaparát / video12 MPx, f/1,8, OIS, 4K (30 fps)
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 1960 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]14 / 240
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]138 × 67 × 7 / 138
ZapožičalTelekom
Cena [EUR s DPH]od 759 eur

Prečítajte si aj:

VIDEO TOUCHIT: iPhone 7 Plus v našej redakcii. Porovnali sme ho s iPhone 6s Plus

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit