Spoločnosť D-Link na MWC predstavila rad riešení automatizácie domácností mydlink Home Automation. Uviedla mydlink Connected Home Hub, teda domáce centrum prepojené na platforme mydlink, ku ktorému patrí široká škála senzorov a sirén. Domáca centrálna brána mydlink Connected Home Hub (DCH-G020) sa pripojí  k routeru existujúcej domácej siete a bude sa správať ako centralizované zariadenie, ktoré bude riadiť prístroje mydlink vďaka integrácii bezdrôtových technológií Wi-Fi a Z-Wave, a s využitím aplikácie mydlink Home (pre iOS a Android). Dostupná bude od jún 2015 v cene od 50 Eur.

DCH-G020_A1_Image L(Front)

Okrem platformy Connected Home Hub predstavila  spoločnosť D-Link celý rad ďalších zariadení, ktoré spolu vzájomne komunikujú: dverné a okenné senzory Z-Wave Door & Window Sensor (DCH-Z110), snímač detekcie pohybu Z Wave Motion Sensor (DCH-Z120), dymový snímač Z-Wave Smoke Detector, Wi-Fi snímač zaplavenia vodou (DCH-S160) a Wi-Fi sirénu (DCH-S220).

Výstupné signály senzoru pre dvere/okná Z-Wave Door/Window Sensor, snímače pohybu Z-Wave Motion Sensor a snímače dymu Z-Wave Smoke Detector sa stretávajú v centrále Z-Wave Gateway. Vzhľadom k tomu, že produkty radu Z-Wave sú napájané z batérií, môžu ľahko doplniť zariadenia v rámci ekosystému mydlink Home pripojené cez Wi-Fi, ktoré sú napájané z elektrickej siete.

Nastavenie a ovládanie zariadení mydlink Home je jednoduché – stačí použiť smartfón alebo tablet s aplikáciou Home App, ktorá obslúži hlásenia z jednotlivých zdrojov. Aplikáciu je možné prispôsobiť konkrétnym potrebám v ponukách ‚My Places‘ (Moje miesta), ‚My Devices‘ (Moje zariadenia) a ‚My Actions‘ (Moje akcia) tak, aby odpovedali konkrétnej konfigurácii zostavy v domácnosti.

Koncept mydlink Home poskytuje platformu, ktorá dokáže spolupracovať so širokou škálou zariadení, ktoré sú súčasťou automatizácie a kompletného zabezpečenia nehnuteľností. Medzi novo podporované zariadenia patria:

  • Centrála Z-Wave Connected Home Hub (DCH-G020): Certifikovaná brána Z-Wave, ktorá zaisťuje pripojenie produktov Z-Wave k Wi-Fi, a súčasne má priechodný Ethernet port, takže neprídete o žiadny výstup do domácej siete Ethernet.
  • Dverný/okenný senzor Z-Wave Door/Window Sensor (DCH-Z110):

DCH-Z110_A1_Image L(Front)

Detekuje  otvorenie dverí alebo okien a pošle používateľom notifikáciu na ich mobilné zariadenia. Snímač DCH-Z110 je napájané z batérie, čo umožňuje jeho flexibilné umiestnenie a jednoduchú inštaláciu, pričom batéria vydrží až tri roky. Snímač je navyše vybavený funkciou sledovania teploty a intenzity svetla, takže poskytuje ďalšie informácie a možnosti integrácie pre ďalšie zariadenia platformy mydlink Home, kde je pomocou aplikácie mydlink Home možné vytvárať nové pravidlá, napríklad rozsvietenie svetla pri otvorení dverí.

  • Senzor pohybu Z-Wave Motion Sensor (DCH-Z120): Pošle upozornenie na mobilné zariadenia, keď zaznamená akýkoľvek pohyb. Snímač „Z-Wave Motion Sensor“ je napájaný z batérie, čo umožňuje jeho flexibilné umiestnenie a jednoduchú inštaláciu, pričom batéria vydrží až tri roky. Snímač je navyše vybavený funkciou sledovania teploty a intenzity svetla, takže poskytuje ďalšie informácie a možnosti integrácie pre ďalšie zariadenia platformy mydlink Home. Pomocou aplikácie mydlink Home je možné vytvárať ďalšie pravidlá, napríklad rozsvietenie svetla alebo zapnutie ventilátora či vykurovacieho telesa v závislosti na teplote vzduchu v miestnosti.

DCH-Z120_A1_Image L(Front)

  • Dymový senzor mydlink Home Z-Wave Smoke Detector (DCH-Z310): Snímač na detekciu dymu, odolné proti neoprávnenej manipulácii, je napájané z batérie a má tlačidlá pre testovanie alarmu a funkčnosti. Je vhodný pre flexibilné umiestnenie a jednoduchú inštaláciu. Batéria vydrží až tri roky. Možno ho ľahko integrovať s inými zariadeniami platformy mydlink Home a vytvárať rozšírené pravidlá celkovej odozvy systému.

DCH-Z310

  • Snímač zaplavenia mydlink Home Wi-Fi Water Sensor (DCH-S160): Tento senzor sa pripája do zásuvky elektrickej siete a priamo k existujúcej domácej Wi-Fi sieti alebo voliteľne k bráne mydlink Connected Home Hub. Úlohou DCH-S160 je detegovať prítomnosť vody a poslať správu na mobilné zariadenia, aby boli používatelia na únik vody upozornení. Wi-Fi snímač zaplavenia vodou je ideálne vhodné inštalovať v blízkosti ohrievačov vody, práčok, umývačiek riadu a akvárií, aby mohol poskytnúť včasné upozornenie na únik vody a predísť prípadným ďalším škodám, ktoré únik vody môže spôsobiť. Snímač rozpozná vodu pozdĺž celej dĺžky kábla, aby bol jeho záber detekcie čo najväčší, a možno ho rozšíriť pozdĺž celej dĺžky rúrok. Používatelia môžu nastaviť aplikáciu mydlink Home tak, aby riadila a aktivovala ďalšie zariadenia v rámci platformy mydlink Home, napríklad sirény, alebo naopak iné zariadenia vypla pomocou funkcie mydlink Home Smart Plug.

DCH-S160_A1(plug with water sensor line)

  • Siréna mydlink Home Wi-Fi Siren (DCH-S220): Hlavným účelom je pomôcť odstrašiť prípadného votrelca a umožniť používateľom, aby mali prehľad, čo sa deje v ich dome. Siréna DCH-S220 spustí akustický alarm a pošle správu na mobilné zariadenia používateľa. Inštalácia sirény je jednoduchá – v rámci siete Wi-Fi ju nakonfigurujete stlačením tlačidla WPS a môže vydávať až šesť rôznych zvukov v závislosti na zariadení a akcii, ktorá sa po aktivácii alarmu má spustiť. Pomocou aplikácie mydlink Home môžu používatelia sirénu ovládať, riadiť jej hlasitosť a vytvárať pravidlá pre následné akcie s ďalšími zariadeniami v rámci platformy mydlink Home, ako sú snímač zaplavenia vodou, snímač pohybu alebo dverný/okenný senzor.

DCH-S220_A1_Image L(Front1_GB)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.