Škodlivé príspevky na Facebooku je možné nahlasovať.
O tom ste už možno počuli a samotné nahlásenie príspevku neznamená, že bude jeho autor nejakým spôsobom sankcionovaný. Takisto to neznamená, že nahlásený príspevok sa viac nebude na sociálnej sieti zobrazovať. Výsledkom ale bude, že sa nebude zobrazovať vám. Aj toto je spôsob, ako s podvodmi bojovať.
Nahlásenie je možné prostredníctvom 3 bodiek vedľa seba v nadpise príspevku. Zobrazí sa ponuka s niekoľkými položkami. Obsahuje možnosti ako pozastavenie príspevku na 30 dní, prípadne zrušenie sledovania konkrétneho používateľa alebo skupiny. Blokovať a nahlasovať príspevky sa dá aj na sociálnej sieti Messenger, ktorá teraz podporuje end-to-end šifrovanie.
Okrem toho je možné nahlásiť konkrétny príspevok administrátorovi skupiny, v ktorej ste zapojení a v ktorej bol príspevok uverejnený. To podstatné, čo vás bude zaujímať, je nahlásenie príspevku priamo Facebooku. Táto možnosť je pomenovaná jednoducho Nahlásiť príspevok. Rozdiel je v tom, že administrátor skupiny ani žiaden iný používateľ sa nedozvie, že ste takýto príspevok označili a poslali na analýzu sociálnej sieti.
Po takomto úkone trvá niekoľko dní, kým dostanete oficiálnu odpoveď zo strany sociálnej siete. Reakciu, s ktorou sa môžete stretnúť, uvidíte na obrázku nižšie. Obsah sme síce nahlásili, no Facebook ho odmieta blokovať. Naše presvedčenie bolo, že išlo o zavádzajúci alebo priam škodlivý obsah. Podľa kritérií FB spĺňa podmienky siete, a tak ho nebude nijakým spôsobom sankcionovať.
Nie všetky príspevky sa nám musia páčiť a je to v poriadku. Sociálna sieť je zodpovedná za to, čo sa na nej šíri. Zároveň platí aj to, že takýmto spôsobom sa vyhneme riziku, že bude niekto naše príspevky blokovať a označovať ako škodlivé. Ako je vidieť, skutočne dochádza k istej kontrole. Hoci nemusí byť vždy dostatočná alebo spĺňať naše predpoklady, máte aspoň väčšiu garanciu, že sa príspevkami niekto zaoberá.
Prečítajte si aj: