V redakcii už máme najnovší telefón Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Dôkladne sme vyskúšali ako fotí a treba povedať, že mu to ide veľmi dobre. V tomto článku sa venujeme možnostiam zadnej aj prednej kamery, vyskúšame nočnú fotografiu a samozrejme 100-násobné priblíženie.

Samsung na predstavovacej akcii sám prehlásil, že hlavná spätná väzba od používateľov je vylepšenie fotoaparátu. Ten sa napr. medzi S10 a Note10 radikálne nevylepšil, v prípade rodiny S20 ide o úplne iné kamery. Najväčšie možnosti pri fotení má pritom S20 Ultra.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a jeho zadný fotoaparát

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a jeho zadný fotoaparát

Problémom fotografovania je, že treba uhádnuť správnu mieru svetla a byť na správnom mieste v správnom čase. Urobiť dobrú fotku sa dá potom s akýmkoľvek súčasným fotoaparátom, ale tieto podmienky často nebývajú splnené. Rodina Galaxy S20 to rieši kombináciou nového hardvérového vybavenia a softvérovou technológiou založenou na umelej inteligencii. Telefón Galaxy S20 Ultra je pritom vybavený 108 MPx snímačom, modely S20 a S20+ majú 64 MPx snímač.

Rodina Galaxy S20 prináša hlavne vylepšenie fotoaparátu

Rodina Galaxy S20 prináša hlavne vylepšenie fotoaparátu

Na čo je dobré mať takto vysoké rozlíšenie?

Pri takto vysokom rozlíšení sa dá z vyhotovenej fotky vyrezať istá časť a stále bude mať dobrú kvalitu, teda nestratia sa vám z nej detaily. Okrem toho má nový snímač aj väčšie snímacie prvky. To znamená, že zachytí viac svetla a fotky pri nízkom osvetlení budú obsahovať menej šumu.

S20 Ultra si navyše dokáže so šumom poradiť ešte lepšie. Snímač 108 MPx funguje v dvoch režimoch: nona-binning a re-mosaic. Využívajú sa na to, aby ste dosiahli peknú fotku s množstvom detailov aj pri nedostatku (nona-binning) alebo naopak prebytku svetla (re-mosaic).

Nový šéf Samsung divízie mobilov, Roh Tae-moon sa mohol v San Franciscu pokojne usmievať. Už vie, že má tento rok v ruke silné zbrane

Nový šéf Samsung divízie mobilov, Roh Tae-moon sa mohol v San Franciscu pokojne usmievať. Už vie, že má tento rok v ruke silné zbrane

Technológia nona-binning

V tomto prípade sa deväť pixelov sa zlúči do jedného, takže snímač so 108 MPx snímačom produkuje snímky s výsledným rozlíšením 12 MPx. Týmto sa však plocha snímacích prvkov 9-krát zväčší a aj v slabom svetle dokáže fotoaparát zachytiť detaily.

Pritom softvér v telefóne automaticky rozpoznáva, či fotíte z ruky alebo máte telefón umiestnený stabilne, napr. na statíve. To je mimochodom ideálny prípad na fotenie nočných fotiek. Nemusíte nosiť veľký statív ako to robíme my, stačí pritom držiak na mobil a malý podstavec. Obyčajne sa s touto výbavou dajú dosiahnuť veľmi dobré výsledky. Pozrite si vyššie uvedené video, tam je to názorne predstavené.

Technológia re-mosaic

Druhý režim vylepšuje kresbu detailov vtedy, keď je svetla veľa – napr. za jasného dňa plného slnka. Vtedy sa zmení farebná maska nad snímačom tak, aby zodpovedala bežnému rozloženiu RGB. Výsledkom je 108 MPx fotografia, ktorá má množstvo detailov a dá sa z nej pokojne vyrezať hoci aj desatina a stále v nej budú zachované detaily.

Ako funguje technológia nona-Binning a re-mosaic

Ako funguje technológia nona-Binning a re-mosaic

Fotoaparát medzi týmito technológiami prepína sám, využíva na to aj umelú inteligenciu.

Galaxy S20 Ultra má najväčšie možnosti pri zoomovaní aj fotení nových fotiek

Galaxy S20 Ultra má najväčšie možnosti pri zoomovaní aj fotení nových fotiek

Space Zoom alias Hubblov teleskop

Najlepší zoom sú nohy, to vám potvrdí každý fotograf. Len veľmi často nemôžete ísť priamo k fotografovanému objektu. Alebo sa vám aj nechce, čo je normálne. Preto zoom v telefóne, ktorý ale zachová kvalitný obraz, príde vždy vhod.

V prípade rodiny Galaxy S20 použité priblíženie výrobca marketingovo nazval Space Zoom a je to kombinácia hybridného optického zoomu a systému Super Resolution Zoom, ktorý využíva viacnásobné expozície s umelou inteligenciou. Nie je to teda len obyčajný digitálny zoom, teda jednoduché matematické zväčšenie nasnímaných bodov. Je to výsledok algoritmu s umelou inteligenciou. Vo výsledku si môžete radikálne priblížiť aj veľmi vzdialenú scénu.

Pri modeloch Galaxy S20 a S20+ môžete dosiahnuť trojnásobné hybridné optické priblíženie, pri modeli Galaxy S20 Ultra až desaťnásobné. A v kombinácii s digitálnym zoomom s umelou inteligenciou sa tieto hodnoty ešte výrazne zvyšujú – pri S20 a S20+ na 30-násobok, pri S20 Ultra dokonca na 100-násobok.

Pri našich skúškach sme my realizovali priblíženie až 100.násobné z okna redakcie v Rači a pohľadom na Bratislavský hrad. Vzdušná vzdialenosť je 6,22 km.

Fotka z Galaxy 20 Ultra bez priblíženia

Fotka z Galaxy 20 Ultra bez priblíženia

Ako vidíte na obrázku, 100-násobné priblíženie je už trochu veľa a výsledok nie je tak ostrý, ako by sme si predstavovali. Dá sa v istej miere použiť, ale nie je to ono. Práve 10-násobný hybridný optický zoom je na prvý pohľad bez straty kvality, a pokojne môžete využiť 20- či 30-násobné priblíženie. S výsledkom vtedy budete spokojní.

Fotka z Galaxy 20 Ultra 100-násobné priblíženie

Fotka z Galaxy 20 Ultra 100-násobné priblíženie (bez ďalších úprav)

100-násobné priblíženie dosahuje Galaxy S20 Ultra pomocou skladanej optiky a snímača s vysokým rozlíšením. Samotná optika sa dokáže postarať o desaťnásobný hybridný optický zoom, technológia Super Resolution Zoom výsledný obraz ešte desaťkrát zväčší. Využíva k tomu viacnásobnú expozíciu s umelou inteligenciou, ktorá v istej miere eliminuje chvenie prístroja počas expozície

Samotný objektív je umiestnený naplocho v dolnej časti fotoaparátu. Svetlo prenikajúce do telefónu zo zadnej strany je do objektívu smerované hranolom, ktorý dopadajúce lúče láme v uhle 90° cez systém optických členov poskladaných za sebou tak, aby predlžovali ohniskovú vzdialenosť. Celý systém tak funguje ako zväčšovací periskop.

Takto vyzerá zoomovanie pri fotení s Galaxy S20 Ultra 5G

Nočné fotografie

Nočná fotografia je podľa nás koruna krásy pri tomto telefóne. Vybrali sme sa tak počas jasnej noci s telefónom fotiť nočnú oblohu a hviezdy. Ideálne je, ak pritom nemáte okolo seba žiadny svetelný smog. Treba tak zájsť za mesto, z vlastnej skúsenosti odporúčame v tomto ročnom období teplé oblečenie a dobré rukavice.

Na kvalitné nočné fotky v úplnej tme potrebujete aspoň základný statív

Na kvalitné nočné fotky v úplnej tme potrebujete aspoň základný statív

Len čo namierite Galaxy S20 Ultra na oblohu a zadávate povel na fotenie, umelá inteligencia rozpozná, že budete chcieť nočnú fotku. Preto potvrdíte použitie režimu Nočný režim a telefón potom musíte držať čo najstabilnejšie. Tu je práve ideálny statív. Po stlačení spúšte sa realizuje fotografia a začne sa odpočítavanie času. Dôležité je, že telefón sám rozpozná, či je na statíve alebo ho držíte (menej stabilne) v ruke. Podľa toho sa aj nastaví čas expozície na 29 (statív) alebo 8 sekúnd (ruka). Práve udržať telefón stabilne v ruke 8 sekúnd v zime bez rukavíc je celkom výkon. Myslíte na to, a ak nemáte statív, nájdite si miesto, kde môžete telefón položiť.

Nočná fotografia s telefónom Galaxy S20 Ultra

Nočná fotografia s telefónom Galaxy S20 Ultra. Fotili sme o 23:30 pri jasnej oblohe. Telefón na statíve, doba expozície 29 sekúnd.

A toto je už fotka realizovaná zo statívu za ideálnych podmienok, pomerne ostrá je aj pri priblížení hviezd. Konštatujeme, že takáto vlastnosť je pri smartfónoch zatiaľ celkom unikátna. Fotili sme nočnú oblohu aj telefón Galaxy Note10+ a výsledkom bola čistá tma.

Samozrejme sme realizovali aj fotografie z ruky za šera. Ako vidíte, nočné fotky jednoducho tomuto telefónu svedčia.

Video v 8K

A ako je to s vytváraním videa pri zadnej kamere? Naozaj je tu možnosť nakrúcania videa s rozlíšením 8K. Opäť otázka na čo je to dobré? Aby ste mohli urobiť neskôr výrez a potom mali kvalitný 4K výsledok. A samozrejme (nielen) Samsung prichádza s 8K televízormi, takže svoj výsledok si môžete pozrieť v natívnom rozlíšení.

Len pripomenieme, že 8K video funguje v časovom intervale do 5 minút a výsledkom bude objemovo veľký súbor. Ak používate 8K rozlíšenie, môžete využiť až 6-násobné priblíženie obrazu.

S rodinou Galaxy S20 môžete nakrúcať so zadnou kamerou 8K video

S rodinou Galaxy S20 môžete nakrúcať so zadnou kamerou 8K video

Ideálne pre 8K video je, ak máte S20 Ultra s 512 GB vnútornou pamäťou alebo veľkokapacitnú microSD kartu vo verzii 128 GB. Pamäťová karta môže mať totiž kapacitu až do 1 TB, ale mala by byť dosť rýchla (teda nebude vôbec lacná). Teoreticky aj prakticky však môžete mať Galaxy S20 Ultra s celkovou pamäťovou kapacitou 1,5 TB. Ak vám bude stačiť FullHD video, potom môžete využiť až 20-násobné priblíženie a toto považujeme za prípad, ktorý bude v praxi častejší.

Celková pamäťová kapacita Galaxy S20 Ultra

Celková pamäťová kapacita Galaxy S20 Ultra

V našom videu uvidíte aj nami nakrútené 8K video priamo z telefónu a to aj s približovaním, využili sme zoom 2×, 4× a 6×.

Jednotlivé snímanie

Jednotlivé snímanie (Single Take) je funkcia ideálna pre Instagram alebo iné sociálne siete. Z bežného záberu vám urobí niekoľko zaujímavých fotografií a krátkych videí. Tie môžete potom ľahko použiť na prezentáciu danej udalosti a nemusíte sa príliš snažiť aplikovať rôzne efekty. Dĺžka realizácie záberu je medzi 10 až 15 sekundami a je výhodné, ak medzi tým meníte uhly pohľadu. Vo výsledku získate niekoľko krátkych videí a fotografií s aplikovanými filtrami a vyberiete si, čo budete chcieť použiť.

Výsledok po aplikovaní funkcie Jednoduché snímanie

Výsledok po aplikovaní funkcie Jednoduché snímanie. Získate niekoľko videí a fotky s aplikovanými filtrami

Predná kamera

Predná kamera na Galaxy S20 Ultra má rozlíšenie až 40 MPx a fotenie sa dá spustiť napr. aj pohybom ruky. V prípade videa môžete realizovať FullHD rozlíšenie alebo vyššie s počtom bodov 2400 × 1080. Konštatujeme, že aj s prednou kamerou sa dá urobiť pekné video, ako je možné vidieť v našom videu. Pritom sme použili len tú mikrofonickú výbavu, ktorá je súčasťou telefónu.

Selfie fotografia pôvodne v rozlíšení 40 MPx

Selfie fotografia z Galaxy S20 Ultra pôvodne v rozlíšení 40 MPx

Telefón Galaxy S20 Ultra budeme ďalej testovať, porovnáme ho aj s najbližšou konkurenciou, hlavne po príchode tohtoročných noviniek. Telefóny kúpite cez Datacomp.sk

Viac o rodine Samsung Galaxy S20

Úplne všetko o Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G (VIDEO TOUCHIT)

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.