Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Aj keď ste si pred zimou splnili „šoférske povinnosti“, pripravili si zimné reťaze, metličku či škrabku, doliali ste zimnú zmes do ostrekovačov a absolvovali pár kondičných jázd na prvom snehu, oplatí sa nezabúdať na starostlivosť o auto aj v priebehu zimy. Keďže nás opäť čaká mrazivé obdobie, ŠKODA vám prináša niekoľko tipov, ako udržať vozidlo v kondícii počas celej tejto náročnej sezóny.

Pravidelné umývanie

Napriek notoricky známej informácii, že posypová soľ a mrznúce blato so snehom vozidlám škodia, mnohí stále zabúdajú na karosériu a podvozok, ktoré dostávajú najviac zabrať. Pravidelné oplachovanie laku od posypovej soli a nečistôt sa vám však vráti mnohonásobne. Oplatí sa zvoliť tlakové umývanie, ktoré pomôže najviac. Ak je to možné, doprajte vášmu autu aspoň jedno dôkladné umytie a opätovné navoskovanie v rukách profesionálov. Pár minút strávených v umývarke ešte nikomu neublížilo. Môžete si zatiaľ posedieť v aute a vybaviť maily či vymyslieť, ako potešiť svoju polovičku.

O bezpečnosť a pohodlnosť jazdy sa starajú aj nové funkcie infotainment systému, vďaka ktorým máte správy o aktuálnom počasí, zrážkový radar, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy neustále pri sebe.

O bezpečnosť a pohodlnosť jazdy sa starajú aj nové funkcie infotainment systému, vďaka ktorým máte správy o aktuálnom počasí, zrážkový radar, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy neustále pri sebe.

Šikovní pomocníci po ruke

Drobné vychytávky, ktoré zjednodušujú život, má asi každý rád. Simply Clever prvky vo vozidlách ŠKODA medzi ne rozhodne patria. Tak napríklad vo viečku palivovej nádrže nájdete praktickú škrabku na sklo. Tu ju máte stále po ruke a zároveň obsahuje aj meradlo so stupnicou, ktorým rýchlo skontrolujete výšku dezénu na zimných pneumatikách. Medzi šikovných pomocníkov patrí aj sprej proti namŕzaniu skla alebo už v prípade námrazy šikovný rozmrazovač skla. Sebe tak ušetríte prácu a stres pred odchodom do práce, vozidlu zasa poškodenie skiel či stieračov. K dobrému výhľadu si okrem precízneho očistenia skiel môžete pomôcť aj sprejom proti zahmlievaniu skiel, ktorý môžete mať celú zimu po ruke v priehradke bočných dverí. Vozidlá ŠKODA sú navyše vybavené integrovaným vlhkostným senzorom, vďaka ktorému systém klimatizácie vyhodnocuje teplotu rosného bodu na čelnom skle. Ak je to potrebné, zvýši intenzitu prúdenia a teplotu vzduchu fúkajúceho na čelné sklo tak, aby k zahmleniu nedošlo.

Šikovnou vecičkou, ktorá sa oplatí využívať počas zimy, je aj gél na ošetrenie tesniacej gumy. Vďaka nemu vám budú okná doliehať tak, ako majú. Vyhnete sa tiež nepríjemnému pískaniu počas jazdy a čo je najlepšie, minulosťou bude aj primŕzanie tesnení dverí pri otváraní vozidla. Zamyslite sa aj nad výmenou koberčekov pod nohy. Tie tkané radšej počas zimy nechajte doma. S blatom či topiacim sa snehom si najlepšie poradia gumené koberčeky, ktorých údržba je neporovnateľne jednoduchšia.

Dobré zvyky sa vždy vrátia

Ak máme auto technicky pripravené a všetky pomôcky sú po ruke, oplatí sa pripomenúť si aj niekoľko dobrých zvykov, ktoré životnosť a kondíciu vozidla predlžujú. V zime medzi ne určite patrí dostatočný rozostup od naštartovania po štart jazdy. Nie je nutné tento čas predlžovať, ale pár desiatok sekúnd určite pomôže.

Rovnako dôležitým je plynulý rozbeh, vozidlo je na plný výkon pripravené približne po 15 minútach jazdy. Olej, chladiaca kvapalina aj pohonné hmoty sa totiž potrebujú zohriať na prevádzkovú teplotu. Pri elektrických vozidlách, samozrejme, toto zdržanie odpadá. Pri nich je zase potrebné kvôli menej rozsiahlej sieti elektronabíjačiek rátať s možnou kalamitou na ceste. Na rovine je zasa užitočným zvykom nezaťahovať ručnú brzdu, čo oceníte v silných mrazoch, kedy zvykne primŕzať.

Technológie na strane vodiča

Počas zimy príde vhod aj výbava vo vozidle. Absolútnym favoritom zimných vychytávok je nezávislé kúrenie. Nielenže si vďaka nemu sadnete do tepla, nebudú vám mrznúť ruky na volante a zadok na sedadle, ale oveľa rýchlejšie očistíte aj všetky sklá.

O bezpečnosť a pohodlnosť jazdy sa vo vozidlách ŠKODA starajú aj nové funkcie infotainment systému, vďaka ktorým máte správy o aktuálnom počasí, zrážkový radar, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy neustále pri sebe. Ak máte k dispozícii vo vozidle viaceré technológie či asistentov, ale zatiaľ netušíte, ako sa ovládajú alebo čo znamenajú, teraz je ten správny čas to zistiť. V tej najnáročnejšej sezóne vám môžu pomôcť sledovať situáciu na ceste aj v kabíne, upozornia vás na vybočenie z jazdného pruhu, ale aj na značky obmedzujúce rýchlosť či rôzne zákazy. Nepríjemností sa ušetríte aj vďaka službe Care Connect, ktorá je vo väčšine vozidiel ŠKODA. V rámci tejto služby sú k dispozícii Infolinka a funkcia Pomoc na ceste, prostredníctvom ktorých je napríklad v prípade nehody možné nadviazať kontakt s pracovníkom v zákazníckom call centre. Ten bude vedieť zodpovedať na otázky súvisiace s funkciami či stavom vozidla alebo privolať potrebnú pomoc. Aj vďaka tomu tak môžete vyrážať na zasnežené cesty o čosi pokojnejšie.

Značky: