Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vianoce na Slovensku oslavuje takmer každý. Ľuďom sa na týchto sviatkoch najviac páči, že strávia čas s rodinou a priateľmi, celková atmosféra Vianoc, ale aj sviatočné jedlo a pitie. Skorý príchod vianočných výzdob, komercializácia Vianoc, ale aj preplnené obchody – to je to, čo sa ľuďom naopak na týchto sviatkoch páči najmenej.

Za aký sviatok považujeme Vianoce?

Väčšina – až 95 percent ľudí na Slovensku Vianoce oslavuje. Vyše jedna tretina obyvateľov považuje Vianoce hlavne za náboženské sviatky a ďalšia  jedna tretina považuje Vianoce za náboženské a zároveň kultúrno-spoločenské  sviatky. Najmenšiu skupinu tvoria tí, pre ktorých sú Vianoce hlavne kultúrno-spoločenskými sviatkami. Za náboženský sviatok považujú Vianoce najviac ľudia žijúci v Prešovskom kraji a obyvatelia žijúci v obciach do 1 000 obyvateľov.

Čo sa ľuďom najviac páči na Vianociach?

Najviac ľudia preferujú čas strávený s rodinou (77 percent), takmer dve tretiny sa tešia na príjemnú atmosférou Vianoc – ozdoby, piesne či TV program, vyše polovica ľudí (54 percent) sa teší na vianočné jedlo a pitie. Takmer polovica ľudí (48 percent) sa teší z toho, že ľudia sú k sebe počas Vianoc milí a vyše dve pätiny sa tešia hlavne na darčeky. Na všetky radosti Vianoc  sa tešia viac ženy ako muži,  len na sviatočné jedlo a pitie sa viac tešia muži (55 versus 53 percent).

Naopak, takmer polovica ľudí  (49 percent) nemá rado komercializáciu a materializmus, s ktorými sú Vianoce spojené, ako aj preplnené obchody pred Vianocami (o málo viac muži ako ženy). Vyše jedna tretina (36 percent) nemá rado Vianoce pre finančnú náročnosť, ktorú si Vianoce vyžadujú. Takmer rovnako sa vyše jednej pätine ľudí nepáči vianočný stres a skorá vianočná výzdoba, viac to vadí ženám ako mužom.