Plánujete cestu do New Yorku alebo budete v tomto meste prestupovať? Využite to.

Posledné mesiace sú pomerne bohaté na cestovanie. Nie vždy ide o služobné cesty, avšak to je v princípe jedno. Keď sa objaví príležitosť, treba ju využiť a platilo to aj v aktuálnom prípade. Po veľmi dobrých skúsenostiach s prestupom v Dubaji (do pozornosti dávame aj nedávne postrehy z cesty Joža Orgonáša) na dovolenkovej ceste do Thajska, som sa rozhodol využiť prestup aj tentoraz. Letel som na konferenciu Dell World do Austinu (o nej viac čoskoro, zatiaľ si pozrite najdôležitejšie oznámenia) s prestupom v meste Newark v štáte New Jersey. Toto mesto je v blízkosti New Yorku, takže úloha bola jasná. Ako využiť 1,5 dňa na 100%?

New York vás pravdepodobne privíta dopravnými zápchami a reklamou na Dropbox

New York vás privíta dopravnými zápchami a reklamou na Dropbox (Fotené s Huawei P8)

Cesta z letiska Newark

O Newarku si na internete prečítate čokoľvek. Mesto je považované za jedno z najnebezpečnejších v Amerike kvôli vysokej kriminalite. Podobne ako v každom veľkom meste aj Newark má miesta, kam by ste nemali chodiť. Určite nie sami a v noci. Newark v mojom prípade fungoval ako prestupná stanica. Plánoval som sa zdržať iba na letisku, takže ma viac trápili informácie o tom, že toto letisko patrí medzi najhoršie v Amerike, pretože je poddimenzované a „customer service“ je tu na veľmi zlej úrovni.

Aj takéto reklamy majú v metre. Jedna cesta stojí 3 doláre. Kúpou dopravnej karty môžete ušetriť

Aj takéto reklamy majú v metre. Jedna cesta stojí 3 doláre. Kúpou dopravnej karty môžete ušetriť (Fotené s Huawei P8)

O to príjemnejšie prekvapenie bolo, keď som mal polhodinu po prílete do Ameriky svoju batožinu v ruke a čakal som na vlak do NY. Totiž, vždy keď priletíte do USA, v prvom meste po prílete musíte absolvovať vstupný pohovor s imigračným úradníkom. Ten sa vás napríklad spýta na to, kde budete, ako dlho budete v USA a čo tu budete robiť. Ak idete na dovolenku alebo služobnú cestu, obvykle by mal tento proces prebehnúť hladko. Musíte si však vystáť rad. A keď má niekoľko lietadiel obslúžiť dvojica pracovníkov (tak to písali na internete), čakanie sa pretiahne. V mojom prípade však fungovalo takmer 10 okienok, takže celý proces rýchlo odsýpal.

Z trajektu (píšeme o ňom na konci článku) je pekný výhľad na Manhattan

Z trajektu (píšem o ňom na konci článku) je pekný výhľad na Manhattan (Fotené s Huawei P8)

Z Newarku sa dostanete do New Yorku viacerými spôsobmi. Môžete použiť taxi službu alebo Uber, avšak táto forma dopravy sa predraží, keďže cestujete medzi dvoma štátmi, za čo sa platí príplatok. Lepšie je využiť dopravu pomocou vlaku, prípadne môžete ísť autobusom. Vlaky sú dvoch kategórii – NJ Transit je „prímestský“ vlak, ktorý vás do polhodiny odvezie do New Yorku a za jednu cestu zaplatíte 13 dolárov. Lístky si kúpite priamo na letisku a túto formu som zvolil aj ja. Mimochodom, späť na letisko som cestoval okolo polnoci. Vlak pôsobil bezpečne a spolu so mnou cestovalo množstvo ďalších ľudí. Druhý typ vlaku sa nazýva AirTrain. Ide o regionálny spoj so zástavkami v Newarku a NY a je o poznanie drahší. Cena za rovnakú cestu sa pohybuje od 35 dolárov vyššie. Je rýchlejší, komfortnejší, ale tých pár minút za to nestojí. V prípade autobusu je možné, že sa dostanete do dopravnej zápchy.

Veža Freedom Tower nahradila dvojičky WTC

Veža Freedom Tower nahradila dvojičky WTC (Fotené s Huawei P8)

Hľadáme ubytovanie s najlepším pomerom cena/výkon

Výstupná stanica NJ Transit vlaku v New Yorku sa nazýva Pennsylvania Station. Je dobre situovaná, nachádza sa cca v strede Manhattanu. Hneď vedľa nej je hala Madison Square Garden a zo stanice sa veľmi rýchlo dostanete aj do metra. Mne umiestnenie stanice vyhovovalo aj z hľadiska ubytovania. Býval som v katolíckej ubytovni Leo House, ktorá je vzdialená 10 minút chôdze. Nehľadajte tu žiaden náboženský podtón, v danej lokalite ide o jeden z najlacnejších spôsobov, ako sa vyspať. Ak teda nerátame ubytovne so zdieľanými lôžkami. V Leo House budete zdieľať maximálne tak kúpeľňu, ale ak si spravíte rezerváciu izby v dostatočnom predstihu, môžete dostať izbu s vlastnou kúpeľňou a záchodom (ako v mojom prípade). Izba je síce malá a na posteli sa budete musieť potlačiť, ak cestujete dvaja, ale mojim potrebám ubytovňa vyhovovala.

Central Park je ako oáza pokoja. Môžete sa tu schovať pred ruchom veľkomesta

Central Park je ako oáza pokoja. Môžete sa tu schovať pred ruchom veľkomesta (Fotené s Huawei P8)

K dispozícii sú raňajky za príplatok 9 dolárov (za izbu som zaplatil 99 dolárov za noc), ktoré takisto odporúčam. Sú formou bufetu a najete sa do sýtosti. Ďalšou výhodou je, že v ubytovni vám bezplatne uskladnia batožinu a to v deň príchodu (ak prídete skoro a izba ešte nie je pripravená) tak aj v deň odchodu. Majú síce pravidlo, že si ju musíte vyzdvihnúť do 21:00, ale dá sa s nimi dohodnúť. Ja som si ju zobral o 10-tej večer, hraničný limit sa údajne pohybuje okolo 23-tej.

Táto fotka ako keby ani nevznikla v New Yorku

Táto fotka ako keby ani nevznikla v New Yorku (Fotené s Huawei P8)

New York má oproti ostatným americkým mestám jednu veľkú výhodu. Takmer všetko sa nachádza vo vašej blízkosti. Chcete si kúpiť oblečenie alebo elektroniku? Nie je problém. Do obchodov sa dostanete pešo alebo metrom a to pomerne rýchlo. Výnimkou je, ak sa nachádzate v hraničných častiach Manhattanu. Avšak stále je to oveľa lepšie ako v Austine a ďalších amerických mestách, kde nájdete v centre mesta minimum obchodov. Všetky sú totiž situované do odľahlejších obytných častí alebo najmä v oblasti diaľničných uzlov. To som tak v Austine cestoval MHD-čkou hodinu k diaľnici, aby som sa šiel pozrieť do obchodu Best Buy. V New Yorku bol necelých 10 minút chôdze od ubytovne, avšak neostal čas.

Pod Brooklynskym mostom. Mimochodom, na moste kúpite magnetky a kľúčenky za najlepšie ceny v New Yorku. Výborná je aj ich variabilita

Pod Brooklynskym mostom. Mimochodom, na moste kúpite magnetky a kľúčenky za najlepšie ceny v New Yorku. Výborná je aj ich variabilita (Fotené s Huawei P8)

Cestu z letiska a ubytovanie máme za sebou. V New Yorku sa nebudete nudiť. Je tu množstvo atrakcií, či už ide o zábavu alebo budovy, ktoré sa oplatí navštíviť alebo aspoň vidieť. Záleží od vášho rozpočtu. Brooklynský most, Socha slobody, Empire State Building, Freedom Tower, Ellis Island, Central Park, Times Square… to všetko sa dá stihnúť za jeden deň a v podstate zadarmo. Ak však budete chcieť navštíviť jednotlivé ostrovčeky, pozrieť si múzea alebo predstavenia na Broadwayi, budete optimalizovať. V mojom prípade bol harmonogram rozdelený nasledovne. Prvý necelý poldeň predstavenie na Broadwayi, návšteva večerného Times Square a nočný výhľad z Empire State Building. Druhý deň putovanie po celom NY, návšteva najdôležitejších budov a večer NHL.

Times Square cez deň ...

Times Square cez deň … (Fotené s Huawei P8)

Ako ušetriť na atrakciách

Pár postrehov, ktoré vám možnože pomôžu, ak sa do New Yorku chystáte – je jedno na ako dlho. Ak plánujete navštevovať atrakcie, oplatí sa kúpiť tzv. New York Pass. Ide o priepustku, vďaka ktorej získate bezplatné vstupy na jednotlivé atrakcie. V NY fungujú tri spoločnosti, ktoré ich ponúkajú. The New York Pass je predplatená karta s najbohatšou ponukou atrakcií. Použitie karty je časovo obmedzené a podľa mňa sa oplatí iba vtedy, ak cestujete do NY aspoň na tri dni. Totiž za 1-dňovú kartu zaplatíte 90 dolárov, pričom platnosť nie je 24 hodín, ale kalendárny deň. Škoda. Premýšľal som aj nad dvojdňovou kartou, ale v mojom prípade by som počas prvého dňa nestihol takmer nič kvôli otváracím hodinám jednotlivých atrakcií. Platnosť karty začne plynúť jej prvým použitím.

... a v noci

… a v noci (Fotené s Huawei P8)

Za 3-dňovú kartu zaplatíte 180 dolárov a na internete sa dá nájsť aj špeciálny kód (zadajte ret15 do položky „Have a promo code?“ v spodnej časti stránky), ktorý zníži cenu o 15%. Cena sa teda zníži na 153 dolárov a ak počas daných 3 dní budete iba behať po atrakciách a múzeách, ušetríte. Treba si však dať pozor na to, že jednotlivé atrakcie môžu mať špeciálne podmienky použitia. A môže sa stať aj to, že si pôjdete vyzdvihnúť svoj bezplatný lístok a vstup získate až na neskorší termín. To sa týka najmä múzea, ktoré je venované 11. septembru (tu sú naozaj dlhé rady) alebo niektorých vyhliadok.

Pamätník dvojičiek WTC. V pozadí môžete vidieť múzeum 9/11 a množstvo ľudí, ktorí čakajú pred vstupom

Pamätník dvojičiek WTC. V pozadí môžete vidieť múzeum 9/11 a množstvo ľudí, ktorí čakajú pred vstupom (Fotené s Huawei P8)

CityPass je ďalšia predplatená karta. V tomto prípade máte k dispozícii 6 atrakcií. 3 sú pevne dané, zvyšnú trojicu si môžete čiastočne upraviť. Karta má platnosť 9 dní od prvého použitia a ak stihnete navštíviť všetky atrakcie, oplatí sa. Ja som však využil NY City Pass od spoločnosti Smart Destinations. Tá ponúka niekoľko typov predplatených passov alebo si môžete vytvoriť svoj vlastný pass. Stačí si iba vybrať atrakcie. Platnosť je 30 dní a výhodou tohto riešenia je aj to, že priepustku získate okamžite a to vo forme QR kódu. Ostatné priepustky si musíte nechať poslať poštou alebo vyzdvihnúť priamo v New Yorku. V tomto prípade je teda možné improvizovať a pass si vytvoriť a zakúpiť na poslednú chvíľu, keď už máte predstavu o svojom programe v meste. Ja som si ho kúpil 10 minút pred nočným výstupom na Empire State Building. Vtedy som už vedel, že počas druhého dňa asi nestihnem navštíviť múzeá (trochu sa mi zmenil harmonogram) a nemá teda zmysel zahrnúť ich do môjho balíčka.

Pohľad na nočný New York z Empire State Building je výborný zážitok, ktorý nezachytí žiaden fotoaparát

Pohľad na nočný New York z Empire State Building je výborný zážitok, ktorý nezachytí žiaden fotoaparát. Najvyššia budova v pozadí je Freedom Tower, ktorá nahradila padnuté dvojičky WTC (Fotené s Huawei P8)

Do pozornosti dávam najmä tento vyhliadkový balík. Obsahuje vstup na Empire State Building a na vyhliadku Top of the Rock, ktorá sa nachádza v budove Rockefeller Plaza. Priepustka stojí cca 40 EUR a ušetríte približne 24% z normálnej ceny (ak by ste si kupovali vstupy na vyhliadku priamo v oboch budovách samostatne). Každú z vyhliadok odporúčam navštíviť počas inej časti dňa. Empire State Building som navštívil v noci, Top of the Rock počas obeda. V oboch prípadoch je optimálne ísť hneď ráno alebo neskoro večer. V opačnom prípade je veľmi pravdepodobné, že budete čakať v rade alebo že získate vstup až o hodinu neskôr.

Vyhliadka Top of the Rock počas dňa. Zaujme najmä pohľadom na Central Park

Vyhliadka Top of the Rock počas dňa. Zaujme najmä pohľadom na Central Park (Fotené s Huawei P8)

Pre úplnosť dodám, že niektoré múzea, ktoré sú zahrnuté v priepustkách, majú tzv. voliteľné vstupné. Konkrétne sa to (aktuálne) týka múzeí American Museum of Natural History a The Metropolitan Museum of Art. Možno aj ďalších, o nich neviem. V praxi to funguje tak, že nemusíte platiť 25 dolárov za vstup, ale zaplatíte iba 1 dolár. Ak si budete chcieť zostaviť vlastný pass a nevadí vám takýto prístup, je dobre na to myslieť.

American Museum of Natural History som videl iba zvonka. Poplatok za vstupné si môžete prispôsobiť

American Museum of Natural History som videl iba zvonka. Poplatok za vstupné si môžete prispôsobiť (Fotené s Huawei P8)

Ušetriť môžete aj pri návšteve predstavení na Broadwayi a športových zápasov. Do pozornosti dávam dve webové stránky. Ticketmaster funguje podobne ako Ticketportal na Slovensku. Kúpite tu oficiálne lístky na množstvo športových zápasov a vybrané predstavenia. StubHub! je portál, kde kúpite lístky „z druhej ruky„. Výborne to funguje najmä v prípade zápasov NHL. Ak sa práve nekoná zápas play-off, nemá zmysel kupovať lístok v predstihu. Cez StubHub! ho môžete získať v deň zápasu za zlomok ceny. V mojom prípade som kupoval vstupenku na zápas NHL do 16. radu od klziska.

NHL zo 16. radu. Oficiálna cena lístkov do prvého radu sa pohybuje na úrovni 400 - 500 dolárov. V prípade play-off zápasov je to niekoľkonásobne viac

NHL zo 16. radu. Oficiálna cena lístkov do prvého radu sa pohybuje na úrovni 400 – 500 dolárov. V prípade play-off zápasov je to niekoľkonásobne viac (Fotené s Huawei P8)

Pôvodná cena bola 130 dolárov, ja som lístok získal za 55 dolárov 2 hodiny pred začiatkom zápasu. Možnože by som ušetril aj viac, ak by som čakal doslova do poslednej minúty. Samozrejme záleží aj od toho, v ktorom sektore chcete sedieť. Existujú aj ďalšie portály, ktoré predávajú lístky z druhej ruky. StubHub! som však zvolil kvôli tomu, že pobočka spoločnosti sa nachádza neďaleko Madison Square Garden. Tu vám zakúpené lístky vytlačia a takisto môžete osobne riešiť reklamácie, ak by sa objavili problémy. Je to o poznanie lepšie, ako telefonovať so zákazníckou podporou.

Zápasy NHL sú vynikajúcou šou. Horšie je to počas samotného hrania. Takmer vôbec sa nepovzbudzuje a publikum ožije a spieva iba po vstrelení gólu. Okrem toho majú jeden pokrik, ktorý sem-tam pár jedincov z publika vykríkne. Mali by sa prísť pozrieť na Slovensko :)

Zápasy NHL sú vynikajúcou šou. Horšie je to počas samotného hrania. Takmer vôbec sa nepovzbudzuje a publikum ožije a spieva iba po vstrelení gólu (do rytmu gólovej pesničky). Okrem toho majú jeden pokrik, ktorý sem-tam pár jedincov z publika vykríkne. Mali by sa prísť pozrieť na Slovensko 🙂 (Fotené s Huawei P8)

Mimochodom, ak chcete navštíviť Sochu slobody, je potrebné spraviť si rezerváciu v niekoľkomesačnom predstihu. V opačnom prípade sa nedostanete na vyhliadku do jej koruny. Aktuálne najbližší voľný termín je až v januári 2016. Ak sa však na sochu chcete iba pozrieť z (relatívnej) blízkosti, odporúčam bezplatnú plavbu trajektom Staten Island Ferry. Ten jazdí neustále v 20-30 minútových intervaloch. Odveziete sa jedným smerom a následne sa môžete ďalším trajektom vrátiť späť a prejsť sa k Brooklynskemu mostu a potom k novej budove WTC. Do prístavu sa dostanete jednoducho, metrom.

Ak máte kvalitný fotoaparát s dobrým zoomom, tak vám plavba trajektom zadarmo ponúkne výbornú príležitosť, ako získať peknú fotku Sochy slobody

Ak máte kvalitný fotoaparát s dobrým zoomom, tak vám plavba trajektom zadarmo ponúkne výbornú príležitosť, ako získať peknú fotku Sochy slobody (Fotené s Huawei P8)

Zhrňme si to. Prvý necelý poldeň predstavenie na Broadwayi, návšteva večerného Times Square a nočný výhľad z Empire State Building. Druhý deň putovanie po celom NY, návšteva najdôležitejších budov a večer NHL. Ikonické miesta New Yorku som videl prakticky všetky, ostávajú už iba niektoré múzeá. Tie snáď niekedy nabudúce, keď bude ďalší prestup cez New York 🙂

Veveričky v Central Parku sa neboja ani nehanbia

Veveričky v Central Parku sa neboja ani nehanbia (Fotené s Huawei P8)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit