Práve prichádza do predaja na slovenskom trhu.

Tento telefón predstavuje nový trend vo firme Samsung. Fanúšikovská verzia, to tu ešte nebolo a tento telefón by mal vychádzať z toho, čo si fanúšikovia najviac želajú. Je to naozaj tak? Zistíte v nasledovnom článku.

Z farieb sa dá naozaj vybrať

Galaxy S20 FE sme dostali na recenziu v zaujímavej oranžovej farbe. Zadná strana je z polykarobonátu a osobne to hodnotíme kladne. Je to plast, ktorý sa nijako nehrá na kov či sklo a zároveň sa telefón veľmi príjemne drží v ruke. Výhodou plastu je aj o niečo vyššia odolnosť. Okolo telefónu je kovový rám v bronzovej farbe, je to veľmi efektné. Toto rozhodnutie Samsung o plastovom zadnom kryte jasne hovorí, že S20 FE nie je vlajková loď, ale nemá k nej ďaleko. Dobrý krok, ak sa má šetriť na správnom mieste.

Samsung Galaxy S20 FE v oranžovej farbe

Samsung Galaxy S20 FE v oranžovej farbe

Celkovo je telefón vo voľnom predaji na Slovensku dostupný v šiestich farbách: modrej, červenej, fialovej, oranžovej, bielej a zelenej. Pri hodnotení určite budeme počítať s tým, že na našom trhu sa tento telefón predáva za sumu 649 eur.

Batéria? Samá spokojnosť

Vo vnútri telefónu je batéria 4500 mAh. Je to opäť správne rozhodnutie, po celodennom nasadení cez pracovný deň máme ostávajúcu kapacitu 35 % a to sa nám dávno nestalo. Pri troche snahy a šetrenia tu batéria vydrží na dva dni prevádzky.

Displej: Síce plochý, ale len FulHD+

Galaxy S20 FE je pripravený na to, že na ňom budete drtiť hry. Jednak batériou, ale tak isto aj displejom. Ten je primárne prepnutý do adaptívneho režimu s maximom opakovacej frekvencie 120 Hz. A verte, že rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz pri hrách budete vidieť. Pri rýchlejšej frekvencii sú totiž rýchle pohyby viditeľne lepšie vykreslené. Takto ale prichádzate asi tak o 15 % energie. Je fajn, že adaptívne sa displej pri štandardnom používaní prepne na 60 Hz. Adaptívny proces zmeny frekvencie sa nedá nijako ovplyvniť  a frekvencia je buď 60 alebo 120 Hz.

Galaxy S20 FE s viditeľnými rámčkami okolo displeja

Galaxy S20 FE s viditeľnými rámčekami okolo displeja

Veľkosť displeja 6,5 palca hodnotíme v súčasnosti ako veľkú, ale stále s možnosťou používania v jednej ruke. Fanúšikovia si pravdepodobne želali plochý displej, hoci Samsung vybavuje svoje vlajkové lode zásadne displejmi so zakrivenými hranami. Otázka znie, prečo tak robí, ak to fanúškovia nechcú. Výroba displeja so zakrivenými hranami je predsa náročnejšia. Displej v Galaxy S20 EF má v porovnaní s Galaxy S20 oveľa širšie čierne rámiky okolo displeja a veľkosťou tak skôr pripomína Glaxy S20+.

Pôvodný Galaxy S20 má displej so zakrivenými hranami, rozlíšením 1440 × 3200 pixelov ale má obnovovaciu frekvenciou len 60 Hz.

Porty a prepojenia

Z hľadiska fyzických portov sa nič nemení, je tu len a len USB-C port. V balení Galaxy S20 FE však nie sú AKG slúchadlá s USB-C pripojením, ako je to u Galaxy S20. To môže byť pre vás celkom problém, slúchadlá s USB-C portom totiž nie sú zatiaľ až také bežné, aby ste ich len tak mali pohodené doma. Pravdepodobne máte kdesi slúchadlá s 3,5 mm jack portom. Redukciu USB-C na 3,5 mm si budete musieť kúpiť samostatne a z vlastnej skúsenosti vám radíme, že nákup typu Aliexpress za pár centov nemusí priniesť vhodné riešenie. Konkrétne takmer nikdy nie je, v prípade Samsung telefónu. Istotu prináša len značková Samsung redukcia, za ktorú dáte tak 10 eur.

Spodná strana Samsung Galaxy S20 FE

Spodná strana Samsung Galaxy S20 FE

Bezdrôtovo je S20 FE vybavená dobre: je tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.0, bezdrôtový DeX a pod. Samsung, na rozdiel od Xiaomi, dáva aj do lacnejších telefónov NFC, tak môžete platiť bezdrôtovo. Bezdrôtové nabíjanie  s výkonom 15 W je k dispozícii, rovnako ako nabíjanie inteligentných hodín alebo bezdrôtových slúchadiel ich položením na zadnú stranu telefónu.

Fotoaparáty a nočné fotenie

Celkovo má S20 FE štyri fotoaparáty: tri vzadu, jedna Selfie kamera je vpredu. Vzadu je klasická kombinácia širokouhlý, hlavný a teleobjektív. Samsung ušetril na teleobjektíve, ktorý má rozlíšenie len 8 Mpx, zatiaľ čo Galaxy S20 tu má 64 Mpx rozlíšenie. Ako sa to prejaví v praxi? Nemáte také veľké priblíženie ako u S20, ale nie je to obmedzujúce. Pekné fotky robí širokouhlý 12 Mpx fotoaparát, hlavný má tiež 12 Mpx.

Fotoaparáty v Samsung Galaxy S20 FE

Fotoaparáty v Samsung Galaxy S20 FE

S telefónom Galaxy S20 FE urobíte 3-násobný optický zoom bez straty kvality, so stratou kvality je tu 30-násobný digitálny zoom. K zmene mierky sa viaže aj naša výhrada k tomuto telefónu. Keď prepínate medzi natívnym zoomom 0,5×, 1× a 3×, veľmi často sa telefón prepne do nastavenia digitálneho zoomu od 0,5 po 30 ×. To nám osobne nevyhovuje, chceme totiž fotiť len bez straty kvality s optickým zoomom. Pôvodný rad telefónov Galaxy S20 toto nerobí, S20 FE veľmi často.

Takto sa nám do režimu digitálneho zoomu prepínal S20 FR až príliš často

Takto sa nám do režimu digitálneho zoomu prepínal S20 FR až príliš často

Ako fotografuje?

Na S20 FE môžete využiť aj nočný režim a konštatujeme, že fotí veľmi pekne aj v hlboko noci. Ideálne, ak viete naozaj držať telefón pevne, pokým povedzme za 4 až 6 sekúnd urobí fotku v nočnom režime. K dispozícii sú aj nové režimy, ktoré sa objavili v súvislosti s príchodom telefónu Note20 – teda profesionálne video, kde si môžete spojiť s telefónom aj bezdrôtové slúchadlá Buds Live v podobe bezdrôtového mikrofónu. Video je u S20 FE v maximálne 4K rozlíšení, čo plne postačuje. 8K režim na Note20Ultra v skutočnosti zatiaľ nevyužívame.

Vyskúšali sme aj Selfie kameru. Evidentne tento režim majú fanúškovia Samsungu radi, lebo Samsung vylepšil 10 Mpx selfie kameru z Galaxy S20 za 32 Mpx v S20 FE a tieto fotky sú celkom kvalitné.

Kde sa teda šetrilo?

No niekde sa muselo, cenový rozdiel medzi Galaxy S20 za 899 eur a Galaxy S20 FE za 649 eur sa musí niekde prejaviť.  Už vieme, že S20 FE má plastový kryt, ďalej je tu len 6 GB RAM, chýbajú slúchadlá v dodávke a napájací adaptér nemá 25 W ale len 15 W (hoci S20 FE umožňuje rýchle 25 W nabíjanie). Ďalej je tu displej s FullHD+ rozlíšením a plochý s viditeľnými rámčekmi. TO je tak zhruba všetko. Myslíme si, že tieto ústupky sa dajú prehryznúť výmenou za finančnú úsporu 250 eur, pričom máte navyše veľkokapacitnú batériu, podporu 120 Hz opakovacej frekvencie a pestré farby na výber.

Porovnanie veľkosti displejov. V strede je S20FE, vľavo S20 a vpravo S20+

Porovnanie veľkosti displejov. V strede je S20FE, vľavo S20 a vpravo S20+

Je to správny krok zo strany Samsungu?

Je zrejmé, že Samsung si dobre spočítal, že v dobe koronakrízy predávať telefóny za 1000 eur nebude zase až také masové a jednoduché. Pomerne citlivo vybrali v Samsungu prvky, na ktorých sa dá ušetriť a podľa nášho názoru urobil telefón s najlepším pomernom výkon/cena, ak chcete značku Samsung. Galaxy S20 FE vyzerá ako vlajková loď, dlho vydrží na batériu, zahráte sa sa s ním dobre a hlavne mladšie ročníky osloví pestrý výber farieb. S20 FE tak osobne považujeme za najväčšieho konkurenta pre Galaxy S20, aj keď Samsung hovorí skôr o doplnení portfólia. Uvidíme niekedy na Vianoce, ako sa pohli predaje Galaxy S20 po príchode tohto telefónu na trh. Darčeky k predobjednávke už síce neplatia, ale stále je S20 FE telefón, nad ktorým treba poriadne premýšľať.

Budú fanúškovia spokojní?

Pravdepodobne áno, aj keď to možno takto priamo nepovedia. Samsung namiešal dobrú kombináciu a čiastočne zatvoril ústa tým, ktorí volajú po procesore Qualcomm Snapdragon v S-kovej rade telefónov Galaxy. V skutočnosti totiž existuje S20 FE 5G, ktorý má vo výbave namiesto pôvodného procesora Exynos 990 práve procesor Snapdragon 865. Žiadny z operátorov na Slovensku sa však pre 5G telefón, ktorý je drahší o 100 Eur v porovnaní s čisto LTE verziou s Exynosom nerozhodol. A ani sa tomu nečudujeme, 100 eur je je veľa za o niečo dlhšiu výdrž na batériu a o niečo vyšší výkon. Galaxy S20 FE (LTE) vydrží na batériu dlho a výkonu má na rozdávanie, nie je to úzke hrdlo tohto telefónu. Navyše sieť 5G v masovom meradle je pre Slovensko otázka polovice budúceho roka, teraz je príliš skoro. Telefón Galaxy S20 FE 5G zatiaľ nie je na Slovensku v oficiálnej distribúcii.

Celkovo ale zo strany používateľov telefón Galaxy S20 FE chválime a udeľujeme mu Tip redakcie za pomer Výkon/Cena.

Galaxy S20 FE pri prezentaní videí

Galaxy S20 FE pri prezeraní videí

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • Výborný pomer (výkon+ výbava)/cena
  • Kvalitný 120 Hz plochý displej
  • Farebná škála telefónov
  • Batéria s dlhou výdržou na batériu

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • Chýba 3,5 mm jack port alebo USB-C slúchadlá priamo v dodávke
  • Uprednostňovanie digitálneho zoomu pri fotografovaní pred optickým

Cena: Galaxy S20 FE – 649 eur, Galaxy S20 FE 5G – 749 eur

Zapožičal: Samsung

Porovnajte si cenu vo viacerých e-shopoch:

Viac o tomto telefóne

Samsung Galaxy S20 FE – S-kový rad za cenu, aká tu ešte nebola (VIDEO TOUCHIT)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.