- Počet škôd spôsobených živlami od začiatku júna stúpol medziročne o 135 percent
- Najviac poistných udalostí spôsobila povodeň a záplavy, krupobitie je zas najničivejšie – tvorí až dve tretiny nákladov za živelné udalosti
- Všetky živelné škody kryje v Allianz už základný balík majetkového poistenia, pozor na podpoistenie
Prírodné živly opäť ukazujú svoju silu. Od začiatku júna nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne denne v priemere 75 poistných udalostí spôsobených živlom. Od začiatku júna tak spôsobili živelné riziká 3 706 poistných udalostí, čo je o 135 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Celková výška nákladov za tieto škody len za prvých 6 letných týždňov presiahla 5 miliónov eur, čo je takmer rovnaká suma (5,2 milióna eur), akú Allianz svojim klientom vyplatila za živelné škody za celý rok 2022.
Povodeň a záplava sú najčastejšie, krupobitie najničivejšie
Až polovicu týchto škôd spôsobila povodeň a záplava. Druhým najničivejším živlom je krupobitie, ktoré zapríčinilo tretinu všetkých živelných škôd. Náklady za škody po krupobití sú pritom suverénne najvyššie, keď z celkových nákladov po živloch tvoria takmer 67 percent. „Najviac hlásení poistných udalostí spôsobených živlom prišlo z okresov Brezno, Nové Zámky, Nitra, Piešťany, Komárno, Košice a Detva. Najčastejšie nám klienti nahlásili zaplavenie pivníc, garáží a suterénov domov, zatečené steny, zničené omietky, ale aj nánosmi blata a vody poškodené kotly, vykurovacie zariadenia a nábytok,“ konštatuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.
Ochrana pred podpoistením vďaka zmenám v indexácii
Akúkoľvek vzniknutú škodu v domácnosti či nehnuteľnosti odporúčame čo najskôr nahlásiť poisťovni, a to online alebo telefonicky. Poškodenia odfoťte a fotodokumentáciu priložte k hláseniu škody. Živelné škody na privátnom majetku sú v Allianz kryté už v základnom balíku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti Môj domov. Aby bola škoda krytá v plnom rozsahu je potrebné, aby bol majetok správne poistený, podpoistenie je totiž najčastejšia chyba pri poistení nehnuteľnosti. „Odporúčame klientom, aby si prehodnotili svoje poistné zmluvy a upravili výšku poistnej sumy tak, aby pokrývala reálnu hodnotu ich majetku. V prípade škody na podpoistenej nehnuteľnosti im totiž poisťovňa bude môcť vyplatiť len pomernú časť škody podľa úrovne podpoistenia,“ uzatvára L. Strnad Muthová.