Aktualizácia sa začína dostávať do prvých zariadení.

Po niekoľkých mesiacoch testovania beta verzií sa konečne začína uvoľňovať najnovšia verzia operačného systému Android, tentokrát iba s jednoduchým číselným označením. To znamená, že k číslu 10 už nebude priradená žiadna cukrovinka, ako tomu bolo doteraz.

Podľa očakávania prvými používateľmi oficiálnej verzie sú majitelia smartfónov Google Pixel. Google však sľubuje, že aktualizácia na najnovšiu verziu Androidu, by mala v spolupráci s viacerými výrobcami prísť rýchlejšie ako doteraz a veľa smartfónov získa Android 10 ešte tento rok.

V systéme Android 10 existuje niekoľko nových funkcií, ktoré zahŕňajú nový systém gest, vrátane prísnejších povolení a ovládacích prvkov ochrany súkromia, nového režimu zameraného na deaktiváciu rušivých aplikácií, jednoduchšieho ovládania upozornení, lepšie integrovaných ovládacích prvkov rodiny a nového tmavého režimu.

Jedno z podstatných vylepšení však zahŕňa možnosť vydávať spoločnosti Google kritické bezpečnostné záplaty prostredníctvom Obchodu Play, namiesto čakania na ich distribúciu výrobcami a operátormi.

Aj napriek tomu, že pre Pixely bola vypustená oficiálna verzia Androidu 10, nie všetky funkcie sú už dostupné. Napríklad Focus Mode bude zatiaľ dostupný iba v beta verzii. Ďalšou je funkcia s názvom „Živé titulky“ umožní používateľom získať titulky v reálnom čase pre akýkoľvek zvuk alebo video.

Google informuje, že všetky aplikácie z ich produkcie budú podporovať nový tmavý režim, ale nie všetky sú už na to pripravené. Napríklad aj aplikácia Gmail stále pracuje na kompatibilite s tmavým motívom a až do konca septembra ho nebude stále podporovať.

Najnovšia verzia Androidu už nedostane typické pomenovanie podľa cukroviniek

Pravdepodobne najzaujímavejšou novinkou systému Android 10 je funkcia, ktorá vyžadovala aj najväčšiu pozornosť. Touto funkciou je nový systém ovládania pomocou gest. Fungujú podobne ako pri iPhonoch. Už počas beta testovania sa javilo, že k zlepšovaniu prichádzalo každý týždeň, takže veríme, že nové gestá budú fungovať podstatne lepšie ako pri verzii systému Android 9 Pie. Klasické trojtlačidlové ovládanie sa samozrejme zachovalo.

Google spravidla vydáva hlavné aktualizácie operačného systému počas niekoľkých dní, takže váš Pixel nemusí dostať upozornenie na aktualizáciu ihneď. Môžete to však skontrolovať tak, že prejdete na Nastavenia -> Systém -> Rozšírené -> Aktualizácia systému. Ako zvyčajne iní výrobcovia zariadení s Androidom oznámia svoje plány zavádzania aktualizácií pre systém Android 10 osobitne a pravdepodobne bude trvať týždne až mesiace, kým sa aktualizácia dostane aj do zariadení ostatných výrobcov.

Zdroj: TheVerge

Prečítajte si aj:

Tento výrobca Android smartfónov ponúka najlepšiu softvérovú podporu a aktualizácie

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.