Google pred pár hodinami uvoľnil inovovaný operačný systém na vybrané telefóny Pixel, OnePlus a Xiaomi.  

Softvér bol aktualizovaný, aby ponúkol zjednodušený prístup k chatovým konverzáciám a k prepojeným zariadeniam s vaším telefónom. Najnovšia verzia mobilného operačného systému sa zameriava na tri kľúčové oblasti – ľudí, ovládacie prvky a ochranu súkromiaAndroid 11 sa zameriava na to, aby sa používateľ viac sústredil na činnosti, ktoré vykonáva a s prehľadom ich dokončil. 

Aktualizácia vášho zariadenia na Android 11, závisí od výrobcu a jeho šikovnosti. Používatelia zariadení Google Pixel 2, 3, 3a, 4 a 4a však dostanú nový OS ako prví v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Spoločnosť však začína rozposielať aktualizáciu aj na niektoré ďalšie zariadenia, ktoré zahŕňajú značky OnePlus, Xiaomi, Oppo a realme s tým, že ďalší výrobcovia budú nasledovať. 

Napríklad Samsung by mal aktualizácie na Android 11 odštartovať so sériou Galaxy S20, ktorá by mala Android 11 obdržať ešte pred koncom roka. 

Google Pixel 4 XL

Google Pixel 4 XL

Nezmeškáte už žiadnu konverzáciu

Android 11 bude združovať konverzácie v špeciálnom priestore v centre oznámení, čo umožní jednoduchšie spravovať tri a viac aktívnych chatov napríklad priradením vyššej priority, alebo možnosti jednoduchého stíšenia. Prehľad v konverzáciách zvýšia aj aktívne Bubliny (ako používa Messenger), ktoré ešte viac zvýraznia aktívne chaty a nezmeškáte tak už žiadnu správu od svojich známych.

Jednou zo zmien je aj zabudovanie možnosti nahrávať obrazovku s možnosťou zaznamenávania zvuku. Nie je tak už potrebná žiadna aplikácia tretích strán.

Google vytvoril v novej verzii OS aj šikovné ovládacie centrum, v ktorom je možné jednoducho ovládať nielen zariadenia inteligentnej domácnosti. Vyvolanie je možné dlhým stlačením tlačidla napájania, po ktorom používateľ vstúpi do ponuky a bude môcť jednoduchšie používať napríklad aj kreditné karty. Nová ponuka a možnosť ovládania sa v Androide 11 objavia aj počas prehrávania hudby alebo videa. Rovnako jednoducho si budete môcť zvoliť počas Bluetooth pripojenia výstupné zariadenie, cez ktoré sa má prehrávať mediálny obsah.

Android 11

Zdroj: Google

Aplikácie tretích strán ešte viac pod kontrolou

Google takisto rozširuje spravovanie aplikácií tretích strán a ich prístup k funkciám zariadenia. V Androide 11 je tak možné priradiť aplikáciám jednorazový prístup k mikrofónu, fotoaparátu alebo polohe. Pokiaľ aplikácia požiada o neskorší prístup opäť, bude ho musieť používateľ znova schváliť.

Android 11

Zdroj: Google

Praktickou je aj funkcia, ktorá dlhšie nepoužívaným aplikáciám automaticky zruší prístupy k zariadeniu (senzorom), na čo dostane používateľ upozornenie.

Android 11 tiež obsahuje nepreberné množstvo funkcií, ktoré môžu vývojári použiť na vyleštenie svojich aplikácií pre Android. Napríklad OS pridáva podporu, ktorá pomáha aplikáciám využívať vyššie rýchlosti v sieti 5G. Existujú aj nástroje na optimalizáciu rozhrania aplikácie pre telefóny s dierami v displeji.

Zdroj: PCmag

Prečítajte si aj:

Poznáte prvý telefón s iTunes? iPhone to nie je

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.