Výsledky zatiaľ nie sú presné.

Odhad zdravia batérie smartfónov je veľmi žiadaná funkcia. Pokým iPhony ju majú integrovanú do systému, tak Android sa musí vo väčšine prípadov spoliehať na aplikácie tretej strany, napríklad AccuBattery. Všetko sa má údajne zmeniť s príchodom nového systému Android 14. Pokým odhad zdravia batérie začína byť dostupný v beta verzii pre Pixel telefóny, je pravdepodobné, že funkcia sa neskôr rozšíri aj na ďalšie značky Android telefónov.

Android 14 iba pomaly odhaľuje svoje novinky, pričom teraz sa dozvedáme o novom API, ktoré umožňuje skontrolovať zdravie batérie v mobilnom telefóne. Nové rozhranie zodpovedné za zobrazovanie štatistík stavu batérie už pred časom spozoroval Mishaal Rahman. Dobrou správou však je, že s týmito privilegovanými API dokážu pracovať aj aplikácie tretích strán pomocou povolenia zapnutého cez ADB. 

Vzhľadom na niektoré informácie je zrejmé, že funkcia nie je schopná sama skutočne merať stav batérie – slúži len ako prostriedok na zobrazenie presne toho, čo jej určia rozhrania API spoločnosti Google. Niektoré údaje sú dokonca zablokované kvôli nesprávnym hodnotám, ako napríklad „dátum prvého použitia„, ktorý u mnohých zobrazuje chybný dátum 1.12.2020 bez ohľadu na skutočný dátum prvého použitia.

Rovnako nie je jasné, ako presne sa údaje o stave batérie zhromažďujú a ukladajú. Je preto možné, že rozhrania API ešte jednoducho nie sú pripravené na používanie.

Tento fakt je vysoko pravdepodobný, avšak je dobré vedieť, že Google na funkcii merania zdravia batérie skutočne pracuje. Či už bude táto funkcia hotová k júlovému alebo augustovému vydaniu Androidu 14 nie je jasné. 

Určite budeme radšej, keď meranie zdravia batérie na systémovej úrovni príde neskôr, ako by malo byť nepresné a tým pádom k ničomu. Pokým však Google meranie zdravia batérie dokončí, k rovnakému účelu vyskúšajte šikovnú aplikáciu AccuBattery. 

Zdroj: AndroidPolice

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.