Celé Slovensko už nie je v jedinej farbe a neplatia tak celonárodné opatrenia, ale rôzne pravidlá sa uplatňujú podľa farby každého jedného zo 79 okresov. Uľahčiť orientáciu v zložitej spleti podmienok a opatrení v jednotlivých regiónoch pomáha digitálny Covid automat, ktorý pripravilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Ako nám povedala ministerka informatizácie Veronika Remišová už v polovici marca spustili na stránke automat.gov.sk jednoduchú a prehľadnú aplikáciu na orientáciu v tejto situácii. Od pondelka ľudia v digitálnom Covid automate nájdu najnovšie pravidlá, ktoré závisia od farby jednotlivých okresov.

Digitálny Covid automat je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače. Používatelia mobilných telefónov si automat môžu jednoducho uložiť a používať ako štandardnú aplikáciu vo svojom telefóne. Stačí, ak si do prehliadača zadáte adresu, nie je potrebné nič inštalovať. Digitálny automat poskytuje prehľad o tom, aké aktivity a za akých podmienok môžu ľudia vykonávať v každom okrese.

Žiaľ, aplikácia eRúško, ktorá by vás dokázala informovať o tom, že ste sa možno stretli s nakazeným človekom nie je pre verejnosť dostupná. Vieme o to, že táto aplikácia existuje, nenašla sa však politická vôľa presadiť ju.

Rovnako aplikácia ako bola pred rokom eKaranténa určená na kontrolu toho, že po návrate zo zahraničia naozaj dodržiavate karanténu nie je tiež funkčná. A to sa nám po návrate dovolenkárov z rôznych krajín môže v septembri celkom vypomstiť. Len pripomeňme, že pred rokom boli problémy s rozpoznávaním tváre navrátilca ako aj s presným určením GPS polohy, kde sa má karanténa vykonávať. Oba tieto problémy bolo technicky možné za rok určite vyriešiť. Takéto aplikácie pritom nájdete funkčné vo viacerých krajinách.

Pre kompletnbosť ešte dodajme, že pri návrate zo zahraničia máte povinnosť sa zaregistrovať na webovej aplikácii eHranica.

Aplikácia eHranica

Viac o pravidlách v Covid automate

Konečne začne mať zmysel aplikácia Nariadenia automatu. Už treba vedieť, v akej farbe je váš okres

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.