Toľko informácií o jednej aplikácii tu ešte asi nebolo. eKaranténa má slúžiť hlavne pre repatriantov, ktorí sa s jej pomocou môžu vyhnúť obávanej štátnej karantény.

Od večera 23. mája 2020 už funguje aplikácia pre smartfóny na operačnom systéme Android a zatiaľ môžu ju využiť repatrianti prichádzajú výhradne na hraničný prechod Bratislava-Berg. O pridaní ďalších prechodov bude Policajný zbor postupne informovať. Od nedele 24. mája ju môžu použiť aj ľudia aktuálne umiestnení v  štátnej karanténe. Vyzerá to tak, že aplikácie zatiaľ nechválil ani Apple ani Google, ale do smartfónu s operačným systémom Android sa táto aplikácia dá nainštalovať v režime vývojára.  

Pôvodný článok:

Platia zmenení podmienky: v bode 4 cestovateľ navyše podpíše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná Apple a Google a preberá teda preto na seba riziko s tým spojené. Ak teda chce ísť do domácej karantény miesto do štátnej.

Zatiaľ o nej existuje veľa kontroverzných informácií, predstavená mala byť minimálne tri krát, vždy bolo odložená. Naposledy mala byť spustená dnes (22.5.) o 15 hodine. Podľa informácii na stránke korona.gov.sk je interné testovanie tejto aplikácie zo strany štátu úspešne ukončené. Údajne ju zatiaľ vo svojich obchodoch neschválili ani Apple ani Google. Za aplikáciou stoja slovenské firmy ako Sygic a innovatrix a má byť dostatočnou zárukou tohto, že ste počas 14 dní naozaj doma. Na SMS výzvu sa má používateľ autorizovať – telefón pritom zaznamená svoje GPS súradnice a technológia Smart Face od innovatrixu má zabezpečiť, že človek držiaci telefón je naozaj ten, ktorý má byť v karanténe.

Čo zatiaľ vieme?

Človek prichádzajúci na štátnu hranicu si má ešte pred príchodom nainštalovať aplikáciu do svojho mobilného telefónu. Aplikácii vyhovuje veľká skupina súčasných smartfónov na platforme Google Play a Apple App Store (o Huawei AppGallery nie je žiadna informácia). Na hranici sa overí, či prechádzajúci človek má alebo nemá nainštalovanú túto aplikáciu. Ak nemá a nevie si ju ihneď nainštalovať, putuje do štátnej karantény. Prichádzať na hranicu by ste v tomto prípade prednostne mali v čase od 8 do 18 hodiny. Neznamená to však, že inokedy nebudete vybavení, ale môže to trvať oveľa dlhšie.

Rovnako si treba ešte stiahnuť, vytlačiť a vypísať registračný formulár a k tomu aj tlačidlo na čestné vyhlásenie a súhlas so spracovaním osobných údajov a to dvojmo. Všetky formuláre je vhodné vyplniť vopred, aby sa skrátila celková doba spracovania na hranici. Ak tieto tlačivá nebudete mať, získate ich na hranici, ale čas strávený na hranici sa tým predĺži.  Vypísanie vopred teda povinné nie je.

Policajt na hranici spracováva každú osobu samostatne. Pritom preverí jeho totožnosť a vyzve občana, aby si pred ním aktivoval aplikáciu. Počas aktivácie musí používateľ odfotiť svoju fotku tváre a odoslať ju na spracovanie. Následne aplikácia vráti aktivačný kód, ktorý si zaznamená aj policajt (odfotí mobilom). Priamo na hranici sa následne aplikácia aktivuje. Po úspešnej aktivácii podpíše občan súhlas so spracovaním údajov a tiež čestné vyhlásenie. Ak ide peši, dostane respirátor chrániaci jeho okolie pre nákazou počas jeho cesty domov. Policajt ešte poučí občana, ako sa má prepraviť domov a ako sa má dodržiavať domáca karanténa.

Po príchode domov treba určiť miesto pobytu v karanténe. Toto miesto nie je možné neskôr meniť (s výnimkou osobitných prípadov, ako je napr. požiar domu). Používateľ odvtedy musí dodržiavať pravidlá domácej karantény. Do 5 dní navyše dostane SMS pozvánku na vykonanie COVID testu, pričom na odbery je povinný dostaviť sa.

Aplikácia počas karantény priebežne vykonáva kontrolu stotožnenia osoby a miesta. Tvár by nemalo byť možné oklamať fotografiou tváre alebo vyhotovením neživého modelu hlavy. Povely na vykonanie fotky tváre majú opäť prichádzať pomocou SMS.

V dobe tvorby tohto článku nebola aplikácia eKaranténa v žiadnom z aplikačných obchodov. Nie je tam ani na druhý deň, teda v sobotu 23. mája. Úrad verejného zdravotníctva SR vydal ešte v piatok večer opatrenie, ktoré sprístupňuje možnosť využitia domácej smart karantény. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí od 22. mája 2020 od 20:00 prídu na územie Slovenska. Pre ľudí, ktorí čakajú na hraniciach, to znamená možnosť prísť na Slovensko do štátnych karanténnych centier, ktoré budú môcť opustiť hneď, ako bude dostupná aplikácia eKaranténa. Rovnako tento spôsob domácej karantény budú môcť využiť ľudia, ktorí boli umiestnený v štátnej karanténe ešte pred oznámením možnosti smart karantény.

Základné podmienky domácej izolácie

  • smartfón s kamerou a určovaním polohy,
  • nonstop Wi-Fi alebo mobilné pripojenie ,
  • kvalitný mobilný signál v mieste domácej izolácie,
  • osoby v spoločnej domácnosti musia absolvovať domácu izoláciu spolu s vami,
  • upovedomenie osoby, ktorá vás preváža zo štátnej hranice o povinnosti chrániť sa bezventilovým respirátorom FFP2/KN95.
  • Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť. Myslite na to, že na celý čas strávený v domácej izolácii si treba zabezpečiť potravinové a iné nevyhnutné zásoby (napr. lieky). Môžete využiť donáškové služby, pomoc susedov, priateľov, dobrovoľníkov, ale vy ani členovia vašej domácnosti nemôžete opustiť domácu izoláciu.
  • nastavenie režimu lietadla na telefóne, odinštalovanie aplikácie,  vypnutie telefónu,  vypnutie sledovania polohy telefónu,  vypnutie mobilných dát alebo wifi ako aj výber miesta domácej izolácie mimo mobilného signálu sa považuje za porušenie podmienok domácej karantény.

Za nerešpektovanie podmienky domácej karantény hrozí pokuta do 1000 eur. Domácu karanténu treba dôkladne zvážiť hlavne s ohľadom na vašich rodinných príslušníkov.

Z technologického hľadiska budú zaujímavé napr. aktualizácie operačného systému, ktoré môže spôsobiť, že na istú chvíľu nebudete zastihnuteľní a tiež sa vyvarujte stavu, keď máte vybitú batériu v telefóne. Zatiaľ nie je známe ako postupovať, keď sa telefón počas domácej karantény pokazí alebo stratí. Raz aktivovaná a neskôr odinštalovaná aplikácia eKaranténa sa už druhý krát nedá nainštalovať do pôvodného stavu.

Prečítajte si aj:

Štátne IT musí fungovať pre občanov. Budú padať aj trestné oznámenia, rozhoduje sa o voľbách cez internet

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.