Počet mobilných aplikácií, ktoré slúžia na sledovanie televízneho vysielania na obrazovkách smartfónov či tabletov na Slovensku utešene rastie. K známym službám veľkých operátorov sa totiž postupne pridávajú aj internetové televízie.

Tejto téme sme sa na stránkach magazínu TOUCHIT už v minulosti párkrát venovali. Cieľom tohto článku je preto poukázať najmä na nové a vynovené služby, ktoré sa objavili na našom trhu v druhom polroku 2018. Pre úplnosť však uvádzame aj ostatné služby v prehľadnej tabuľke.

Do pozornosti tiež dávame náš starší článok, v ktorom sme detailnejšie písali o službách ako Magio GO, O2 TV či Horizon Go. Dané aplikácie sa medzičasom nedočkali výraznejších technických zmien, maximálne sa rozšírila ponuka TV kanálov. Do pozornosti preto dávame tabuľku na konci tohto článku.

Antik TV

Antik vylepšil svoju mobilnú televíziu a k aplikácii AntikTV GO pridal novú službu, ktorá kompletne pokrýva sledovanie televízie cez internet doma aj v mobilných zariadeniach. Antik TV je dostupná pre platformy Apple TV a Android TV a tiež aj pre Android set-top boxy a Antik TV box. Jedno predplatné vám umožňuje sledovať TV vysielanie na dvoch set-top boxoch, resp. televízoroch a až na 5 mobilných zariadeniach. K dispozícii sú aplikácie pre Android a iOS. Služba neponúka webové rozhranie a ani aplikáciu pre počítače.

Služba je dostupná v troch variantoch. Bezplatný Vstupný balík obsahuje Jednotku a Dvojku a pár regionálnych TV kanálov. Veľký zľavnený balík obsahuje 102 TV kanálov, ktoré môžete sledovať iba na Slovensku za 3,90 € mesačne. Totožný balík, ktorý však môžete sledovať kdekoľvek, stojí 7,90 € mesačne.

Vybrané TV kanály sú dostupné v HD kvalite, zvyšok je v SD. K dispozícii je 10-dňový TV archív, ku ktorému môžete pristupovať cez TV program pre jednotlivé kanály, resp. až 20-dňový archív s filtrovaním relácií podľa žánru a vyhľadávaním. Spracovanie mobilnej aplikácie aj aplikácie pre televízory chválime. Je prehľadná, informačne bohatá a umožňuje naplno využiť obrazovky s pomerom strán 18 : 9. Ovládanie Android TV aplikácie je pohodlné, škoda len, že nevyužíva všetky možnosti tejto platformy.

Službu si môže aktivovať ktokoľvek.

Kuki TV

Kuki je najnovší prírastok do rodiny internetových televízií, ktoré sú dostupné na Slovensku. Môžete ju sledovať na jednom fixnom zariadení a na maximálne 5 mobilných zariadeniach. Podporované sú platformy iOS, Android, Windows, macOS a Linux, takže sledovať môžete aj na počítači a tiež aj inteligentné televízory od Samsungu a Android TV. Kuki tiež ponúka vlastný set-top box.

Služba je dostupná v dvoch veľkostiach. Kuki malá stojí 8,90 € mesačne a obsahuje 30 TV kanálov. 15 je pevne daných, zvyšných 15 si navolíte sami z ponuky 38 kanálov. Variant Kuki veľká s mesačným poplatkom vo výške 16,90 € kombinuje 30 pevne daných TV kanálov a ďalších 30 TV kanálov, ktoré si vyberiete z ponuky 104 TV kanálov.

Kuki preferuje HD rozlíšenie pred SD, kvalitu jednotlivých TV kanálov nájdete na oficiálnych stránkach. V tomto smere službu chválime, jej web je informačne bohatý, a tak máte prehľad o kvalite aj dĺžke TV archívu pre všetky TV kanály. Archív je minimálne 48-hodinový, pre vybrané TV kanály až týždňový. V prípade nahrávania máte k dispozícii štandardne 10 hodín nahrávok na obdobie 7 dní alebo v prípade aktivovania doplnkových balíčkov až 100 hodín nahrávok, ktoré budete mať k dispozícii počas 3 mesiacov od ich vytvorenia.

V ponuke je aj jeden kanál v 4K, a to NASA TV UHD. Voliteľné TV kanály môžete obmieňať raz mesačne, takže si môžete napr. počas letných prázdnin aktivovať viac detského obsahu. Ak by vám nestačila ponuka TV kanálov, Kuki ponúka doplnkové aj prémiové balíčky HBO a Cinemax a videopožičovňu. Požičané filmy máte k dispozícii na 48 hodín, k dispozícii sú aj balíčky viacerých filmov za nízky mesačný poplatok.

Pomerne unikátnou funkciou je prístup ku knižnici obľúbených seriálov, ktoré Kuki nahráva automaticky a ukladá ich na obdobie až 6 mesiacov. Prístup k tejto knižnici vyžaduje aktiváciu doplnkového balíčka Naviac seriály.

Službu si môže aktivovať ktokoľvek. Mobilná aplikácia ponúka základnú funkcionalitu a dobre slúži svojmu účelu. Priestor na zlepšenie tu však je. Aplikáciu pre Android TV chválime za ukážkové využitie možností tejto platformy. Službe sa budeme podrobnejšie venovať v samostatnom článku v budúcom vydaní TOUCHIT.

Orange TV

Orange koncom leta predstavil vynovenú ponuku svojich televíznych služieb. Pribudla aj nová služba Orange TV cez internet, ktorá umožňuje sledovanie TV vysielania kdekoľvek v rámci Slovenska s dostatočným internetovým pripojením.

Orange TV cez internet môžete sledovať cez prehliadač Chrome na počítačoch s platformami Windows a macOS. K dispozícii sú aplikácie pre Android a iOS. Službu je možné využívať až na 3 zariadeniach a Orange ponúka aj svoj vlastný set-top box na sledovanie vysielania na televíznej obrazovke. Aplikácie pre Apple TV ani Android TV zatiaľ nemá, do budúcnosti by rád podporoval aj tieto platformy. Takisto pripravuje vlastný HDMI kľúč, cez ktorý bude možné posielať TV vysielanie z mobilného zariadenia priamo do televízora.

Hoci je Orange TV cez internet nová služba, mobilné aplikácie Orange TV neboli aktualizované takmer rok. V tomto smere vidíme priestor na zlepšenie.

Služba je dostupná v dvoch variantoch. Orange TV cez internet Basic stojí od 6 € mesačne a obsahuje 16 TV kanálov, z toho 12 v HD kvalite. Variant Optimal ponúka 31 TV kanálov, 16 v HD kvalite, za cenu od 10 € mesačne. V oboch prípadoch je k dispozícii 31-dňový TV archív. Orange ponúka aj prémiové balíky, ako je HBO či Orange Šport. Druhý menovaný je k dispozícii za poplatok 3 € mesačne.

Orange Šport si však môžete aktivovať aj samostatne, a to okamžite pomocou SMS správy, a to bez ohľadu na to, či nejaké služby od Orangeu využívate alebo nie. Služba Orange TV Šport cez SMS stojí 2 € na 24 hodín a 4 € na mesiac. TV kanál môžete sledovať cez prehliadač Chrome a cez mobilnú aplikáciu Orange TV.

SledovanieTV.sk

Služby SledovanieTV.sk a Kuki považujeme za technicky najpokročilejšie internetové televízie. Ich ponuka je podobná a obe služby majú výhodu z hľadiska širokej podpory platforiem a zariadení.

SledovanieTV.sk môžete sledovať na počítači cez webový prehliadač, podporované sú prakticky všetky obľúbené prehliadače, čo je veľká výhoda. K dispozícii je tiež mobilná aplikácia pre Android a iOS, ktorá je pomerne strohá, ale funguje dobre a naplno využíva aj displeje s pomerom strán 18 : 9. Služba tiež podporuje platformy Chromecast, Apple TV a Android TV, ponúka tiež vlastný set-top box. Aplikáciu má aj pre televízory značiek Samsung, LG, Panasonic + už spomínané zariadenia s Android TV. Túto platformu využíva naplno, nechýba teda podpora funkcie Živé kanály.

SledovanieTV.sk má bezplatný balíček s Jednotkou, Dvojkou, TA3, TV Lux a NASA TV. Ďalej je k dispozícii balík Základ s 59 TV kanálmi, 33 je v HD. Ten stojí 5,99 € mesačne a detailný zoznam TV kanálov ako aj informáciu o rozlíšení nájdete na webe služby. V ponuke sú aj balíky Štandard a Premium + doplnkové balíčky.

Služba tiež obsahuje 7-dňový TV archív, priestor na 120 hodín nahrávok a videopožičovňu.

touchTV

touchTV je služba od spoločnosti Satro, ktorá je dostupná pre mobilné zariadenia so systémom iOS a Android a najnovšie aj pre televízory a set-top boxy s platformou Android TV. Službu môžete tiež využívať aj v satelitnom prijímači iNEOS iN5.

touchTV ponúka 20 slovenských a českých TV kanálov, niektoré sú v HD kvalite. Nechýba ani 7-dňový TV archív. TV vysielanie môžete sledovať na 3 zariadeniach. Dizajn aplikácie je základný a v prípade Android TV verzie nie je úplne prispôsobený rozhraniu veľkej televíznej obrazovky. Navigácia je teda trošku ťažkopádna, ale samotné sledovanie vysielania je v poriadku.

Služba je dostupná za poplatok 2,90 € mesačne, ak máte už nejakú službu od Satro alebo 3,90 € v prípade samostatného predplatného.

Verdikt

Aktuálne je na Slovensku minimálne 11 služieb, ktoré sú primárne zamerané na sprístupnenie televízneho vysielania cez internet. Niektoré z nich sú dostupné ako doplnkové služby k bežným TV službám, takže ak máte Magio TV alebo televíziu od UPC či Skylinku, určite si overte možnosť využívania takejto služby. Mali by ste ju mať k dispozícii zadarmo.

Pri výbere platenej služby odporúčame brať do úvahy ponuku TV kanálov, podporované platformy a samozrejme aj cenu. Niektoré služby, ako je Magio GO či doplnkový balíček k Orange TV, ponúkajú aj exkluzívny športový obsah. Orange Šport si však môžete predplatiť aj samostatne, zaplatíte SMS správou. Z hľadiska pomeru cena/výkon je atraktívna najmä ponuka služby Antik TV v zlacnenej verzii, ktorú môžete sledovať iba na území Slovenska.

O ostatných aplikáciách, ako je Magio GO či Horizon Go, ktoré sú uvedené v priloženej tabuľke, avšak v aktuálnom článku sme sa im podrobnejšie nevenovali, si môžete prečítať TU.

Zoznam a parametre aplikácií na sledovanie TV cez internet:

*Tabuľku je možné zväčšiť kliknutím na ňu. Aplikácia Horizon Go už ponúka aj podporu pre Android TV zariadenia a službu Orange TV cez internet je možné získať za určitých podmienok aj bezplatne k satelitnej alebo optickej Orange TV

Pokračovanie témy: O ostatných aplikáciách na sledovanie TV, ako je Magio GO, Horizon Go či O2 TV si môžete prečítať v tomto článku:

Prehľad: 8 mobilných aplikácií na sledovanie TV

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit