Apple pred pár dňami predstavil nový MacBook. Odpoveď Googlu na seba nenechala dlho čakať.

Aktuálny týždeň je bohatý na predstavenia nových produktov. Apple opäť ukázal hodinky Apple Watch a konečne zodpovedal mnohé zahmlené otázky. Na konferencii však predstavil aj nový MacBook s procesorom Intel Core M, dlhou výdržou batérie a jediným konektorom USB typu C. Google reagoval uvedením prémiového Chromebooku. Pixel 2 má rýchlejší procesor, dlhšiu výdrž batérie a takisto sa chváli najnovším USB portom. Pozrime sa na obe zariadenia podrobnejšie.

awatch_10

Bez ventilátorov a pravého tlačidla  

Nový MacBook sa volá MacBook (bez akéhokoľvek prívlastku), čím sa opäť opakuje situácia, keď Apple uvádza novú generáciu produktu a mätie používateľov. Naposledy sa tak stalo pri uvedení iPadu tretej generácie, ktorý sa neskôr premenoval na iPad 3.

MacBook z roku 2015 je najľahším a najtenším zariadením tejto produktovej rady. S hmotnosťou 907 gramov a hrúbkou 13,1 mm je o 24% tenší v porovnaní so svojim predchodcom. Nakoľko notebook využíva procesor Intel Core M, nepotrebuje ventilátory. Apple vďaka tomu znížil veľkosť základnej dosky o 67% a ušetrený priestor vyplnil batériami. Výsledkom je o 35% väčšia kapacita batérie, ako bolo doteraz možné. Apple udáva výdrž počas celého dňa, zároveň však dodáva, že MacBook vám na jedno nabitie prehrá 10 hodín videa, prípadne vydrží prehliadať internet po dobu 9 hodín.

awatch_14

Vnútornosti MacBooku sú menšie, Apple vyplnilo voľné miesto batériami

Nový MacBook nás zaujal z troch dôvodov. Prvým je 12-palcový displej s rozlíšením 2304 × 1440. Druhým je jediný konektor na celom tele zariadenia, ktorým je spomínaný USB port typu C. Ten slúži na nabíjanie, prenos dát z USB zariadení a takisto aj na pripojenie externého displeja. Budete však potrebovať príslušenstvo v podobe externého adaptéra, ktorý sa v Amerike predáva za 79 dolárov. Ďalšie adaptéry stoja od 19 dolárov, ceny pre európsky trh zatiaľ nepoznáme. Hoci Apple predpokladá, že žijeme v bezdrôtovom svete, dostupnosť jedného USB portu môže byť v praxi naozaj obmedzujúca. 

Treťou unikátnou vlastnosťou je atypický touchpad. Ten neobsahuje ľavé a pravé tlačidlo, pretože ho MacBook nepotrebuje. Súčasťou touchpadu je totiž senzor, ktorý dokáže rozlíšiť, ako silno tlačíte na plochu. Vďaka tomu zariadenie vykoná inú akciu, ak sa touchpadu jemne dotknete (v podstate ľavé tlačidlo) a keď na plochu silnejšie zatlačíte (funkcia pravého tlačidla). Toto je veľmi zjednodušené prirovnanie a zo senzitívneho touchpadu by malo profitovať viacero aplikácií. Napr. môžete jednoduchšie pretáčať video – čím silnejšie stlačíte plochu, tým sa bude video rýchlejšie pretáčať. Dodajme, že Apple vylepšil aj klávesnicu.

Takto vyzerá touchpad zvnútra. Dokáže rozlíšiť medzi jemným a silným stlačením

Takto vyzerá touchpad zvnútra. Dokáže rozlíšiť medzi jemným a silným stlačením

MacBook bude dostupný v dvoch konfiguráciách a s cenou od 1449 EUR. Základná konfigurácia ponúka 8 GB operačnej pamäte a 256 GB SSD disk. Drahší model má dvojnásobné úložisko a o trochu rýchlejšiu verziu procesora Intel Core M. Mimochodom, ten čip sme vyskúšali už aj v redakcii touchIT. Prečítajte si test profi notebookov.

Pixel 2 – lacnejší a rýchlejší

Chromebooky sú špeciálnou odnožou notebookov. Fungujú na operačnom systéme Chrome OS, ktorý je založený na internetovom prehliadači. Z toho dôvodu majú obmedzenú funkcionalitu a nevyrovnajú sa štandardným počítačom. Na druhej strane, mnohým používateľom to nevadí a Chromebooky preferujú. Dôvodom je dlhá výdrž batérie a atraktívna cena, ktorá sa často zmestí do 250 až 300 EUR.

Lenže Pixel je prémiová verzia Chromebooku s cenou, ktorá presahuje 1000 EUR. Túto hranicu prekoná aj druhá generácia a to napriek tomu, že bude oproti predchodcovi lacnejšia. Šasi zariadenia je vyrobené z hliníka a má prémiový dizajn. Otázne je, pre koho je Pixel 2 atraktívny, keď si za rovnaké peniaze môže kúpiť prémiový ultrabook s plnohodnotnými funkciami.

Dodajme, že novinka prináša aktuálnu generáciu procesorov Intel Core i5 a i7. Operačná pamäť má 8 GB alebo 16 GB, v závislosti od modelu. Premýšľame nad tým, či Chrome OS dokáže takúto RAM-ku reálne aj využiť. Za zmienku stojí 12,85-palcový displej s rozlíšením 2560 × 1700 a úložisko o veľkosti 32 GB, resp. 64 GB. K dispozícii je aj slot na SD karty a displej je na rozdiel od MacBooku dotykový.

Pixel 2 má prémiový dizajn, ale základný operačný systém

Pixel 2 má prémiový dizajn, ale základný operačný systém

Spomínali sme aj USB port typu C, ktorý je v tomto prípade zastúpený dvakrát. Google osadil notebook aj dvoma USB 3.0 portmi. Výdrž batérie je až 12 hodín a Chromebook Pixel 2 získa dvojhodinovú výdrž už po 15 minútach nabíjania.

Pixel 2 sa nechváli žiadnymi inovatívnymi technológiami. Jeho hlavným nedostatkom, z nášho pohľadu, ostáva aj naďalej operačný systém. Jeho prínos nepodceňujeme, avšak za cenu tohto Chromebooku môžete získať oveľa viac muziky.

 

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit