Aktualizované 30.3.2015 – pridávame ultrabook pre najnáročnejších používateľov. Model HP EliteBook Folio 1020 na strane 4 prináša skvelý používateľský zážitok a extra zabezpečenie vašich dát.

Aktualizované 23.3.2015 –  Fujitsu Lifebook T935 na strane 3. Hoci naše očakávania manažérsky ultrabook príliš nenaplnil, má svoje nepopierateľné výhody.

Výber notebooku pre náročných používateľov nie je tak jednoduchý ako by sa zdalo. Totiž aj v segmente od 1000 eur je množstvo modelov a líšia sa niekedy detailmi, niekedy podstatnými vecami. My prinášame opäť komplexný test, kedy sme sa pozreli na novinky na trhu z rôznych segmentov. Máme pre vás detailný pohľad na polo-herný notebook, jeden super tenký ultrabook bez ventilátora, konvertibilný ultrabook s displejom na otočnom kĺbe a dva pracovné stroje v netradičnom poňatí. Ceny nie sú úplne ľudové, no odpovedá tomu používateľský zážitok a výbava.

Acer Aspire V 15 Nitro 4K

acer-aspire-v15-nitro-nx-mqkec-001-_ien203207

TIP_multimedialno_herny_notebook_nowatAspire V 15 je dostupný na trhu v dvoch vyhotoveniach. S Full HD displejom a so 4K displejom, ktorý má rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov. Inak sú parametre rovnaké a používateľ teda stojí pred otázkou. Aký displej zvoliť. Pre aktívnejších hráčov odporúčame Full HD, pre príležitostných hráčov s využívaním prevažne aplikácií na spracovanie fotiek a strih videa rozhodne 4K displej. Grafika aj tak neutiahne hry v 4K a vy zase získate na 15,6“ uhlopriečke dobrú plochu pre priestorovo náročné programy.

Vyhotovenie

Výrobca zvolil dizajn ako kompromis medzi herným a multimediálnym notebookom. My dodávame, že na tomto počítači sa aj veľmi dobre pracuje v bežných kancelárskych programoch. Zároveň má aj prijateľnú hmotnosť na jeho prenášanie. Adaptér je síce rozmernejší, no pri 2,4 kg hmotnosti notebooku ho viete stále bez problémov prenášať. Hrúbka 24 mm sa dá akceptovať. Veko displeja je odolnejšie voči škrabancom a je ryhované. To ho zároveň mierne spevňuje a rovnaký pocit z pevnosti sme mali aj v prípade kĺbu. Je strieborný a pri zatvorenom aj otvorenom veku na jeho hornej strane uvidíte názov notebooku. Strieborná farba ho popri čiernom tele ešte viac zvýrazňuje. Klávesnica je podsvietená na červeno a má jeden stupeň intenzity svetla. Žiadna prekážka, no pri dennom svetle máte z popisov kláves pocit akoby boli naružovkasto zafarbené. Cez deň sme teda podsvietenie radšej vypli, v noci na druhú stranu ocenili, že nebolo prejasnené a neunavovalo oči. Opierka na ruku má povrchovú úpravu soft-touch, čo je vlastne zjemnenie povrchového plastu. Pripomína zadnú stranu niektorých smartfónov a dobre sa používa. Aj vďaka tejto úprave máte počas práce s notebookom neustále dobrý pocit. Zvuková výbava obsahuje štyri reproduktory s podporou Dolby Digital Plus Home Theater. Hrajú dobre, veľakrát sme vystačili aj bez externého reproduktora. Navyše zvukový systém využijete aj pri zapojení slúchadiel a tu sme si naozaj kvalitu prejavu pochvaľovali.

AspireV15_VN7_591G_Teaser

Parametre a technológie

Procesor je štvorjadrový Intel Core i7-4710HQ 2,5 ÷ 3,5 GHz. To je solídny základ na náročné matematické výpočty. Dá sa využiť pri strihaní videa alebo konverzii videa. Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 860M s 2 GB VRAM je priamo vhodná na hranie hier. Svoj výkon však prepožičala aj pri strihaní videí, kedy strihacia aplikácia využívala jadrá grafickej karty. Rozlíšenie 4K je na túto kartu priveľa. Výsledky našich testov uvádzame v tabuľke. Výsledný 3DMarkový test tu nie je, nakoľko pri vlastnom nastavení sa nevypočítava jeho finálne skóre. Pre porovnanie, na Full HD rozlíšení bolo Graphics score 4862 bodov, na 4K rozlíšení už iba 652 bodov. Otázkou teda je použitie tohto rozlíšenia. Pri strihu videa sa dá ísť na 15,6“ o dva stupne nad Full HD. Získate trochu viac priestoru v strihacom programe. Pri hrách bude maximom Full HD, no vzhľadom na grafiku a možnosti aplikovania väčších detailov sme išli s rozlíšením občas aj nižšie.

Rozhodne chválime 16 GB RAM. Ak vyslovene nevyžadujete virtuálnu RAM na disku, odporúčame ju vypnúť a ešte viac zrýchlite systém. Aj vďaka SSD disku s kapacitou 256 GB bude dosť rýchly. Výrobca na dáta pridal 1000 GB disk. Hry sme nainštalovali na primárny oddiel, aby sme využili rýchlosť SSD, no ako úložisko na filmy alebo priestorovo náročné hry ide o vynikajúce riešenie. Treba počítať s výdržou do piatich hodín, pri hrách tak do 1,5 hodiny. Výbava portov je rovnaká ako u Full HD modelu, teda trojica USB 3.0 je doplnená o HDMI a eternetový konektor. Čítačka SD kariet je v pravej prednej časti, ostatné sú tiež na tejto strane.

Hodnotenie

+ dizajn a podsvietenie klávesnice, herný výkon, kvalita zvuku, povrchová úprava soft-touch

– žiadne podstatné

Cena: 1479 EUR

Zapožičal: Acer

(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

1 2 3 4 5 6

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.