Nedávno sme vás informovali o tom, že Google začal uvoľňovať aktualizácie pre aplikáciu Google Mapy, ktoré sa budú vedieť zobraziť na úvodnej obrazovke (dashboard) v Apple CarPlay, teda v kompaktnom režime.  

Na túto možnosť čakáme už dlho, pričom doposiaľ podporovali tento režim, pochopiteľne, iba Apple Mapy, ktoré sa síce stále posúvajú vpred, no ešte nie sú tak dobré ako Google Mapy. Samostatná navigačná aplikácia od Google je v rámci Apple CarPlay podporovaná už veľmi dlho, no touto novinkou dostáva opäť nový rozmer.

Apple CarPlay

Apple CarPlay

Dashboard v Apple CarPlay je tzv. úvodná obrazovka, kde sa zobrazujú viaceré aplikácie v kompaktnom režime, pričom máte prehľad o všetkom dôležitom, čo sa deje na vašej trase, ale aj vo vašom telefóne. Vidíte napr. udalosti v kalendári, aktuálne prehrávané skladby alebo podcasty a zároveň máte k dispozícii návrhy z navigačnej aplikácie, ako aj samotnú navigáciu, ktorá sa zobrazuje v najväčšom okne (v rámci danej obrazovky). Ak využívate Google Mapy aktívne, tak už nemusíte mať túto apku otvorenú v plnom zobrazení, čo je výhodou. Na toto sme čakali veľmi dlho, teda presne od uvedenia inovovaného Apple CarPlay (od iOS 13), nakoľko toto rozšírenie používame v každom aute, ktoré ho podporuje.

Má to však jeden malý háčik.. Apple preferuje Google? 

Všade sa píše, že je táto funkcia podporovaná, čo je pravda, lebo ju aktuálne testujeme aj my, no nikde nie je písané, ako sa v rámci úvodnej obrazovky mení navigačná aplikácia. Po aktualizácii tam automaticky naskočili Google Mapy, čo bolo celkom prekvapením – no keď sme tam chceli v rámci testu vrátiť Apple Mapy, tak sme neprišli na to, ako tak spraviť. Prelustrovali sme všetky nastavenia, možnosti a pod., no nič nefungovalo. Je to zvláštne, že v rámci Apple produktu sa po aktualizácii preferuje Google aplikácia – očakávali sme, že to bude iba možnosť, nie automatická zmena. Je však možné, že sa to deje iba u nás, nakoľko máme nainštalovanú beta verziu iOS 14.

Google Mapy

Google Mapy

Alebo nie? Ako to máte vy? Vyskúšali ste už túto možnosť? Ak áno, tak nám určite zanechajte komentár, či sa dá navigácia v rámci dashboard normálne zmeniť alebo sú tam po aktualizácii natvrdo Google Mapy (čo nám úplne nedáva zmysel.)

Prečítajte si aj:

Google Mapy: Časová os stále žije, poznáte tú svoju?

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE