Apple oficiálne potvrdil, že starším iPhonom po aktualizáciách iOS úmyselne obmedzuje výkon. 

Len pred pár dňami sa na na sieti Reddit rozprúdila vášnivá diskusia na tému úmyselného spomaľovania iPhonov. Používatelia v diskusii upozorňovali na spomalenie výkonu v prípade, ak išlo o staršie modely iPhonu s nižšou kapacitou batérie. To, čo mnohí fanúšikovia kultovej značky s logom nahryznutého jablka doteraz považovali za jednu z konšpiračných teórií, sa teraz skutočne ukázalo byť pravdou. Apple znižuje výkon procesora pri starších iPhonoch. Dôvodom je časom sa znižujúca kapacita ich batérií.

Horúcu tému otvoril vývojár z Geekbenchu John Poole, ktorý sa rozhodol otestovať výkon iPhonu 6S a iPhonu 7 pred a po aktualizácii na novšie verzie iOS. Výsledkom jeho testov bol záver potvrdzujúci fakt poklesu výkonu u oboch zariadení po aktualizáciách na verzie iOS 10.2.1, respektíve iOS 11.2. Aktualizácia na verziu 10.2. bola veľmi dôležitá predovšetkým pre majiteľov iPhonu 6 a 6S, ktorí trpeli náhodným vypínaním zariadenia.Vyzerá to tak, že Apple vyriešil tento nemalý problém znížením frekvencie procesora. Experti z Geekbenchu tvrdia, že rovnaké obmedzenie výkonu predstavuje aj aktualizácia na iOS 11.2 a to už pre minuloročný model iPhone 7.

Pri spomalenom staršom iPhone pomôže výmena batérie za novú

Ako proti spomaleniu môžete bojovať? Tak ako sme písali pred pár dňami v tomto článku, riešením je výmena batérie za novú. Túto skutočnosť potvrdili viacerí používatelia. Jeden z nich zverejnil na sociálnej sieti Twitter odkaz, v ktorom uvádza, že jeho 3 roky starý iPhone 6 pracoval po aktualizácii iOS na frekvencii 600 MHz, kým po výmene batérie za novú sa frekvencia procesoru upravila späť na hodnotu 1400 MHz.

Na zverejnené výsledky testov sa podarilo získať oficiálne vyjadrenie spoločnosti Apple renomovanému technologickému portálu The Verge:

Našim cieľom je poskytnúť zákazníkom tú najlepšiu možnú používateľskú skúsenosť, do ktorej patrí i celkový výkon a predĺženie životnosti zariadení. Batérie typu Li–ion sa, žiaľ, horšie vysporiadavajú s chladným prostredím a ich kapacita sa takisto v priebehu času znižuje, čoho dôsledkom môže byť neočakávané vypnutie zariadenia s cieľom ochrániť jeho najdôležitejšie komponenty. V minulom roku sme preto uvoľnili aktualizáciu pre iPhone 6, 6S a SE, ktorej cieľom bolo zabrániť náhodnému vypnutiu zariadenia v chladných podmienkach, respektíve v prípadoch starších opotrebovaných batérií. Momentálne sme rozšírili tieto funkcionality aj pre iPhone 7 s príchodom iOS 11.2 a do budúcna plánujeme pridávať podporu aj pre ďalšie naše produkty„.

Nech je to tak či onak, prístup Apple sa môže právom niekomu zdaž ako nie práve najtransparentnejší. Motív je pritom očividný. Väčšina ľudí, ktorým sa postupne ich iPhone čoraz viac spomaľuje si časom povie, že je proste čas na kúpu nového iPhonu. To znie celkom logicky a Apple to samozrejme takto vyhovuje. Málokoho by v danej chvíli napadlo, že riešením môže byť finančne oveľa menej náročná výmena batérie za novú. Nehovoriac o tom, že úmyselne spomaľovať iba rok staré zariadenie, akým je iPhone 7, je možno aj tak trochu priskoro. Ako ste na tom vy? Tiež ste spozorovali spomalenie vášho iPhonu po aktualizácii iOS? Budeme radi, ak sa podelíte o vaše dojmy v komentároch pod článkom.

Zdroje: The Verge, Engadget

Prečítajte si aj:

Máte starší iPhone, ktorý reaguje pomalšie ako kedysi? Pomôcť môže výmena batérie za novú