Apple ustúpil Číne a odstraňuje aplikácie VPN, ktoré sú pre tamojší režim nežiaduce

2

Apple je síce veľká firma, no Čína je ešte väčšia a mocnejšia.

Apple odstraňuje zo svojej verzie App Store pre Čínu aplikácie slúžiace na VPN pripojenie. Vďaka nim sa totiž podarilo používateľom obísť tzv. Great Firewall, čo je obdoba Čínskeho múru v digitálnom svete.

Poskytovatelia VPN služieb obvinili Apple, že sa skláňa nad regulačnými orgánmi Pekingu. VPN. V Číne je možné používať VPN služby, avšak len tie, ktoré sú schválené miestnymi úradmi a používajú infraštruktúru štátnej siete. Môžeme len polemizovať o tom, ako bezpečné je používanie takýchto VPN služieb. Ide o nový zákon, ktorý bol schválený v januári tohto roku.

Hovorkyňa Applu vyhlásila, že firma odstráni z obchodu všetky VPN appky, ktoré nevyužívajú na pripojenie servery v krajine a sú dostupné aj mimo Číny.

Poskytovateľ služby VPN, ExpressVPN, uviedol, že dostal od spoločnosti Apple oznámenie o odstránení jeho softvéru z obchodu. Dôvodom bolo poskytovanie obsahu, ktorý je v Číne nezákonný. ExpressVPN vyjadril sklamanie z toho, že Apple pomáha nastolení cenzúry v Číne. Okrem tohto poskytovateľa obdržali správu od Applu aj VyprVPN a StarVPN. GoldenFrog, ktorý prevádzku je službu vyprVPN podá odvolanie voči rozhodnutiu, ktoré Apple spravil.

Prečítajte si aj:

Rusko má nový zákon o VPN, sloboda na internete už iba v minulom čase

Zdroj: VentureBeat

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

2 komentáre

  1. Pingback: VPNka v Číne? Pôjdete do basy | TOUCHIT

  2. Pingback: Trumpov úrad chce mať prístup k šifrovaným smartfónom používateľov | TOUCHIT

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné TOUCHIT v limitovanej edícii
s bezdrôtovými slúchadlami a rúškom.
Kliknite a zistite viac>>