Apple je síce veľká firma, no Čína je ešte väčšia a mocnejšia.

Apple odstraňuje zo svojej verzie App Store pre Čínu aplikácie slúžiace na VPN pripojenie. Vďaka nim sa totiž podarilo používateľom obísť tzv. Great Firewall, čo je obdoba Čínskeho múru v digitálnom svete.

Poskytovatelia VPN služieb obvinili Apple, že sa skláňa nad regulačnými orgánmi Pekingu. VPN. V Číne je možné používať VPN služby, avšak len tie, ktoré sú schválené miestnymi úradmi a používajú infraštruktúru štátnej siete. Môžeme len polemizovať o tom, ako bezpečné je používanie takýchto VPN služieb. Ide o nový zákon, ktorý bol schválený v januári tohto roku.

Hovorkyňa Applu vyhlásila, že firma odstráni z obchodu všetky VPN appky, ktoré nevyužívajú na pripojenie servery v krajine a sú dostupné aj mimo Číny.

Poskytovateľ služby VPN, ExpressVPN, uviedol, že dostal od spoločnosti Apple oznámenie o odstránení jeho softvéru z obchodu. Dôvodom bolo poskytovanie obsahu, ktorý je v Číne nezákonný. ExpressVPN vyjadril sklamanie z toho, že Apple pomáha nastolení cenzúry v Číne. Okrem tohto poskytovateľa obdržali správu od Applu aj VyprVPN a StarVPN. GoldenFrog, ktorý prevádzku je službu vyprVPN podá odvolanie voči rozhodnutiu, ktoré Apple spravil.

Prečítajte si aj:

Rusko má nový zákon o VPN, sloboda na internete už iba v minulom čase

Zdroj: VentureBeat

Značky: