Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V industriálnom priestore starej Cvernovky, kde funguje cooworkingove centrum Connect, sa v piatok večer 12. februára 2016 stretla dvadsiatka nadšencov, ktorí počas programátorského maratónu pracovali na myšlienkach, či na konkrétnych aplikáciách, ktoré môžu zlepšiť zdravotnú starostlivosť.

Aby si fungovanie eHealthu vedeli lepšie predstaviť, odborný garant – spoločnosť Asseco Central Europe – im predstavila, čo to vlastne eHealth je a spoločnosť GlobeNet, ktorá je lídrom na maďarskom trhu IT riešení pre zdravotníctvo ukázala, ako môže reálne fungovať v praxi. Podnety zo slovenského prostredia odovzdával účastníkom počas celých 26 hodín hackathonu vedúci oddelenia IT FNsP F.D.Roosevelta Banská Bystrica, Milan Zorvan.

vitazny tim eHealth Hackatonu_feb2016_vyd2015_6_nowat

Súťažiaci, medzi ktorými boli jednak študenti, ale aj podnikatelia, či programátori, na úvod zadefinovali deväť nápadov. Každý účastník mohol zahlasovať za jeden nápad a prihlásiť sa tým do jedného z tímov. Takto vzniklo päť tímov, z ktorých sa nakoniec štyri tímy nasledujúce hodiny až do záverečných prezentácii v sobotu večer, snažili pracovať na svojich aplikáciách užitočných pre ľudské zdravie. Drive im nechýbal. V piatok sa rozpŕchli domov až v hlbokej noci.

vitazny tim eHealth Hackatonu  este pred  prezentaciami_feb2016_vyd2015_6_nowat

Počas celej doby programátorského maratónu sa účastníkom venovali zástupcovia odborného garanta podujatia – spoločnosti Asseco Central Europe. Obchádzali jednotlivé tímy, odpovedali na ich otázky, upozorňovali na možné riziká riešení a tešili sa na finálne predstavenie ich funkčných prototypov. Ján Mikolaj, riaditeľ dívíze eHealth v spoločnosti Asseco Central Europe, hovorí: „Z nasadenia tímov som mal veľmi dobré pocity. Hneď od prvých minút sa dali do práce (tvorba konceptov, brainstorming, … ) a ich zanietenie bolo také, že keď spíker ohlásil večeru, museli sme obchádzať každý tím samostatne, aby to zaregistroval a išiel sa navečerať. Bolo tam vidieť nadšenie a odhodlanie niečo vybudovať. Niektoré tímy ma milo prekvapili, keď už pár hodín pred finále mali pripravené funkčné prototypy a zvyšok času venovali príprave a doladeniu prezentácií – výborný time management. Mrzí ma, že niektoré tímy si zvolili “ťažké témy“, ktoré boli vhodné skôr na dlhoročný výskum a bádanie, ako na 26 hodín hackathonu. Všetci sa však usilovali odovzdať maximum, a preto sa s nimi výborne spolupracovalo. Určite by sme do takejto akcie išli opäť, no s dôrazným upozornením na úskalia a problémy prípadných “ťažkých tém“ ešte v úvode akcie.“

ucastnici eHealth Hackathonu_feb2016_vyd2015_6_nowat

Prvú cenu, ktorou bola finančná odmena v hodnote 1000 EUR, si odnieslo riešenie eMERGINO. Ide o aplikáciu na urgentné vyhľadanie informácií o najbližších poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti so zohľadnením doby, kedy fungujú, s navigáciou, kontaktnými údajmi a možnosťou stiahnuť dáta za jednotlivé mestá u nás i v zahraničí, ktoré sa následné využívajú offline. Okrem finančnej odmeny si víťazný tím odniesol aj ročné predplatné časopisu TouchIT a trojmesačné členstvo v Connect Coworking.

mentori z Asseco sa neustale  venuju riesitelskym   timom_eHealth Hackathon_vyd2015_6_nowat

Druhú cenu, ktorou bola finančná odmena 600 EUR a rovnako ročné predplatné časopisu TouchIT, sa odborná porota rozhodla udeliť tímu, ktorý pracoval na aplikácii PillsPlan. Táto aplikácia si dala za cieľ riešiť problém nepravidelného užívania liekov, čo môže pacientom privodiť niekedy aj život ohrozujúce stavy. Podľa riešiteľov problému by daná aplikácia mohla bežať na všetkom od chytrého telefónu po náramkové hodinky. Užívateľa by upozornila na to, kedy si má vziať liek, koľko si ho má vziať, koľko tabletiek mu má zostať v balení, upozorní ho, kedy je potrebné vyzdvihnúť si ďalší predpis u lekára, jednoducho pomocou nasnímania predpisu pridávať lieky do aplikácie a zdieľať tieto informácie aj s blízkymi, aby mali prehľad o tom, čo beriete, kedy a koľko.

Tretie miesto sa porota rozhodla neudeliť. Ako hovorí moderátor eHealth Hackathonu Milan Steskal, je skvelé, že sa takéto aktivity začínajú konať už aj na Slovensku. On sám je v oblasti eHealthu aktívny a vďaka svojmu nápadu, ktorý sa zrodil na akcii rovnakého typu, vymyslel riešenie, ktoré teraz úspešne rozvíja v USA. Asseco Central Europe verí, že si podobnú aktivitu v ďalšom roku znova zopakuje a podporí mladých ambicióznych IT nadšencov, odborníkov, študentov, ako aj moderné formy vzdelávania.

Značky: