Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Bicykel poškodený pri havárii si môžete uplatniť z PZP vinníka havárie. Ak vám bicykel ukradli na dovolenke, škodu kryje cestovné poistenie, musí však byť uzamknutý v ubytovacom zariadení. Krádež drahého elektrobicykla z garáže je krytá z majetkového poistenia

Bicyklová sezóna je aktuálne v plnom prúde. V čase pandémie mnohí vyrážajú na cyklistiku do ticha hôr, iní dokonca siahajú po bicykli ako po bezpečnejšom dopravnom prostriedku. Ako je to s poistnou ochranou bicykla a uplatnením poškodení pri jeho prevoze?

Odškodnenie z PZP

Ak prevážate svoj bicykel v aute, či už v kufri vozidla, na strešnom alebo zadnom nosiči alebo prívesnom vozíku, pri havárii je poškodenie bicykla kryté v rámci povinného poistenia. Ak do vášho vozidla narazilo iné vozidlo a poškodilo či zničilo prevážaný bicykel, poškodený má nárok na náhradu škody z povinného zmluvného poistenia (PZP) vinníka. Výška odškodnenia závisí od toho, či je bicykel možné opraviť, respektíve či je oprava rentabilná, pričom pri bicykloch sa uplatňuje amortizácia,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Pri drahších bicykloch alebo elektrobicykloch sa pritom výška škôd môže pohybovať aj v tisícoch eur. Ak ste ale haváriu vozidla spôsobili sami, poškodenie bicykla z havarijného poistenia kryté nie je, keďže bicykel nie je súčasťou vozidla.

Krádež na dovolenke kryje cestovné poistenie

Ak si svoj bicykel beriete na dovolenku v rámci Slovenska či do zahraničia, v rámci cestovného poistenia, kde máte pripoistenú aj batožinu, je bicykel krytý do výšky 1200 eur, pričom je možné dohodnúť si aj vyšší limit 1500 eur. Krádež bicykla na dovolenke je možné si uplatniť zo svojej poistky, ak bol odovzdaný do úschovy alebo bol uzamknutý v ubytovacom zariadení.

S bytom či domom je krytý aj bicykel

Bicykel či elektrobicykel je krytý aj majetkovým poistením, a to ak ho máme uskladnený v dome, v byte alebo v priestoroch, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, napríklad pivnica či garáž. V rámci poistenia domácnosti je bicykel krytý voči poškodeniam pri požiari, záplave výbuchu, ale aj voči krádeži a lúpeži. Poškodený či ukradnutý bicykel uhradíme až do výšky poistnej sumy domácnosti,“ vysvetľuje L. Muthová. Ak sa bicykel nachádza v samostatnej garáži či pivnici v mieste poistenia, poškodený má nárok na odškodné do limitu 10 percent poistnej sumy domácnosti, maximálne do sumy 3000 eur.

Značky: