Generatívna umelá inteligencia postupne mení svet. Firmám umožňuje optimalizovať, nakoľko odbúrava monotónne úlohy. Niektoré povolania sú tým ohrozené.

Bill Gates sa pravidelne vyjadruje na tému umelej inteligencie a jej dopadu na dnešný svet a trh práce. Začiatkom februára v relácii The Tonight Show predpovedal, že umelá inteligencia bude postupne nahrádzať čoraz viac profesií a nakoniec nahradí ľudí na pracovisku.

„Éra, ktorú práve začíname, je taká, že inteligencia je vzácna – skvelý lekár alebo skvelý učiteľ. S umelou inteligenciou sa to v priebehu nasledujúceho desaťročia stane bezplatným a bežným – skvelá lekárska rada, skvelé doučovanie. AI vyrieši všetky špecifické problémy, ako napríklad, že nemáme dostatok lekárov alebo odborníkov na duševné zdravie. Prinesie to so sebou množstvo zmien.“

Na druhej strane, Gates prízvukuje, že bude záležať predovšetkým na ľuďoch samotných, ako budú s umelou inteligenciou narábať. Ľudstvo samé si vyberie, čo si zachová. Pretože, asi sa nebudeme chcieť pozerať na počítače, ako hrajú baseball.

Tri povolania, ktoré sú podľa Gatesa pred AI v bezpečí

Gates v nedávnom rozhovore zadefinoval tri profesie, pri ktorých očakáva, že ich umelá inteligencia nenahradí, aspoň nie tak skoro. Ide o programátorov, energetikov a biológov.

Fakt, že Gates uvádza programátorov ako profesiu, ktorá je v relatívnom bezpečí pred umelou inteligenciou, je pomerne prekvapujúci. V posledných mesiacoch sa totiž objavili viaceré správy, ktoré poukazovali práve na to, že umelá inteligencia pomáha zefektívňovať programovanie a umožňuje firmám optimalizovať náklady na ľudí.

Riaditeľ spoločnosti NVIDIA, Jensen Huang, preto odporučil mladým ľuďom, aby namiesto kariéry programátora zvážili skôr biológiu, vzdelávanie, výrobu alebo poľnohospodárstvo.

Gates si však myslí, že ľudskí odborníci, programátori, sú stále nevyhnutní, nakoľko pomáhajú identifikovať a opravovať chyby, zdokonaľovať algoritmy a podporovať vývoj umelej inteligencie.

V prípade biológie je síce umelá inteligencia skvelá pri diagnostike chorôb a analýze DNA, avšak chýba jej kreativita pre biologický výskum a vedecké objavy. A energetikov podľa Gatesa nenahradí kvôli tomu, že táto oblasť je príliš zložitá na to, aby sa dala plne automatizovať.

Zdroj: Axios, Windows Central, tomshardware

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_touchit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.